Android fragmantasyonunun özeti; zenginlere KitKat, yoksullara Eclair

Android fragmantasyonunun özeti; zenginlere KitKat, yoksullara Eclair

Android'in dünya genelinde iOS'in neredeyse yedi katı pazar payına ulaşmasını sağlayan belki en önemli farkı fragmantasyonu. İşletim sisteminin özellikle küresel adaptasyonu için bir avantaj olsa da bu, Android geliştiricilerinin en çok başını ağrıtan özelliklerinden de biri.

2012 yılından bu yana Android'in bu fragmantasyonunun nasıl değiştiğini inceleyen OpenSignal, araştırmasının bu yılki sonuçlarını açıkladı. OpenSignal'ın raporunda Android'in bu yıl artan fragmantasyonu kadar Android tabanlı mobil cihazların çeşitliliğine dikkat çekiliyor.

Her ne kadar beklenen sonuçlar olsa da dikkate değer. Zira, 682 bin Android cihazını kapsayan araştırmada bu yıl 18 bin 796 ayrı cihaz kullanıldığı gözleniyor. Geçtiğimiz yıl için bu sayı 11 bin 868, 2012 yılı içinse yalnızca 3 bin 997. Bu tip bir çeşitliliğin geliştiriciler açısından uygulamalarının optimizasyonu konusunda ciddi bir sorun teşkil edebileceği de rapordaki notlar arasında.

Aşağıdaki grafik, Android cihazlarının fragmantasyonunu görselleştiriyor:

OpenSignal

Belki bundan daha önemli olan bir sonuçsa raporda bu yıl ilk kez uygulanan bir analiz. Android versiyonları ve ülkelerin kişi başında düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) arasındaki bağlantıyı inceleyen rapora göre, "Android'in fragmantasyonu ve ülkelerin kişi başına düşen GSYH'sı arasında net bir korelasyon var".

Bunun için Android'in son 5 versiyonunun (KitKat'ın dört farklı ve JellyBean'in en son güncellemesi) kümülatif pazar paylarının ülkelerin GSYH'larına göre dağılımını aşağıdaki grafikle gösteren araştırmada, ülkelerin gelirleri azaldıkça son versiyonların ortadan kalktığı görülebiliyor. Android'in görece pahalı telefonlarında kullanılan söz konusu versiyonların pazar payları yüksek gelirli ülkelerde artış gösteriyor. Türkiye ise orta alt diye nitelebileceğimiz grupta yer alıyor.

OpenSignal Android fragmantasyon GSYH

Veriler, Google'ın son geliştirici konferansında tanıttığı AndroidOne'ın nasıl bir sorunu adreslediğini göstermesi açısından da kritik. Kullanıcılarının Android'in güncel versiyonlarını kullanmalarını sağlayacak, düşük maliyetli akıllı telefonlarla Google, pazarda daha homojen bir görünüm yakalamak istiyor denilebilir.

OpenSignal'ın araştırmasında Android fragmantasyonun dünya çapında homojen bir dağılım göstermediğini aşağıdaki grafikte daha net görebiliyoruz. Zira GSYH'ı 20 bin doların altındaki ülkelerde Android'in eski versiyonlarının daha yüksek bir pazar payına sahip olmasına karşılık, 20 bin doların üzerindeki ülkelerde güncel versiyonlar daha sıklıkla kullanılıyor.

Android GSYH OpenSignal

İncelemek isterseniz raporun tamamını burada bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.