Panasonic'ten Tesla'nın dev pil fabrikasına yatırım

Panasonic'ten Tesla'nın dev pil fabrikasına yatırım

Tesla CEO'su Elon Musk'ın hedefi, 2017 yılına kadar Tesla'ların fiyatını yarı yarıya kadar düşürmek. Bu durum dünya otomobil tarihine tıpkı Henry Ford'un yaptığı gibi bir devrim olarak yansıyabilir. Firma fiyatlarda bu düşüşü sağlamak için harıl harıl çalışırken, en önemli adımlardan bir tanesinin kendi pillerini üretmek olduğunu da anlamış durumda. Üstelik bu konuda Japonya'dan da bir destekçisi de olabilir: Panasonic.

Açıklanan yeni bilgilere göre Tesla'nın Gigafactory adı verdiği Tesla pil fabrikası, ABD'nin California eyaletinde inşaa edilecek ve 2020 yılında tam kapasiteyle, 6500 kişiye istihdam sağlayarak hizmet vermeye başlayacak. Tesla ve ortaklarının 4-5 milyar dolarlık bir yatırım yapılması beklenen fabrikaya Tesla direkt olarak 2 milyar dolar yatıracak.

Tesla fabrika için kesenin ağzını açmışken, fabrikaya yatırımcı sayısının artması da bekleniyor. Bu arada haberimize konu olan Panasonic de bu pil fabrikasına yatırım yapacağı konuşuluyor. Reuters'in haberine göre Panasonic, Tesla'nın pil fabrikasına 20-30 milyar Yen civarında (300-400 milyon dolar) bir yatırım yapacak.

Panasonic, yaptığı yatırımla birlikte Tesla pillerinin üretilmesi konusunda Tesla'nın ana partnerlerinden birisi olacak. Kısacası gelecekte yollara çıkacak Tesla araçlarının pilleri, içinde Panasonic'in tecrübesini de barındırıyor olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.