Yo gittikçe ciddileşiyor

Yo, kırmızı alarm veriyor. İsrail ve Filistin arasından bir süredir tırmanın gerilim, Yo için sıradışı bir kullanımı beraberinde getirdi. Yo artık, İsraillileri ülkelerindeki saldırılarla ilgili bildirimler göndermek için kullanılıyor.

Önce İbranice yayın yapan Geektime ve ardından Times of Israel tarafından verilen haberlere göre  Yo, Red Alert uygulamasına entegre edildi. İsrail'in saldırı anlarında patlamadan 15 saniye önce başlayan "Kırmızı Renk" (Red Color) sirenlerinin herkesi ihtar etmek için yeterli olmayacağını düşünen programcılar tarafından geliştirilen Red Alert uygulaması yurt içinde ve dışındaki İsrailli vatandaşları saldırılardan haberdar ediyor. Kullanıcılar patlamaların zamanını ve konumunu uygulama üzerinden görebiliyor.

red alert 4

Yo entegrasyonu, Red Alert kullanıcılarının, İsrail'in herhangi bir yerinde sirenler çalmaya başladığında bir Yo ile uyarılmasını sağlıyor. Bu, bugüne kadar duyduğumuz Yo'lar arasında en ciddi olanı.

Yine de Yo'nun gerçek zamanlı bir güvenlik uygulaması olmadığını belirtmek gerekiyor. Özellikle bu tip acil durumlarda Yo'nun halihazırda sınırlı olan anlık bildirim becerilerinin ne kadar işe yarayacağına dair de soru işaretleri var. Ancak Yo'nun kurucusu Or Arbel'in İsrailli olması bu tip bir geliştirmede etkili olmuş olabilir. Sınırın Filistin tarafında ise benzer bir uygulama yok.

Yo Pebble

Bunlara ek olarak Yo'nun "normal" koşullar için kullanımını ilgilendiren birkaç "ciddi" gelişme daha var. Yo'nun giyilebilir cihazlar için geliştirilen ilk uygulaması Yo Pebble oldu. Buradan indirilebilen uygulama, Pebble kullanıcılarının birbirine Yo göndermesini sağlıyor.

Yo IFTTT

Mesajlar, bildirimler derken, IFTTT ile entegrasyonu da yapılan Yo, komutların da yerini almaya aday olduğunu göstermek istiyor. Entegrasyonun kullanım alanlarına örnek olarak, sıkıldığınız toplantılardan kaçmak için ihtiyacınız olan sahte çağrı, açık unuttuğunuz Hue lambanızı kapatmak ya da tweet atmak gibi uzun bir liste var.

Yo'nun 10 Temmuz itibariyle açılan yeni geliştirici dashboard'u ise burada.

Şimdiye kadar, belki hala, şaka gibi algılanan Yo, hayatımızda kalıcı bir yer edinmek için hemen her kanalı deniyor. Uygulamanın bunların herhangi birinde şimdiye kadar yüksek bir adaptasyon oranı yakaladığını söylemekse zor. Yo, ciddileşiyor ama belki asıl soru, kullanıcıların onu ciddiye alıp almak istemeyeceği.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.