Ankara'dan çıkan özel görüntü maskeleme projektörü Vizera, Y Combinator'a seçildi
Girişim

Ankara'dan çıkan özel görüntü maskeleme projektörü Vizera, Y Combinator'a seçildi

Silikon Vadisi'nin bir numaralı girişim hızlandırma programı Y Combinator, Türkiye'den çıkan bir girişimi daha destekledi. Ankara'da kurulan Vizeralabs.com, geliştirdiği özel projeksiyonla mobilya sektöründe devrimsel bir yenilik sunuyor.

Bilkent CyberPark kuluçka merkezi girişimlerinden olan Vizera Labs'ın geliştirdiği projeksiyon cihazı, mobilya mağazalarındaki ürünlerin farklı desen ve materyal tasarımlarında görüntülenmesini sağlıyor. Örneğin sarı kadife kumaştan bir koltuğu, siyah deri kaplı olarak görmek istediğinizde sadece projeksiyon kumandasıyla bu seçimi yapmanız yeterli oluyor ve hemen sipariş verebiliyorsunuz.

Ali Çevik'in kurucularından olduğu VizeraLabs'ın patent bekleyen teknolojisi özel ışık ve renk oyunlarıyla 3 boyutlu dokulara görüntü ekleme tekniğini kullanıyor. Görüntü değişimleri de mobil uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor.

Vizeralabs, San Francisco'da ve Paris'te açtığı ofisleriyle satış konusunda önemli pazarlara yönelmiş bile. Kısa süre içinde de ilk müştelerinden para kazanmaya başlayacak.

Mobilya perakendicileri ve tercih yapmakta zorlanan kullanıcılar için oldukça etkili bir teknolojik kolaylık getiren Vizeralabs, yakında bu teknolojiyi ev dekorasyonu, otomotiv ve diğer alanlara da uygulamak istiyor.

Türkiye'den çıkmadığını söylediğimiz teknoloji girişimlerinin aslında 'çıktığını' kanıtlayan Vizeralabs'dan bilgi alır almaz sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (11)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  Bugüne kadar Türkiye'den çıkan en teknoloji-yoğun girişim olabilir! Tebrikler

 2. Enes Turan Enes Turan

  Takdir ettim, çok güzel olmuş, Ali Çevik bey ve arkadaşlarının ellerine sağlık. :)

 3. yCombinator aslında ilk kez bir Türk şirketini desteklemiş oldu. Diğer Türk ekiplerin şirketleri hep yurt dışında hayata geçirilmişti.

  Bir de satış yok denilmiş ama ben bu cihazı Ankara'da Enne mobilyada kullanmıştım. Pilot mağaza olarak kurdular sanırım. Dokunma hissi aynı olmadığı için tam emin olamıyorsunuz ama görüntüsü inanılmaz gerçekçi.

 4. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Tebrikler. Allah yollarını açık etsin.

 5. Allah yollarını açık etsin

 6. Technopro360 Technopro360

  Çok etkileyici Türkiyeden olunca insan gururlanıyor Allah yollarını açık etsin.

 7. Nurettin Nurettin

  Gerçekten güzel bir gelişme. Y combinator destekli olması da sevindirici bir gelişme. ülkemizi takip ettiklerinin bir göstergesi. Başarılar.

 8. Gökhan Çelik Gökhan Çelik

  Eğer bu arkadaşlar daha önce çalışmalara başlamışsa bilemem ama linkteki video 3 yıl önce eklenmiş ve yapılan iş birebir aynı.

  Yine esinlenilmiş bir çalışma örneği ile karşı karşıyayız sanırım.

  http://www.youtube.com/watch?v=mCb8f7gz0Ys

 9. Sanırım önceki yorumumla ilgili problem oldu. tekrar paylaşma gereği hissettim.

  Youtube'da Mr.Beam - Living Room diye aratırsanız benzer bir projenin 3 yıl önce yapıldığını görebilirsiniz.

 10. Indirim Kuponu Indirim Kuponu

  Güzel bir proje. Mobilya ve dekorasyon sektörü pek hoşnut kalmayabilir bu projeden :)

 11. Evet ikisi de projection mapping yapıyor ve projection mapping yeni bir icad değil zaten: http://en.wikipedia.org/wiki/Projection_mapping

  Mr.Beam'in sitesine baktım, aslında çok farklı şeyler yapıyorlar: http://www.mr-beam.nl/ Bunu yapan sadece Mr.Beam değil birçok şirket var.

  Videoda kanepeye resim/video yansıtılmış ama bunun bir gerçekliği yok, bunlar bilgisayar ortamındaki videolar. Yani buna bakıp gidip kanepemizi o şekilde kaplatmaya kalksak hiç alakası olmayan bir sonuç alırız, hatta kumaş bile bulamayız. Vizera'nın başarmaya çalıştığı mobilya mağazasındaki gerçek kanepelere gerçek kumaşları kaplattığımızda nasıl gözükecekse aynen öyle gösterip tercih yapmamızı sağlamak. Önceden projection mapping yapanların hiçbirinde bunu yapabildiklerini görmedim, ki öyle bir iddiaları da yok çünkü çözmeye çalıştıkları sorun bu değil.