Facebook'ta etkili paylaşım için dikkat edilmesi gereken 10 nokta [infografik]

Facebook'ta etkili paylaşım için dikkat edilmesi gereken 10 nokta [infografik]

Müşteriyle iletişimi sürekli kılmak isteyen markalar için önemli bir kaynak olan Facebook'ta halihazırda sayfanızı beğenenenlere ulaşmak için dikkat edilmesi gerekenleri TrackMaven paylaştı.

Daha önce Instagram'da en çok kullanılan filtreden, en çok beğenilenlere kadar detaylı bir raporunu paylaştığımız TrackMaven'in yeni infografiği bilineni yeniden hatırlatmış.

Altu bin markanın Facebook sayfaları incelenerek oluşturulan infografikte incelenen Facebook paylaşım sayısıysa 1,5 milyon olarak belirtiliyor.

Organik erişimin yüzde 2'lere düştüğü Facebook'ta markaların halihazırda varolan beğenisini aldığı kullanıcıya ulaşması, her geçen gün daha da zorlaştığını göz önünde bulundurduğumuzda infografiği bir kenara kaydetmenizde yarar var.

İnfografikte yer almayan ama özel olarak belirtmek istediğim bir nokta, bulunduğumuz dönemde Facebook'un video içeriğe ayrıca önem vermesi. Halihazırda beğenisini aldığınız kullanıcıya ulaşmada sıkıntı yaşıyorsanız video içeriği denemenizde yarar var.

Kelimenin Gücü

Facebook'ta 60 bin karaktere kadar paylaşım yapılabildiği yer alan infografikte 80 kelimeden fazla içeriklerin 2 kat daha fazla etkileşim aldığı belirtilen noktalara arasında da olsa ülkemizin okumayı sevme durumunu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Göster ve Söyle

Bir resmin bin kelimeye denk gelmesinden daha da öte görsel içeriklerin etkileşim oranı da yüksek. Sadece yazı içeren paylaşımlarla görsel içeriği olanlar yüzde 37 daha fazla etkileşim alıyor

Doğru Saat

Trackmaven'in paylaştığı bilgiye göre iş saatlerinin dışında olan paylaşımlar daha fazla etkileşim alıyor. Gün içerisinde Facebook kullanıcısı en fazla sayıya ulaşsa da yüzde 11 daha fazla etkileşim için 17:00 ile 1:00 arası ve yüzde 29 daha fazla etkileşim için 1:00 ile 8:00 arasını tavsiye ediyor.

Haftasonu İçeriği

Paylaşımların yüzde 18'inden daha azının haftasonunda yapıldığı belirtilirken bu zaman diliminde yapılan paylaşımların daha fazla etkileşim yaratttığı yer alıyor. Özellikle pazar günü yapılan paylaşımların çarşambaya göre yüzde 25 daha fazla etkileşim aldığı belirtilmiş.

Hashtag kullanımın yüzde 60 daha fazla etkileşim sağladığı, olumlu içeriğin 2,7 kat daha fazla etkileşim aldığı ve kullanıcıya sorulan soruların önemine değinen infografiğin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

080514_The-Nuts-and-Bolts-of-Facebook

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.