Product Hunt, Hacker News ve Designer News'deki içerikleri filtreleyen yerli iPhone uygulaması: Filter News
Girişim

Product Hunt, Hacker News ve Designer News'deki içerikleri filtreleyen yerli iPhone uygulaması: Filter News

Product Hunt'ı sanırım duymayanınız kalmamıştır. Oldukça kısa sürede küresel olarak internet girişimcileri için bir bağımlılık haline gelen Product Hunt; kısaca internet dünyasındaki yeni ürün ve gelişmeleri listeliyor, oylatıyor ve yorumlatıyor.

Geçtiğimiz Cuma gününü PH'ın ikincisi olarak tamamlayan Filter News, Türkiye'den çıkma girişimcilere ait bir proje. Bu yazıda da sizlere hem Filter News'ü hem de projenin arkasındaki girişimleri tanıtacağız.

Product Hunt, Hacker News ve Designer News'de yer alan içerikleri filtrelemenize yarayan Filter News, kullanıcıların belirlediği kriterdeki haberler için bildirim de gönderiyor. Filter News üzerinde örneğin içerisinde belirli kelimeler geçen, belirlediğiniz kişilere ait olan ya da belirli bir paylaşım sayısına ulaşan içerikleri filtreleyebilmeniz mümkün.

Filter News, ProGeek Software bünyesinde İstanbul'da ve tam 3 günde geliştirilmiş. Kullanıcıların ihtiyaçlarına çözüm olan minimum büyüklükteki ürünü ortaya çıkartan girişimciler, gelen tepkilere göre Filter News'in yol haritasını belirleyecek. Bu arada Filter News'in geliştirici ekibi ise Doruk Dalçam, Ahmet Yalçınkaya ve Ulaş Can Cengiz'den oluşuyor.

filter-news-ekran-goruntusu

Uygulamada gelir modeli olarak kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmeyi düşünmeyen girişimciler, şu an için bağış yoluyla projeyi finanse etmeye çalışıyor. İlerleyen süreçteyse amaç yatırım almak ve Filter News'i hem başka platformlara taşıyıp hem de eklenecek yeni özelliklerle daha fazla insana ulaştırmak. Girişimcilerin gelecek planlarında öncelikli olarak Android ve Windows Phone uygulaması, sonrasındaysa Chrome eklentisi yer alıyor.

Bu arada Filter News'i geliştiren ProGeek Software 2013 yazında kurulmuş. Şu sıralar kurumsal firmalara yazılım ve danışmanlık hizmeti veren şirket; ağırlıklı olarak web ve mobil yazılım, 'augmented reality' ve 'Internet of Things' konuları üzerinde çalışıyor. Şirketin girişimci kurucu ortakları aynı zamanda Girişim.io ve Filter News gibi projeler de hayata geçiriyor.

Şu ana kadar gelen tepkiler oldukça olumlu

Girişimcilerle konuştuğumuzda uygulamanın yayınlandığı ilk günde PH'da listelenmesi sonrasında oldukça güzel tepkiler aldıklarını ve günü ikinci sırada bitirmeleriyle de gerçek bir ihtiyaca çözüm üretmeye çalıştıklarından emin olduklarını öğrendik.

Filter News'i buradan iPhone'unuzua indirebilir, şuradan da Product Hunt üzerinde yapılan yorumları okuyabilirsiniz. Filter News ve ProGeek Software'in diğer projelerini takip etmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  baksan bunlar datayla çalışır hareket eder, iş yapmaya gelince ios first çıkarlar... pr'lık proje de parayı bağışla mı kazanmayı düşünüyorlar?

  1. Anlamadım. İlk defa mı ücretsiz bir uygulamayla karşılaşıyorsunuz?

   1. Mert Meriç Mert Meriç

    ücretsiz olması iş planı/gelir modeli olmayacağı anlamına gelmiyor. Uygulamada böyle bir şey yok, yazıda da buna ilişkin bir hedef/plan belirtilmemiş. 3 günde yazılmış olması vurgusu da eklenince bunun bir pr amaçlı proje olduğu, yazanların "self promotion" için yaptığı anlaşılıyor. ios'a gelince de madem 3 günde çıkabiliyorsun neden daha fazla kullanıcı varken android le beraber hatta önce android çıkmıyorsun diye sorma amaçlı, bilmem anlatabildim mi @Özgün?

 2. Global bir uygulama 3 günde geliştirildiyse ve Product Hunt'ta beğenildiyse büyük başarı.

  1. Mert'in sorusunu beğendim ama hala bir cevap verilmemiş.

 3. Doruk Dalçam Doruk Dalçam

  Selamlar arkadaşlar, haklı olarak dışardan bakıldığında soru işaretleri oluşacaktır. Aklınızdaki soruları anlayabiliyorum. Şirketin kurucu ortaklarından biri olarak yanıt vermem gerekiyor. Öncelikle şirketimiz iki alanda faaliyet gösteriyor iş ve süreç geliştirme danışmanlığı, yazılım geliştirme danışmanlığı. Çalışma ve proje kabul etme kriterlerimiz biraz farklı o yüzden bütün çalışanların ve müşterilerin bizi direk anlamasını beklemiyoruz. Genellikle proje alırken aşırı seçici davranıyoruz bu yüzden de az ama öz müşterilerimiz var. Yukarıdaki yazıda evet şirketimizden bahsedilmiş ve bir tanıtım söz konusu. Bunun için Erman arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Şöyle bir durum var ki bizi tanıyan çevremiz (umarım reklama girmiyordur ama biz onları çok seviyoruz: Startup İstanbul Grubu, NSİstanbul Grubu, BAU Startup Bootcamp, Başakşehir Living Lab) bizim bu tarz işleri para için değil eğlence için ve onlara da her türlü etkinlikte destek olmak bu işe yeni başlayan arkadaşlarımıza örnek olmak için yaptığımızı biliyorlar. Bizim için Türkiye Girişim Ekosistemine yapılan en küçük bir destek bile çok değerlidir. Uygulamanın herhangi bir gelir modelinin olmamasının temel sebebi de budur. Amacımız, Startup İstanbul Grubunda "küçük bir beyin fırtınası sonrası minimum viable product nasıl oluşturulur, nasıl duyurulur ve topluluktan güç/fikir alarak, korkmadan, fikrini paylaşarak bir uygulama nasıl çıkartılır" konulu bir case study yapmaktı. Bence başarılı oldu ve grup olarak da çok eğlendik. Sizleri de grubumuza ve eğlencemize bekleriz. Bu uygulamayı ve gelişmeleri gören arkadaşlarımızda bu çıkış noktasından cesaret alarak daha şevkle kendi ürünlerini çıkaracaklardır. Tüm soruların yanıt bulması açısından uygulamayı indirdiyseniz aslında çok basit ve çok az fonksiyonalite içerdiğini göreceksiniz, Tam 3 gün kısmına vurgu demiyelim ama o şekilde belirtilmesinin sebebi MVP ürün hani ilk 3 günlük çalışmada çıkan bir ürün beklentiniz biraz daha düşük olsun gerisi gelecek şeklinde. Yatırım bekleme kısmı ise maddi bir beklentimiz yok ama uygulama kullanıcı sayısı artınca biraz sunucu maliyeti de artacak ve bu uygulama içim birini işe alsak ve bu uygulama onun ekmek kapısı olsa bu uygulama fena mı olur?

  Hem makaleyi, hem de yorumları okuduğunuz için teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

  1. mantıklı adam, takdir ettim. uygulama tutar birini işe almaz, üzerine yeni özellik katmazsan, serverlarına ateşler düşsün :)