GP Bullhound'dan Yeni "Mobil Uygulama Gerçekliği" Raporu

GP Bullhound'dan Yeni

GP Bullhound'ın mobil uygulama ekosistemini değerlendirdiği The New "Mobile App Reality": Unprecedented Value Creation Opportunity başlıklı raporu yayınlandı. Mobil uygulamaların şimdiye kadar görülmemiş bir değer yaratma fırsatı sunduğunu belirten GP Bullhound raporu, mobil uygulama kullanma alışkanlığımızın bağımlılık derecesine ulaştığı anektoduyla başlıyor. Sanıyoruz buna kimsenin itirazı olmayacaktır.

Rapor, mobil uygulamalarla ilgili fırsatları değerlendirmek isteyecekler için bugün bilinmesi gerekenlerin iyi bir özetini sunuyor. GP Bullhound Direktörü Ali Dağlı, raporla ilgili yorumunda,"Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın 500 milyondan fazla kullanıcısı var. Freemium oyun Puzzle&Dragons, 2013 yılında, 1,5 milyar dolar gelir yarattı ve FVAÖK'ü 900 milyon dolara ulaştı. Bütün bunlar sadece iOS ve Android tabanlı. Bunlar şimdiye kadar görülmemiş sayılar. Çok iyi bir hizmet yaratın, dünyanın müşterileri yığınlarla gelsin. Ölçeklemenin ödülüne karşılık, mobil uygulama alanı kalabalık, ve kendi zorlukları var. Ancak, buraya adım atanlar için küresel değer yaratma fırsatı hiç bu kadar büyük olmamıştı." diyor.

Raporda mobil hizmet sağlayıcıların başarısının üç temel faktöre bağlı olduğu belirtiliyor. Bunlardan ilki, alakalı olmak ve alakalı kalmayı becerebilmek. Rapor, bir uygulamanın alakalı olmasını, tekrar ya da sürekli kullanımına giden yol olarak tanımlıyor. İstekler, duygular ya da ihtiyaçlara cevap vererek alakalı olabilirsiniz ama alakalı kalabilmeniz için tatmin etmeli-dinlemeli; yeniden etkileşime geçmeli-dengelemeli ve inovasyon yapmaya devam etmelisiniz.

GB Bullhound mobile ecosystem

İkinci temel faktörse, geniş bir aktif kullanıcı kitlesine ulaşmak. Bu, özellikle uygulamanızdan gelir yaratmanız için gerekli ön koşul. Rapor, mobilin son 10 yıldaki yükselişine şu infografikle dikkat çekiyor.

GP Bullhound mobile app

Son önemli faktörse, kullanıcılarla geliştirdiğiniz güçlü ilişkiyi paraya çevirmek. Bunun için var olan üç seçenek, birçoğumuzun bildiği gibi, ödemelerle doğrudan; reklamlar, gelir paylaşımı ya da lisanlar gibi yöntemlerle dolaylı yoldan veya Instagram gibi tamamen bedava bir uygulamayla geniş bir kullanıcı tabanına ulaşıp, çıkış yapmak.

GP Bullhound, bu hedeflerle yola çıkan uygulama sağlayıcıların bugün karşılaştıkları en önemli güçlükleri de sıralıyor. Bunlar:  Var olan "köklü" oyuncular, dinamik bir pazarda kullanıcı alışkanlığı yaratmak; düşük reklam gelirleriyle uygulamalardan gelir yaratmak; yeni kullanıcı edinmenin gittikçe maliyetli hale gelmesi; gizlilik ve güvenlik kaygıları; cihaz, platform ve uygulama mağazası fragmantasyonu ve yerelleşme.

İncelemek isterseniz raporun tamamını aşağıda görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.