İstanbullular için mobil şikayet uygulaması: İyi Belediye
Mobil

İstanbullular için mobil şikayet uygulaması: İyi Belediye

iPhone uygulaması İyi Belediye; İstanbul'da yaşayan iPhone kullanıcılarına 39 ayrı ilçe belediye için Twitter üzerinden kolayca şikayetlerini iletebilme imkanı sağlıyor.

Uygulama içinde yer alan aydınlatma ve bozuk yol gibi kategorilerden birini seçtikten sonra ikinci adım olarak şikayetinizi iletmek istediğiniz belediyeyi işaretliyorsunuz. Sonrasında uygulama sizden ya bir fotoğraf çekmenizi ya da arşivden bir fotoğraf belirlemenizi bekliyor. En son adım olarak da fotoğrafla birlikte belirlediğiniz metin, uygulamanın kendi Twitter hesabından -@iyibelediye- söz konusu belediyeye mention'lanarak iletiliyor.

İyi Belediye şikayetinizi ilettikten sonra takibini üstlenmiyor. Diğer yandan İyi Belediye'yi kullanmanız için Facebook ya da Twitter ile giriş yapmanız gerekiyor. Yalnız uygulama, şikayet edilen belediye ya da herhangi bir kurumla kişisel bilgilerinizi -resmi olarak talep edilmediği sürece- paylaşılmıyor.

iyi-belediye-ekran-goruntusu

İyi Belediye fikri; Turkcell'in yıllar önce yayına aldığı, kendi aboneleri için bağlantının düşük olduğu ya da olmadığı lokasyonları offline olarak kaydeden ve sonrasında da merkeze konuyla ilgili bir şikayet kaydı açan uygulaması Turkcell Çekim Gücü'nü akıllara getiriyor. Yalnız tabii ki İyi Belediye'nin hem bağımsız bir geliştirici tarafından yayınlanması, hem sosyal medyanın gücünü kullanması hem de insanların psikolojik olarak hassas olduğu bir konuya -resmi kurumlara yapılan şikayetler, hizmet alma- odaklanması sebepleriyle oldukça farklı.

Basit ve kullanımı kolay arayüzüyle insanların rahatlıkla kullanabileceği İyi Belediye, sosyal medyanın da etkisiyle viral büyüme yakalayıp büyük kitlelerce kullanılan bir uygulama halini alabilir.

Uygulamanın geliştiricisi Kaya Kahveci ile konuştuğumuzdaysa; kullanım sıklığına göre ilerisi için yine basit bir üyelik mekanizmasıyla insanların şikayetlerini kaydedebileceği ve takibini yapabileceği daha gelişmiş bir yapıya geçme planının olduğunu da öğrendik.

İyi Belediye yukarıda bahsettiğimiz gibi viral bir etkiyle büyüme yakalar mı bilinmez ama orta vadede bu açığı bir uygulama ya da başka bir platformun kapatması muhtemel.

Yorumlar (3)
 1. Emir Hasserbetci Emir Hasserbetci

  ibb beyaz masa uygulamasi da ayni soruna cozum ariyor fakat kullanicisi yok ve tabi ki belediye problemi cozmedigi zaman ugrastiginizla kaliyorsunuz

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Belediyelerin sorun çözdüğü yok. Sadece bak bu hizmetimizde var demek için yapılan reklam kokan hareketlerdir bunlar maalesef. :)

 2. Merhaba,

  Uygulamayı inceleme şansım oldu. Öncelikle elinize ve emeğinize sağlık.

  Bu fonksiyoneliteyi de yerine getiren bir başka uygulama var piyasada, Tuşla. Tuşla uygulamasında sizin uygulamanızdan tweet gönderilen tüm belediyelere tweet gönderilebilmekte. Ayrıca twitter ile login olma zorunluluğu vermiyor kullanıcıya, zaten mobil'de twitter yüklü ise hızlı gönderim yapabileceğimiz arayüzü karşımıza çıkarıyor. Ayrıca aynı ekrandan istenirse belediye telefon ile aranabiliyor.

  İyi Belediye uygulaması içerisinde tweet gönderilirken hashtag yapısı kullanılıyor, gayet hoş. Ancak belediyeler tarafında tweetler incelenirken hashtag'lere göre mi sosyal medya uzmanlarına yönlendiriliyor, bu kısmı merak ettim?

  Ek olarak tweet gönderilirken fotograf yüklemenin zorunlu olması sıkıntılı bir kullanım.

  Ayrıca aşağıdaki adımları Iphone 5s(7.1.2)'te takip ederseniz;

  Rapor tipi seç / Belediye seç / Kameradan bir fotograf çek veya kütüphaneden bir fotograf seç / Belediye'ye iletilecek mesaj bölümüne gelince sol üstten rapor tipine geri dönüş yapmak istediğinde

  uygulama crash ediyor.