Duolingo, İngilizce dil testlerine 20 dolarlık bir alternatif sunan Test Center'ı açtı
Girişim

Duolingo, İngilizce dil testlerine 20 dolarlık bir alternatif sunan Test Center'ı açtı

Dil öğrenme sürecini kitle kaynaklı hale getirerek bu alandaki belki en kapsamlı dönüşümlerden birine aracılık eden Duolingo, dil sınavlarına da meydan okuyor. Daha önce burada paylaştığımız ve şirketin TOEFL'a rakip İngilizce testler düzenlemeye başlayacağına dair haberler doğrulandı. Duolingo, kendi İngilizce dil sınavlarını düzenleyeceği Test Center'ı açtı.

Web'den ve mobilden erişilebilen Test Center, pahalı İngilizce sertifika sınavlarına oldukça düşük ücretli bir alternatif sunuyor. Dil sınavının ücreti beklediğimiz gibi 20 dolar olarak belirlenmiş. Dil öğrenenlerin evlerinden girebildikleri 20 dakikalık sınavlarla ilgili en önemli kaygı ise kopya. Duolingo, bunun için sınavları uzaktan izleyecek gözetmenler çözümünü geliştirmiş.

Duolingo dil testlerinin kullanıcıların becerilerine uyumlu olduğu belirtiliyor. Yani sınav, verdiğiniz cevaplara göre sizin dil seviyenize uygun sorularla devam ediyor. Tipik bir İngilizce testi gibi Duolingo da konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi ölçmeyi amaçlıyor.Testler şimdilik yalnızca İngilizce dili için düzenlense de ilerleyen zamanlarda farklı dillere de uyarlanabileceği belirtiliyor. Duolingo üzerinden yaklaşık 20 farklı dil öğrenilebiliyor, bugün.

Duolingo'nun İngilizce testlerinin başarısı, büyük kuruluş ve enstitüleri bu sınavların geçerliliğine ikna etmesine bağlı. Zira,standart İngilizce testleri pazarını, TOEFL ve IELTS'in domine ediyor olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu. Duolingo'nun bunun için Amerika'nın en büyük üniversitelerinin ilgisini çekmeyi başardığı da notlar arasında. Duolingo ile bu kuruluşlar arasındaki görüşmelerin ileri aşamaya geldiği belirtiliyor.

Kısa bir süre için ücretsiz olarak inceleyebildiğiniz Test Center'ın web erişimi burada, Android uygulaması da burada.Test Center'ın iOS uygulaması da yakında geliyor.

Duolingo'nun kurucusu ve CEO'su Luis von Ahn, Webrazzi Summit 2014'te ağırlayacağımız isimler arasında. Bundan önce Duolingo ve Luis von Ahn ile ilgili daha fazla detay için buradaki yazımızı da görebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Arkadaşlar bir şey soracam bu dualingo gerçekten işe yarıyor mu? Eğer yarıyorsa 2-3 tane dil öğrenmeye çalışıcam. Önce İngilizce mi geliştirmek istiyorum daha sonra Almanca ve Japonca öğrenecem. :) Böyle bir şey gerçekten mümkün mü?

 2. Huseyin Huseyin

  Merhaba Emre,

  Güzel pratik yönü çok tatlı bir site evet işe yarıyor ama ingilizce geliştirme kısmını öncelikli yaparsan hem yabancılık çekmez hemde siteye hakim olursun.

 3. Duolingo gerçekten işe yaramıyor. Dil öğrenmek, minik hapları yutmak kadar basit bir olay değil. Sadece iyi bir destek.

  Ben duolingo üzerinden İngilizce ve İspanyolca alıştırmaları yapıyorum. Yeni bir şey öğrendiğim söylenemez ama pratik olarak güzel.

  Asıl öğrenme ve uygulama kısmı mobil uygulama içerisinde bulunmayan ama web sayfasından girdiğinizde "Tercüman Ol" sayfasında görebileceğiniz uygulamadır. Gerçek metinleri çevirmeye çalışıyorsunuz ve dakikalar içerisinde başkaları size önerilerde bulunuyor. Bu hızı size hiçbir kurs sağlayamaz.

  Yazıyla da ilgili olarak sertifikamı aldım :)

 4. İngilizcemizi geliştirmemiz için artık faydalanabileceğimiz bir çok mobil uygulama var. Duolingo da çok başarılı gerçekten.

 5. Tuğrul Tuğrul

  Duolingo daha çok İngilizce bilipte pekiştirmek isteyenlere fayda ediyor diye düşünüyorum.