İstanbul'un tüm toplu taşıma detaylarını barındıran haritaya bağımsız tasarımcı dokunuşu

İstanbul'un tüm toplu taşıma detaylarını barındıran haritaya bağımsız tasarımcı dokunuşu

İstanbul'da yaşayan ve bağımsız bir tasarımcı olan Bertan Kılıçcıoğlu, Cargo Collective hesabı üzerinden hali hazırdaki İstanbul Raylı Sistemler Haritası'nı güncellediğini duyurdu ve resmi olmayan bir versiyon yayınladı.

Daha okunabilir, teknik olarak hatalardan arındırılmış ve de daha düzenli bir harita ortaya çıkaran Kılıçcıoğlu ile konuyla ilgili konuştuğumuzda kendisine şu ana kadar resmi organlardan herhangi bir kimsenin ulaşmadığını paylaştı. Ayrıca insanlardan gelen tepkilerin oldukça olumlu olduğunu dile getiren Kılıçcıoğlu, genel olarak beklediğinden daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

2 haftalık bir çalışmanın ürünü

Bertan Kılıçcıoğlu şunları da aktardı: "Çalışmayı yapmak çok uzun zamandır aklımdaydı, Mayıs ayında bir boşluk oldu ve yapmaya karar verdim. Sanırım 2 hafta kadar sürdü, bu sürede ufak tefek başka işler de var tabi. Bitirdikten sonra bir süre çalışmaya dokunmadım, geçen hafta tekrar baktığımda yapmak istediğim büyük bir değişiklik olmadığına ve başlangıç olarak iyi bir çalışma olduğuna karar verip sitemde yayınladım."

istanbul-rayli-sistemler-haritasi

Ortaya çıkan sonucun sonlanmış bir çalışma olmadığının altını çizen Kılıçcıoğlu, hala harita üzerinde iyileştirilebilecek çok sayıda nokta olduğunu belirtiyor. Yenilenen haritada değişen noktalarsa kabaca şunlar:

  • İstanbul Boğazı ile ilgili detay ve bilgilerin daha çok öne çıkartılması, ayrıca bu alandaki düzensizliklerin giderilmesi
  • Tüm yazıların yatay bir düzleme getirilmesi
  • Yapımı devam eden hatların üzerindeki durakların konumlarının netleştirilmesi
  • Tüm durak isimlerinin tek bir renkte yazılması
  • Bazı durak isimleri ve bağlantı noktalarındaki hataların düzeltilmesi
  • Hatların üzerine denk gelen bazı durak isimlerinin beyaz alana taşınması
  • 45, 90 ve 135 derece açılı görsellerin haritanın her yerinde kullanılması

Üzerinde otobüs hatları hariç İstanbul'un neredeyse tüm toplu taşıma detaylarını barındıran haritanın bizzat Bertan Kılıçcıoğlu tarafından yazılmış hikayesine buradan, haritanın yeni .pdf versiyonunaysa buradan ulaşabilirsiniz. Haritanın resmi hali ise şurada.

Dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan İstanbul; hem resmi kurumlar hem de bağımsız geliştirici ve şirketler tarafından dijital dönüşümün sizce neresinde? İstanbul'u yurtdışındaki başka bir metropol ile, örneğin Londra, kıyasladığımızda turist ya da bizzat kendi insanına sunduğu dijital tecrübe ve imkanlardan bahsediyorum. Bana kalırsa sorunun cevabı bu haberle de paralel olarak çok pozitif değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.