Facebook reklam sonuçlarında mobil ve webi ayrı ayrı raporlayacak
Dijital

Facebook reklam sonuçlarında mobil ve webi ayrı ayrı raporlayacak

Mobildeki gelirleri, düzenli olarak artış gösteren ve 2. çeyrekte tüm gelirleri arasında payı yüzde 62'ye ulaşan Facebook, mobil odakta yeni bir adım attı. Çoklu ekran raporlaması adı altında Türkçe'ye çevirebileceğimiz Facebook'un yeni raporlaması, mobilin büyüyen rakamlarını daha net göstermenin yanında reklamverenlere bu yönde atmaları gereken adımlar için ön hazırlığı göstermiş olacak.

Reklam hedeflemesinde cihaza göre hedeflemeyi uzun zamandır yapan Facebook'un yeni adımı dönüşümü ölçen ve planlamalarını buna göre yapan reklamverenlere önemli bir parametre olacak. Mobil cihazlarda uygulama üzerinden işlemin sonuçlanması veya Apple'ın Safari için çerez takibini sınırlandırması nedeniyle dönüşümün ölçümlenememe sorunu da böylece çözümlenmiş olacak.

Bir başka açıdansa dijital pazarlama çözümlerine ayıracak yeterli bütçesi olmayan e-ticaret siteleri sadece Facebook'ta reklam yaparak hangi cihaz üzerinde alışveriş yapıldığına kadar detaylı bilgiye sahip olabilecekler. Facebook'un dönüşümle ilgili en önemli iddiasıysa mobilde reklamı gören kullanıcılarının yüzde 32'si 28 gün içerisinde webden alışveriş yaptıkları oluyor.10574688_927957967219890_1898426798_n

Çoklu ekran hedeflemeleriyle ilgili Twitter'ın geçtiğimiz yılın sonunda farklı çalışmalarını bulunduğunu sizinle paylaşmıştık. Facebook'un dönüşümü de raporlarına ekleyerek bir adım önde olduğunu paylaşalım. Twitter'ın haricinde mobil reklamlarda Facebook'un en büyük rakibi Google'ın hangi yeniliklerle karşımıza çıkacağını birlikte göreceğiz ama görünen o ki mobil pazarda teknoloji devlerinin yatırımları artarak devam edecek.

Facebook'un dönüşüm ile ilgili hazırladığı videoyu yazının aşağıda izleyebilirsiniz;

Yorumlar (1)
  1. Mert Canli Mert Canli

    Konuyla ilgili olan blog yazisini buradan bulabilirsiniz: https://www.facebook.com/business/news/cross-device-measurement

    Bu raporun asil ozelligi su: artik reklamverenler herhangi bir cihazda gerceklesen donusumden once son etkilesimin hangi cihazda gerceklestigini gorebilecekler. ornegin, masaustu websitesinde gerceklesen bir donusumun oncesindeki son etkilesimin (gosterim veya tiklama) bir iphoneda mi, ipadde mi, androidde mi yoksa masaustunde mi oldugunu inceleyebilecekler. farkli cihazlarda yaptiklari kampanyalarin diger cihazlardaki etkisi olcumleyebilecekler.

    Facebook cookie bazli degil insan bazli oldugundan, bu ozelligiyle diger platformlardan daha etkili olcumleme olanagi sunuyor.