Motorola'dan telefon kilidini açmanızı sağlayan 'dijital dövme'

Motorola'dan telefon kilidini açmanızı sağlayan 'dijital dövme'

Motorola, Vivalnk adlı firmayla yaptığı işbirliği neticesinde, geçiçi olarak kullanılabilen ve vücuda yapıştırılan dijital dövme projesini tanıttı. Vücudunuzda istediğiniz bir noktaya yerleştirebileceğiniz bu geçici dijital dövme ile akıllı telefonunuzun telefon kilidini açmak mümkün olabilecek.

Her ne kadar günümüzde daha çok parmak izi okuyucu, göz tarayıcı gibi teknolojileri konuşsak da,  Motorola'nın yaptığı bu hamle biraz daha uygulanabilir. Fakat bu, Motorola'yı eleştiri oklarından koruyamamış gibi görünüyor ki, bazı kullanıcılar bu dijital dövme konusuna pek de sıcak bakmamış ve bu teknolojinin insanı robotize olmasını anımsattığı kesin.

Vivalnk adlı teknoloji basitçe şöyle çalışıyor: NFC özellikli akıllı telefon, vücuda yapıştırılan bu geçiçi dövmenin üstündeki ultra ince NFC devreyi fark ediyor.  Telefona yapılan tanımla, bu NFC içeren dijital dövmeye yakınlaştırıldığı  anda telefon kilidi açılıyor.

Şimdilik sadece Motorola X modelinde çalışan dijital dövmeler, yakın gelecekte NFC özelliği bulunan diğer Android telefonlar için de kullanılmaya başlanabilir. Bahsini ettiğimiz dijital dövmelerin geçici olduğunu söylemiştik. Yani ömürleri bittiğinde, bu dijital dövmeler çıkartılıp atılabiliyor. Moto X modeli için özel olarak satılan geçiçici dijital dövmelerin 10 adetlik paketi, 10 dolarlık fiyat etiketi ile satılıyor.

Hemen aşağıdan, Motorola ekibinin kendi inovasyonlarını anlattığı resmi videoyu izleyebilmeniz mümkün:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.