Eski düşman nasıl dost oldu? Steve Jobs'ın IBM çıkışları
Teknoloji

Eski düşman nasıl dost oldu? Steve Jobs'ın IBM çıkışları

Bir zamanlar, ezeli rakip olarak görülen iki şirket: IBM ve Apple'ın artık birer ortak olarak çalışacak olması gerçekten büyük haber. Zira Steve Jobs, Apple'ı ilk kurduğu günden itibaren, IBM'e karşı bazen nefrete varan isyanını sık sık, güçlü bir şekilde dile getirirdi. Bu yüzden, iki şirketin bir araya geldiğini hayal etmek, neredeyse Batman ve Joker'i aynı takımda düşünmek gibi. En azından Jobs'ın 80'lerin başından itibaren IBM'e yönelttiği okları düşününce. Önce bunlardan kısa bir derleme:

Yıl 1981, Apple, bilgisayar endüstrisinin genç ve yeni oyuncusu. Aynı yıl, IBM, PC üretimine başlayacağını açıklar. Steve Jobs bu hamleye basılı bir ilanla cevap verir. İlan şu sözlerle başlar: "Hoşgeldin IBM, cidden". Jobs, IBM'ın bu önemli endüstriye geç girişiyle şu şekilde alay eder:

Welcome IBM

1983 Sonbaharı, Apple, bir George Orwell klasiği olan 1984 romanından esinlenerek hazırladığı reklam filmini yayına hazırlar. Bu filmin tanıtımını yapan Steve Jobs, IBM'e yüklendikçe yüklenir. "Daha önce IBM'e kollarını açan satıcılar bugün IBM'in kontrol ettiği bir gelecekten korkuyorlar. Bu yüzden daha fazla satıcı, daha büyük bir çaresizlikle gelecekteki özgürlüklerini garanti altına alabilecek tek güç olarak gördükleri Apple'a dönüyorlar. IBM hepsini istiyor ve silahlarını endüstriyi kontrol etmesinin önündeki son engel olan Apple'a çeviriyor. Büyük Mavi (IBM) bütün bir bilgisayar endüstrisini domine edecek mi? Peki bütün bir bilgi çağını? George Orwell 1984 hakkında haklı mıydı?"

Aralık 1983, yeni Macintosh'un piyasaya çıkmasından birkaç hafta önce, Steve Jobs o dönemde Macintosh için kendisiyle birlikte çalışan Andy Hetzfeld ile Newsweek dergisiyle görüşmek için New York'a gider. Orada çekilen bu fotoğraf, Jobs'ın IBM'e karşı hislerinin iyi bir özetidir. Hetzfeld'in 2011 yılında kamuoyuyla paylaştığı fotoğrafla ilgili yorumu Jobs'ın isyankar ruhunu yansıttığı. Hetzfeld fotoğrafı özellikle IBM'in Apple için CPU ürettiği dönemlerde paylaşmaktan çekindiğini söylüyor.

steve_ibm

1984, Apple'ın çok ses getiren 1984 reklamı Super Bowl'da görücüye çıkar. Apple, reklam filminde, endüstride Big Blue (Büyük Mavi) diye bilinen IBM'e, George Orwell'in romanındaki meşhur diktatör Big Brother rolünü verir.

Şubat 1985, Steve Jobs Playboy dergisine verdiği röportajın önemli bir bölümünde IBM ile rekabetiyle ilgili sorulara cevap verir. Jobs'a Apple'ın IBM karşısında pazar payı kaybettiği sorulduğunda Jobs, "Eğer herhangi bir nedenle büyük bir hata yaparsak ve IBM kazanırsa, kişisel hissim, yaklaşık 20 yıl sürecek bir Karanlık Çağ'a gireceğimizden yana. IBM, bir pazarın kontrolünü ele geçirdiğinde, her zaman inovasyonu durdurur. İnovasyonun olmasını engeller."

Jobs'ın Apple'dan ayrı olduğu 1994 yılında IBM'in PowerPC çiplerini kullanmaya başlayan Apple, Jobs'ın liderliğinde Intel çiplere geçiş yapar. Jobs bu yeniliği WWDC 2005'te duyurur.

Geçmişte, pek de tatlı anıları olmayan iki şirketin bugün el sıkışmasıysa IBM'in artık Apple için bir tehdit olmadığını hatırlatıyor. Neden olsun ki? IBM'e karşı ufak çaplı bir isyan olarak başlayan mücadelesini kazanan Apple, bugün kendi imparatorluğuna sahip bir şirket. Apple, artık endüstrinin geleceğinde IBM'den çok daha fazla söz sahibi.

Yorumlar (2)
 1. Bir kaç konuya açıklık getirmek gerekli.

  Apple, IBM CPU larını almayı bırakmadı. IBM, Apple için CPU üretimini bıraktı çünkü gerektiği kadar alım yapamıyordu ve Apple' ın İntel ile anlaşması bir başarısızlıktır. RISC mimarisi ile İntel' i kıyaslamak elma ile armutu kıyalamak gibi birşeydr.. IBM, Apple için işlemci üretmeye devam etseydi Intel 64 biti duyurduğunda Apple 128 bit'i çoktan duyurmuş ve kullanıyor olabilirdi. x86 mimarisinin sonuna gelindiğinin en güzel örneğini ARM işlemcili mobil cihazların başarısına bakabilirsiniz.

  Bu birleşme artık bir zorunluluktan kaynaklandığını düşünüyorum. Apple son kullanıcı tarafında ne kadar güçlü ise . sunucu çözümlerin de özellikle BIG DATA konusunda da bir okadar yetersiz.Bu eksikliğini Itunes ve Applestore da deneyimledi. Artık Cloud yapıya daha uyumlu ve daha düşük maliyetle sahip olma zamanı geldi.. Bunu yaparken çok seçeneğide yoktu Steve' in satış stratejisi için sergilediği sözlü düşmanlıkları bir kenara koyarsak aslında APPLE ve IBM çok eski ve sıkı dostlardır.

  Steve bir konuda haklıydı IBM bu pazarın DİNAZORUDUR. Kaldıki IBM' in Dinazors adlı binlerce opteron işlemcinin kullanıcldığı MainFrame' i vardır. IBM 'in yeni pazara sunduğu ve Google'a TYAN anakartları sadece iç kullanım için verdiği POWER8 işlemcilerin MACPRO larda kullanılmayacağını kim garanti edebilir ?

  Bence bu ortaklıktan en çok zararlı çıkacak tek bir firma var. Çünkü hiçbir şekilde uygulamalarının desteklenmeyeceğine kesin gözüyle bakıyorum.Bu firma Apple' ın ilk ve TEK gerçek düşmanı. Steve 'in Android ten önce seni pazardan sileceğim dediği ve yine IBM' in yüzünden tüm dünyanın başına BELA olan firma.

  MICROSOFT

  Bu kitabıda okumanızı öneririm.

  http://www.idefix.com/kitap/kim-demis-filler-dans-edemez-louis-v-gerstner/tanim.asp?sid=LHXIQ7TI0D6FH7E55UKJ

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple'ın da yeterince innovatif ve özgürlükçü olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Büyük ekranların bu kadar rövaçta olduğu dönemde note serisine rakip bir cihaz çıkartamamaları değişen kullanıcı alışkanlarını ıskalamaları demek. Apple kullananlar navigasyon sıkıntılı bir cihaz ve karınca ekranlara hapsoldular kaç senelik galaxy s3 bile görüntü kalitesi ve ebat olarak çok daha modern.

  Kı apple iphonenun güçlü olduğu dönemde kullanıcıları kısıtlamak için elinden geleni yaptı. Şuanda apple'ı ayakta tutan marka gücü. Bu başlı başlına tercih sebebi. Ki android'i takip etmeye kopyalamaya başlamış ağır eleştiriler sonucunda zorla da olsa bazı özellikleri dahil etmiştir. Ama bunlar çöküşün başladığının göstergesi.

  Daha düne kadar objective c gibi çağın gerisinde bir dilde uygulama geliştirmeye çalışmak bence çağ dışılıktır.