Türkiye kökenli girişimcilerden San Francisco merkezli 'mobil kullanıcı kazanımı' şirketi: Mobile Action

Türkiye kökenli girişimcilerden San Francisco merkezli 'mobil kullanıcı kazanımı' şirketi: Mobile Action

Siz Webrazzi okuyucularına daha önce App Store Optimizasyonu (ASO) hakkında uzun uzun bahsetmiştik. Bu yazımızın konuğu olan Mobile Action; mobil uygulamalara başta ASO olmak üzere tüm 'mobil kullanıcı kazanımı' konularında tek bir platform üzerinden çözüm sunmayı amaçlıyor.

2013 yılının Temmuz ayında kurulan San Francisco merkezli Mobile Action, kurucu ekibinde Türkiye'den çok sayıda girişimci barındırıyor. Öyle ki şirketin CEO'su Aykut Karaalioğlu, CTO'su Engin Tekin ve Ürün Yöneticisi de Osman Faruk Küçükerdem.

Kısa süre önce aralarında Aydın Şenkut'un kurucusu olduğu Felicis Venture'ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 800 bin dolar yatırım alan Mobile Action'ın, aylık 150 bin doların üzerindeki geliriyle bir süredir kar elde ettiğini de belirtelim. 100'e yakın aktif müşterisi bulunan Mobile Action çok büyük oranda San Francisco merkezli şirketlere hizmet veriyor. Bu arada Mobile Action CEO'su Karaalioğlu'ndan aldığımız bilgiye göre şirketin müşterileri arasında Türkiye'den çeşitli bankacılık uygulamaları ve e-ticaret siteleri de var.

mobile-action-ekran-goruntusu

Önce eBay ile anlaşma, sonra şirket

Bu arada Mobile Action'ın kuruluş hikayesi oldukça enteresan. Uzun yıllardır mobil pazarlama konusunda danışmanlık veren Aykut Karaalioğlu, eBay'in sahibi olduğu StubHub ile bir toplantı halindeyken, şirketin kendisini aslında işe almak istediğini öğreniyor. Hemen o sırada, aslında ortada bir şirket yokken, 'Benim bu işi yapan bir şirketim var, ismi de Mobile Action' diyen Karaalioğlu; ilk müşterisi eBay olan ve mobil kullanıcı kazanımı alanında uygulamalara hizmet veren bir şirketin ilk temellerini atıyor.

Biraz 'Türk işi' diyebileceğimiz bir kuruluş hikayesi olan Mobile Action uygulamalara ASO'nun temel kriterlerini (uygulama adı, anahtar kelimeler, ekran görüntüleri gibi) belirleme, hem Google Play hem de App Store'da 'yorum desteği', mobil reklam ağları yönetimi ve ürün roadmap'i çizme konularında yardımcı oluyor. İçerisinde Mobile Action geçen bazı study case'lere şuradan ulaşabilir, dilerseniz buradan demo talep edebilirsiniz.

Bu arada yapısı gereği daha çok in-app-purchase ya da işlem (satın alma, rezervasyon yaptırma gibi net hedefleri bulunan uygulamalar) bazlı uygulamalar için uygun olan Mobile Action'ın müşterilerinin büyük çoğunu e-ticaret, finans, seyahat ve sağlık kategorilerindeki uygulamalar oluşturuyor. Mobile Action'ın müşterilerinden bazılarıysa; Choicelr, StubHub, ShowDrift, Spoonrocket, Runtastic, NBC Universal ve Flipps.

Şirketin gelecek hedefi mobil pazarlama alanında tüm ihtiyaçları karşılamak

Şirketin gelecek hedefleriyle ilgili konuştuğumuz Aykut Karaalioğlu, "Şu an 'one stop shop for user acquisition' olarak tüm mobil pazarlama çalışmalarının yapılabileceği bir yazılım sunuyoruz. Amacımız, bunu daha da geliştirip mobil pazarlama konusunda 'one single dashboard' olma yolunda hızla ilerlemek." şeklinde konuştu. San Francisco'da kurulan şirketle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu arada Mobile Action'ın Ankara'da bulunan ofisinde çalışmak üzere UI/UX Developer arayışında olduğunu da eklemekte yarar var. İlgilenenler [email protected] e-posta adresi üzerinden başvurularını yapabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.