Twitter ve dış kapı ziyaretçileri

"Twitter'ın 271 milyon aylık kullanıcısının dışında, her ay Twitter'a gelen ama giriş yapmayan yüz milyonlarca tekil ziyaretçisi var." Twitter CEO'su Dick Costolo'nun şirketin ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladığı konuşmasında paylaştığı dikkate değer verilerden biri de buydu. İnternet kullanıcıları, okudukları haberlere eklenen tweet'ler, şöhretlerin ya da ilgilendikleri kişilerin-tasarım değişikliğiyle daha açık hale gelen- profillerini görüntülemek gibi değişik amaçlarla Twitter'ı ziyaret ediyor. Bir Twitter hesapları olmasa da Twitter bu ziyaretçileri de görüyor. Twitter, kendisini ziyaret eden ama giriş yapmayan bu kullanıcıları da - biz onlara "dış kapı ziyaretçileri" demeyi uygun gördük- artık hesaplarına dahil ediyor.

Dış kapı ziyaretçilerinden gelir yaratmak

Twitter'ın dış kapı ziyaretçilerinin de dahil edildiği bir sayım, şirketin aylık izleyici sayısını, şu anki aylık aktif kullanıcı sayısının 2-3 katına çıkartıyor. Twitter "dünyanın en büyük izleyici kitlesine sahip olmak" istiyor, en azından Costolo, Business Insider'a verdiği röportajda şirketin hedefini bu şekilde tanımlıyor. Yani Twitter için aylık aktif kullanıcılar kadar dış kapı ziyaretçileri de önem taşıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde Twitter'ın önceliklerinden biri, dış kapı ziyaretlerinden gelir yaratmak olacak.

Halihazırda bu izleyicileri dahil edecek yeni metrikler açıklaması beklenen Twitter böyle bir yeniliği henüz duyurmadı. Bu yüzden Twitter'ın önümüzdeki dönemde bu dış kapı ziyaretçilerini hesaba katmasını sağlayacak yeni ürünler ve metrikler sunması kuvvetle muhtemel.

Dick Costolo
Twitter CEO'su Dick Costolo

Videolar 

Twitter'ın mali sonuçlarını açıkladığı görüşmede söz alan yeni CFO'su Anthony Noto, Ağustos ayı içinde Promoted Videos ürününün beta versiyonunu yayına alacaklarını duyurdu. Noto, ürünle ilgili henüz bir detay paylaşmadı. Ancak Twitter'ın halihazırda video içeriklerini öne çıkarmak isteyen müşterileri içim Amplify ürününü yakın zamanda yayına aldığını hatırlamakta fayda var.

Bunu göz önünde bulundurarak, Promoted Videos özelliğinin, markaların büyük işbirliklerine gitmelerine gerek kalmadan, video içeriği yayınlamalarına izin verebilecek bir ürün olduğu düşünülebilir. Daha da önemlisi, bu videolar, Twitter'ın dış kapı ziyaretçilerinin Twitter üzerinde etkileşimini ve daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak potansiyele sahip olabilir.

Canlı yayın 

Twitter'ın geçtiğimiz üç aydaki finansal başarısında Dünya Kupası'nın önemli bir katkısı olduğu bir gerçek. Zaman akışımızın Dünya Kupası tweet'lerine teslim olduğu bir dönemin ardından Dick Costolo, Twitter'ın bu dönemdeki başarısının sadece turnuvayla ilgili olmadığını söylüyor. Dünya Kupası Twitter'a yeni kullanıcılar kazandırmaktan öte, var olan kullanıcılarının etkileşimi arttırdığı bir süreçti. Halihazırda Twitter, etkinliğe özel araçlarını var olan kitlesinin deneyimlemesi için geliştirmişti. Twitter, bu başarısını önümüzdeki dönemde farklı canlı etkinliklerle tekrarlamak isteyecek. Dünya Kupası'ndan farklı olaraksa, canlı yayın deneyimleri yeni kullanıcılar kazanmaya yönelik de olacak.

Twitter ile ilgili belki en çok sorulardan sorulardan biri de haber akışının Facebook benzeri algoritmalarla sağlanıp sağlanmayacağı. Costolo, kendisine yöneltilen bu soruya, herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda, bunu engellemiyoruz diyerek yanıt veriyor. Yani Twitter, kullanıcılarının haber akışlarına bu şekilde bir müdahaleye karşı değil. Böyle bir değişiklik, pek hoşlanmasak da, sürpriz olmayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.