Galatasaray ve TTNET'ten 'akıllı stadyum' projesi
Teknoloji

Galatasaray ve TTNET'ten 'akıllı stadyum' projesi

Dünya üzerinde spor kulüplerinin gerek sosyal medya gerekse dijital/teknolojik projelere olan ilgisi oldukça yüksek. Bu konudaki yerli son örnek de Galatasaray ve TTNET işbirliği sonucu ortaya çıktı: 'akıllı stadyum'.

50 bin kişilik kapasiteye sahip olan Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı'nda tüm taraftarların yüksek hızda internet deneyimi yaşayabilmesi için 2,8 Milyon TL'lik yatırım yapan TTNET; stad içi ve etrafına çoğunluğu fiber olan 23 buçuk kilometre kablo döşedi.

Ayrıca altyapı için Kanada'dan gelen özel bir ekipten de destek alan TTNET, toplamda 335 adet internet erişim noktası kurmuş. Tüm altyapı için beşinci nesil WiFi teknolojisi kullanılırken stada gelen internet kapasitesiyse saniyede 400 Mbps.

turk-telekom-arena

Hem Galatasaray hem de TTNET'ten yetkililerin Türkiye'de ilk dünyada ise 'sayılı örneklerden biri' olarak tanımladıkları bu proje sayesinde TTNET üyesi Galatasaray taraftarları hem maç günleri hem de özel etkinliklerde ücretsiz olarak yüksek hızda internet keyfi yaşayabilecek. TTNET üyesi olmayan sporseverlerin de ücret ödeyerek deneyimleyebileceği bu hizmet için fiyatlandırma henüz belirlenmemiş.

'GS TTNET WIFI' adı verilen ağ üzerinden taraftara ulaşacak olan TTNET'in Türkiye genelindeki 5 bini aşkın WiFi noktası arasında en büyük altyapısının Galatasaray stadyumunda yer alacağını da ekleyelim.

Mobil uygulamalar da yolda

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ve TTNET yetkililerinin katıldığı basın toplantısında kamuoyuna tanıtılan 'Akıllı Stadyum' açılımının yalnızca yüksek hızda internet bağlantısından ibaret olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Altıncı haftada oynanacak olan Galatasaray - Fenerbahçe maçına kadar yetişmesi planlanan uygulamalarla beraber taraftarlar maç izlerken kendileri için özel olarak tasarlanan mobil uygulama deneyimini yaşayabilecek. Bu arada ilerleyen dönemde bağımsız geliştirici ve şirketlerin de stadyumda maç izleyen taraftarlara özel olarak uygulama geliştirebileceğini de belirtelim.

Projeyle ilgili detaylara da değinmek gerekirse; söz konusu WiFi hizmetinin deplasman tribünü için de geçerli olacağını; ayrıca yurtdışından gelen taraftarlarında İngilizce dil seçeneğiyle satın alma yapabileceğini söyleyebiliriz.

ttnet-galatasaray-basin-toplantisi

Onbinlerce kişinin aynı anda yüksek internet kullanımı gerektiren fotoğraf yollama, sosyal ağlara göz atma ve video yükleme gibi aksiyonlara girmek istediği stadyumlarda internet bağlantısının problem olduğu net bir gerçek. Direkt olarak bu probleme çözüm üreten, aynı zamanda mobil uygulamalarla beraber taraftarlara özel bir ekosistem yaratmak isteyen TTNET'in sezonun başlamasıyla beraber kurduğu altyapının gücünü de test etmiş olacağız.

Spor kulüplerinin dijital ve teknolojik açılımlarını takip etmeye ve siz Webrazzi okuyucularına aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Melikyasar Melikyasar

  ünal başkan biliyor bu işi

 2. stada wi-fi koyunca, akıllı stad oluyorsa iyiymiş.

  desene türkiyedeki evlerin cogu akıllı ev :D

  1. Cengiz Han Cengiz Han

   Üstad hay ağzınla bin yaşa. Gerçekten akıllı stadın özelliği WiFi ise vay başımıza gelenler. Ben de gerçekten bir veya bir kaç akıllı senaryo bekliyordum. :)

 3. Sıkı bir Galatasaray taraftarı olarak böyle bir anlaşma yapılmasına çok sevindim. Bu konudan en çok yakınan kesim yayıncı kuruluş olacak sanırım; düşünsenize Wifi ile bağlanan binlerce kişi kendi Canlı Yayını'nı yapmaya kalkışırsa zaten web üzerinde ciddi bir mücadele yapan yayıncı kuruluşun vay haline. Diğer taraftan bir pozisyonun binlerce farklı açısını izleyecek olmak keyif verici olacak :)

  Bu arada "Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu olacak." mottosuyla çıkan Vodafone Arena'ya da bir çalım attık sanırım :)

 4. Technonur Technonur

  banada komik gelen sey 23.5km fiberoptik kablo dösendi deniliyor ve stada verilecek toplam kapasite 400mbps :) günümüzde en dandik serverda bile 1gbps internet cikisi var

 5. 10 numara olmuş. Çoğu operatör kilitlenip kalıyor yoğun bölgelerde. Sevdim bu işi !

 6. Çok komik. Yüksek hızda internetten, canlı video paylaşımından bahsediliyor ama TTNet'in yüksek hızlı interneti (!) erişim noktası başına 400 Mbps / 335 AP= 1.19 Mbps hız demektir (erişim noktası başına). Stadın kabaca kapasitesini 50.000 kişi dersek, erişim noktası başına düşen seyirci sayısı da kabaca 50.000 / 335 = 150 kişi / erişim noktası çıkar. Bu 150 kişi saniyede 1.19 Mbps bağlantı hızı düşer. bundan sonrasını hiç bölmeyeyim ki kilobit'leri görüp de canınız sıkılamsın :)))

  "Yüksek derecede yavaş internet ağı kuruyoruz" deseler çok daha mantıklı olurdu.