Bilişim sektöründe çalışan arayan şirketlerin şehirlere göre dağılımı [Webrazzi PRO]
Genel

Bilişim sektöründe çalışan arayan şirketlerin şehirlere göre dağılımı [Webrazzi PRO]

Dijital sektörde yer alan şirket ve profesyonellerin veri ihtiyacını karşılayan Webrazzi PRO; veri ortaklarıyla da öne çıkıyor. Deloitte, Mobilike, akakce.com ve Nielsen gibi  veri ortaklarına sahip olan Webrazzi PRO'da son olarak Kariyer.net'in sağladığı veriler 2014 yılı 2. çeyrek rakamlarına göre güncellendi.

Bilişim sektöründeki iş ilanlarıyla ilgili olarak çok sayıda bilgi paylaşan Kariyer.net, bilişim sektöründe çalışan arayan şirketlerin şehirlere göre dağılımını da paylaştı. 2014'ün 2. çeyreğine ait olan veriler,tamamen Kariyer.net üzerinde yayınlanan ilanlara dayanıyor.

Hemen aşağıda da görebileceğiniz gibi bilişim sektöründe en çok iş imkanı 753 ilan ile İstanbul'un Avrupa Yakası'nda. İkinci sırada 646 ile İstanbul Avrupa Yakası, üçüncü sırada 352 ile Ankara ve dördüncü sırada da 136 ile İzmir geliyor. İzmir sonradında en çok bilişim sektörü ilanı yayınlanan şehirlerse Bursa, Kocaeli ve Antalya.

kariyer-net-webrazzi-pro

Bu arada yukarıdaki rakamların 2014 yılının 2. çeyreğinde (Ocak-Temmuz) bilişim sektörü kategorisinde ilan yayınlayan firma sayıları olduğu detayını da ekleyelim.

Webrazzi PRO hakkında detaylar

Webrazzi PRO yalnızca üye girişi yapılarak görülebilen bir platform. Ancak üye girişi yapmadan da arama deneyimini yaşayabilirsiniz. Bunun için ana sayfada sağ üst köşede bulunan arama kutusuna merak ettiğiniz kelime ya da markaları yazmanız yeterli, örnek bir Apple aramasıysa şurada.

Webrazzi PRO’da şu an minimum 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere, tamamen aynı özellik ve yetkilere sahip üç farklı hesap tipi bulunuyor: Bireysel, Startup ve Kurumsal. Platformla ilgili tüm soru, görüş ve önerileriniz için bize [email protected] a-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Hem Kariyet.net hem de diğer veri ortaklarımızın paylaştığı veriler ve çok daha fazlası için sizleri Webrazzi PRO’ya bekliyoruz.

(Görsel kaynak: iinspiration/Shutterstock)

Yorumlar (6)
 1. bence calismak icin en ideal sehir ankara. eger turkiye'nin bir slikon vadisi olacaksa orasi kesinlikle ankara olmali. ankara'nin avantaji devlet projelerinden dolayi cok fazla kurumsal sirketin olmasi, insan kaynagi ve eskisehir yolu civarinda egitimli ayri bir orta-ust sinifin olusmus olmasi. tek eksigi startup kulturunun henuz oturmamis olmasi ki o da zamanla olur gibime geliyor. ayrica ev kiralarinin uygun olmasi ve trafigin istanbul'a nazaran ve insani boyutlarda olmasi da en buyuk avantaji diye dusunuyorum.

  1. Mustafa Mustafa

   Insan Istanbul'a bu kadar mecbur kalmamali, kesinlikle.

 2. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  Antalya'nın bu ölçüme sondan girmesi bile tuhafıma gitti. Burası teknoloji fakiri bi şehir ya. Turistten başka birşey yok. Üniversitesinde bil müh bile yok. Varmış kapanmış o derece yani.

 3. Bu rakamları üniversitelerin verdiği mezunlar ile oranladığınızda (Ankara`daki bilgisayar mühendisliği kontenjanını 1275 civarı olduğunu düşünürsek mezun sayısı bu rakamın belirli bir yüzdesi olur) ne kadar büyük bir iş açığı olduğu ortaya çıkıyor.

  Ankara`da olmaktan memnunuz @emrex bir çok konuda haklı. Bu kadar mezunu alacak daha çok iş yaratmalıyız.

 4. Mehmet Metin Halat Mehmet Metin Halat

  Bilişim sektöründeyseniz, maalesef istanbula taşınmak zorundasınız'ın bir başka şekli.

 5. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda insan gibi çalışılabilecek 2 şehir var. İstanbul ve Ankara. Burada İstanbul yoğunluğu sebeiyle belki tercih edilmeyebilir. Ankara öne çıkar. Onun dışında listede yer alan şehirlerde kaç tane kurumsal bilişim firması var? Antalya'da bilişimcilerin her ay düzenli, aksamadan maaşlarını alabilecekleri firma var mı bir araştırmak lazım. İlan sayısıyla istatistik yapmak insanları yanlış yönlendirir.