Türkiye kökenli girişimcilerden San Francisco merkezli 'mobil kullanıcı kazanımı' şirketi: Mobile Action
Girişim

Türkiye kökenli girişimcilerden San Francisco merkezli 'mobil kullanıcı kazanımı' şirketi: Mobile Action

Siz Webrazzi okuyucularına daha önce App Store Optimizasyonu (ASO) hakkında uzun uzun bahsetmiştik. Bu yazımızın konuğu olan Mobile Action; mobil uygulamalara başta ASO olmak üzere tüm 'mobil kullanıcı kazanımı' konularında tek bir platform üzerinden çözüm sunmayı amaçlıyor.

2013 yılının Temmuz ayında kurulan San Francisco merkezli Mobile Action, kurucu ekibinde Türkiye'den çok sayıda girişimci barındırıyor. Öyle ki şirketin CEO'su Aykut Karaalioğlu, CTO'su Engin Tekin ve Ürün Yöneticisi de Osman Faruk Küçükerdem.

Kısa süre önce aralarında Aydın Şenkut'un kurucusu olduğu Felicis Venture'ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 800 bin dolar yatırım alan Mobile Action'ın, aylık 150 bin doların üzerindeki geliriyle bir süredir kar elde ettiğini de belirtelim. 100'e yakın aktif müşterisi bulunan Mobile Action çok büyük oranda San Francisco merkezli şirketlere hizmet veriyor. Bu arada Mobile Action CEO'su Karaalioğlu'ndan aldığımız bilgiye göre şirketin müşterileri arasında Türkiye'den çeşitli bankacılık uygulamaları ve e-ticaret siteleri de var.

mobile-action-ekran-goruntusu

Önce eBay ile anlaşma, sonra şirket

Bu arada Mobile Action'ın kuruluş hikayesi oldukça enteresan. Uzun yıllardır mobil pazarlama konusunda danışmanlık veren Aykut Karaalioğlu, eBay'in sahibi olduğu StubHub ile bir toplantı halindeyken, şirketin kendisini aslında işe almak istediğini öğreniyor. Hemen o sırada, aslında ortada bir şirket yokken, 'Benim bu işi yapan bir şirketim var, ismi de Mobile Action' diyen Karaalioğlu; ilk müşterisi eBay olan ve mobil kullanıcı kazanımı alanında uygulamalara hizmet veren bir şirketin ilk temellerini atıyor.

Biraz 'Türk işi' diyebileceğimiz bir kuruluş hikayesi olan Mobile Action uygulamalara ASO'nun temel kriterlerini (uygulama adı, anahtar kelimeler, ekran görüntüleri gibi) belirleme, hem Google Play hem de App Store'da 'yorum desteği', mobil reklam ağları yönetimi ve ürün roadmap'i çizme konularında yardımcı oluyor. İçerisinde Mobile Action geçen bazı study case'lere şuradan ulaşabilir, dilerseniz buradan demo talep edebilirsiniz.

Bu arada yapısı gereği daha çok in-app-purchase ya da işlem (satın alma, rezervasyon yaptırma gibi net hedefleri bulunan uygulamalar) bazlı uygulamalar için uygun olan Mobile Action'ın müşterilerinin büyük çoğunu e-ticaret, finans, seyahat ve sağlık kategorilerindeki uygulamalar oluşturuyor. Mobile Action'ın müşterilerinden bazılarıysa; Choicelr, StubHub, ShowDrift, Spoonrocket, Runtastic, NBC Universal ve Flipps.

Şirketin gelecek hedefi mobil pazarlama alanında tüm ihtiyaçları karşılamak

Şirketin gelecek hedefleriyle ilgili konuştuğumuz Aykut Karaalioğlu, "Şu an 'one stop shop for user acquisition' olarak tüm mobil pazarlama çalışmalarının yapılabileceği bir yazılım sunuyoruz. Amacımız, bunu daha da geliştirip mobil pazarlama konusunda 'one single dashboard' olma yolunda hızla ilerlemek." şeklinde konuştu. San Francisco'da kurulan şirketle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu arada Mobile Action'ın Ankara'da bulunan ofisinde çalışmak üzere UI/UX Developer arayışında olduğunu da eklemekte yarar var. İlgilenenler [email protected] e-posta adresi üzerinden başvurularını yapabilirler.

Yorumlar (4)
 1. Sinan Torun Sinan Torun

  Aykut Bey'e ve projesine dair güzel bir advertorial olmuş. Advertorial değilse bile bu hissi fazlasıyla veriyorsunuz. Webrazzi PR ajansı olma yolunda ilerliyor iddialarına sağlam bir dayanak olarak gösterilebilir bu yazı.

  Bir de yazıdaki şirketin kurulma hikayesi bence de ilginç. İlk müşterisine aslında şirket olmamasına rağmen şirketim var diyerek yalan söylemek pek de hoş değil. En azından evrensel iş ahlakına uygun değil.

  Sevgiler.

 2. Selim Erkan Selim Erkan

  Adamlar tam bir Türk mantığıyla çalışıyor. Önce google playe yükler yüklemez mail attılar bunlar ne ayak diye bakayım dedim şimdi günde 5 mail atıyorlardır. Allahtan telefon vermedim. Batı kafasıyla araba yaptık şark kafasıyla benzin koymadık misali

  1. İsmini Vermek İstemeyen Yorumcu İsmini Vermek İstemeyen Yorumcu

   Adam işinin başında milyonları cebe indiriyor sen burada onu bunu eleştirmeye gelmişsin hadi sen bişey yapta görelim...

 3. Sağlam proje olmuş, tebrik etmek lazım. Boş konuşmaya gerek yok.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri