Mobil

Yo gittikçe ciddileşiyor

Yo, kırmızı alarm veriyor. İsrail ve Filistin arasından bir süredir tırmanın gerilim, Yo için sıradışı bir kullanımı beraberinde getirdi. Yo artık, İsraillileri ülkelerindeki saldırılarla ilgili bildirimler göndermek için kullanılıyor.

Önce İbranice yayın yapan Geektime ve ardından Times of Israel tarafından verilen haberlere göre  Yo, Red Alert uygulamasına entegre edildi. İsrail'in saldırı anlarında patlamadan 15 saniye önce başlayan "Kırmızı Renk" (Red Color) sirenlerinin herkesi ihtar etmek için yeterli olmayacağını düşünen programcılar tarafından geliştirilen Red Alert uygulaması yurt içinde ve dışındaki İsrailli vatandaşları saldırılardan haberdar ediyor. Kullanıcılar patlamaların zamanını ve konumunu uygulama üzerinden görebiliyor.

red alert 4

Yo entegrasyonu, Red Alert kullanıcılarının, İsrail'in herhangi bir yerinde sirenler çalmaya başladığında bir Yo ile uyarılmasını sağlıyor. Bu, bugüne kadar duyduğumuz Yo'lar arasında en ciddi olanı.

Yine de Yo'nun gerçek zamanlı bir güvenlik uygulaması olmadığını belirtmek gerekiyor. Özellikle bu tip acil durumlarda Yo'nun halihazırda sınırlı olan anlık bildirim becerilerinin ne kadar işe yarayacağına dair de soru işaretleri var. Ancak Yo'nun kurucusu Or Arbel'in İsrailli olması bu tip bir geliştirmede etkili olmuş olabilir. Sınırın Filistin tarafında ise benzer bir uygulama yok.

Yo Pebble

Bunlara ek olarak Yo'nun "normal" koşullar için kullanımını ilgilendiren birkaç "ciddi" gelişme daha var. Yo'nun giyilebilir cihazlar için geliştirilen ilk uygulaması Yo Pebble oldu. Buradan indirilebilen uygulama, Pebble kullanıcılarının birbirine Yo göndermesini sağlıyor.

Yo IFTTT

Mesajlar, bildirimler derken, IFTTT ile entegrasyonu da yapılan Yo, komutların da yerini almaya aday olduğunu göstermek istiyor. Entegrasyonun kullanım alanlarına örnek olarak, sıkıldığınız toplantılardan kaçmak için ihtiyacınız olan sahte çağrı, açık unuttuğunuz Hue lambanızı kapatmak ya da tweet atmak gibi uzun bir liste var.

Yo'nun 10 Temmuz itibariyle açılan yeni geliştirici dashboard'u ise burada.

Şimdiye kadar, belki hala, şaka gibi algılanan Yo, hayatımızda kalıcı bir yer edinmek için hemen her kanalı deniyor. Uygulamanın bunların herhangi birinde şimdiye kadar yüksek bir adaptasyon oranı yakaladığını söylemekse zor. Yo, ciddileşiyor ama belki asıl soru, kullanıcıların onu ciddiye alıp almak istemeyeceği.

Yorumlar (26)
 1. Abdulkadir Çağlar Ç. Abdulkadir Çağlar Ç.

  Bu yo hayranlığınız nereden geliyor anlamadım, her güncellemesini haber yapıyorsunuz

  1. Ferdi Gökdemir Ferdi Gökdemir

   Aynen bende merak ettim . Amma abarttınız .

 2. Zafer Koca Zafer Koca

  Biz kullanıcılar değilde siz Webrazzi olarak bayagi ciddiye alıyorsunuz. Çağlar'a katılıyorum bu hayranlığınizi neye borçluyuz

 3. Onrsyksl Onrsyksl

  Bu saçma sapan uygulamayı bu kadar reklam etmenin bir anlamı yok ki!

 4. Tespitçi Tespitçi

  Günlük çamur atma limitini dolduramayan arkadaşlar, daha iyi haber yaptığınız teknoloji bloglarınızı ve YO kadar yayılmış uygulamalarınızı görmeyi dört gözle bekliyorum.

  1. Her yayilan app iyi mi demek simdi bu? Herkes diledigi yorumu yapar.webrazzi tarihinde yo ilk sirada gelir sanirin adina yazilan makale siralamasinda , okurlarda haliyle sıkıldı.

 5. İsmail İsmail

  Ne YO.'muş arkadaş. Amma abarttınız

 6. size hayret ediyorum. nedir bu yo hayranlığınız ortak mı oldunuz yo yo reklam sanırım.

  bu kadar yo nun haberini yapacağınıza 1-2 sene önce yaptığınız haberler hakkında ki gelişmeleri (örn. dolabımıseviyorum olur anneysen.com olur vb.vb. ) haber yapın her 2 günde bir yo haberi görmekten sıkıldık artık.

 7. Returnvp Returnvp

  Bu uygulamayi icimizden biri yapsa, yerden yere vurursunuz. Yeter artik bu aplikasyonu bukadar yücelttiginiz!

  1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

   Bütün dünyada haber olan hızla yayılan ve en önemlisi bizim hoşumuza giden tüm ofisin kullandığı bir uygulamayı yazıyoruz diye kaç gündür yorum kasıyorsunuz. Acaba o "içimizden biri"nin yaptığı benzer uygulamayı yazsak, siz ne kadar yerden yere vurursunuz. Buradaki yorumlar toplam kaça ulaşır asıl orası belli değil.

   1. Ali Bey , illaki teknoloji haberlerini yalnizca Türkce kaynakli sitelerden takip eden bir kitle vardir , fakat düsüncem o ki bircok webrazzi okuyucusu ( ben dahil) uluslararasi tech ve web bloglarinida yakindan takip ediyoruz. Yurtdisi haber kaynaklarinda zaten 10 larca yo ile ilgili makale okuyup üstüne üstlük webrazzi de de siklikla yo makalesi okumak insani gercekten sıkıyor.camur atma yerme niyetinde degiliz yo yu , fakat artik bu app in varligindan ve gelismelerden haberdariz.lütfen bir de bu acidan bakin duruma. Yo kurucularina icten basarilar ancak farkli ,özellikle de Türkiye internet ekosisteminden haber ve gelismeler bekliyoruz.birakin kim yere vurmak isterse istesin, ülkemden cikacak her tür girisimi destekleyenlerin sessiz cogunluk oldugunu düsünüyorum.

 8. Returnvp Returnvp

  +1

 9. Hakikatten paid-content article yazdiriyorlar nedir , süphelenmeye basladim iyiden iyiye...

 10. Osmanayhan Osmanayhan

  Yo ciddileşiyor da, biraz siz ciddileşseniz?

  Yo hakkında 4 tane yazı yazdınız. Başlıkları: "Şaka Gibi Uygulama Yo...", "Yo gittikçe ciddileşiyor", "Yo tuşu bloglara geldi", Hodor'un Yo'ya Cevabı"..

  19 Haziran tarihli ilk yazınızdaki istatistikler ise şu şekilde: "bugüne kadar 50binin üzerinde kullanıcıya ulaşan Yo"

  21 Haziran BusinessInsider'daki istatistikler ise şu şekilde : "The app is currently used by 500,000 people who have sent more than 4 million Yo notifications" http://www.businessinsider.com/the-inside-story-of-yo-there-isnt-actually-1-million-in-the-bank-2014-6#ixzz379ONCZjn)

  Şunu söylemek istiyoruz: Bu Blog sizin. İstediğinizi yazabilirsiniz, istediğiniz uslüple de yazabilirsiniz, istediğiz uygulamaları parlatabilirsiniz ama okuyucularınıza, yani size "Visit" getiren müşterilerinize karşı sorumluluklarınız da olmalı bence...

  Webrazzi, bölgenin Mashable'i da olabilir, Techcrunch'ı da olabilir, ya da bu gidişle korkarım "Ayşe'nin Teknoloji ile imtihanı" blogunua da dönüşebilir.

  1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

   Webrazzi kendi markasına sahip bir girişimdir. Bölgenin usu bunun şuşu olması gibi bir amacımız hiç olmadı.

   Yo yazıları biraz daha istatistiki verilerle beslenebilir miydi? Evet beslenebilirdi. Ama yeni bir gelişme duyurulurken illa bu verilerin toparlanılması gerekmiyor.

   Webrazzi özel bir kurum, buna karşın tam bir adilliğe, sarsılmaz bir idealistliğe veya geniş bir özgürlük anlayışına sahip olmamız bekleniyor. Webrazzi bir devlet kurumu değil, bizim böyle sorumluluklarımız yok. Bizim tek sorumluluğumuz Türkiye internet ekosistemine karşı onu da büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz. İlk günden beri kendi belirlediğimiz etik kurallara bağlı olarak bu yayını yürütüyoruz. Buna karşı zaman zaman okuyucularımız tarafından üzerimize çok fazla anlam yükleniyor.

   Bize düşen sorumluluğun farkındayız ama okuyucuların dayanaksız negatif yorumlarından hem bize hem girişimci tarafına sıkıntı geldi. Yeterliliği veya becerisi belli olmayan alayına isyan yorumcularımızı her zaman ciddiye alamıyoruz. Bu da bizim eksiğimiz olsun, kendi yolumuzda kendi bildiğimiz şekilde yürümeye devam edeceğiz. Hoşunuza gitse de gitmese de böyle çünkü bu yolda daha önce yürüyen kimse yok ve bize yol gösterecek kimse de yok.

   1. Yo .. Artık aliciğim biraz kendine gel istersen bu ne müdanesizlik tamam anladık yo nun 4 kez haberini yaptınız yeter artık YO

    bizler sizin okuyucularınız olduğumuz kadar müşteriniziz bizlerin sayesinde para kazanıyorsunuz zevk için yapmıyonuz ya bu işi o halde biz size para kazandırıyorsak sizde biraz bizlerin isteklerine dikkat edin. bu dandik uygulamaya bu kadar özen göstereceğinize 1-2 yıl kadar önce haberini yaptığınız girişimler şuan ne durumdalar ve yeni girişimler vb. gibi haberler yapın bizlerde zevkle webrazzi takip etmeye devam edelim

   2. Tevfik Akarca Tevfik Akarca

    Bu mantaliteyle biraz daha haber yapın ve biraz daha okurlarınızı azarlayın...

    Kiminle ve hangi jenerasyonla iletişim kurduğunuzu, pek değerli Webrazzi'nin okuyucu kitlesinin teknolojiye olan yakınlığını, sosyal medya ile iletişim becerilerini hatırlamanızı öneririm...Bir de balmışsınız, birileri bir kampanya başlatıverir.

    Ali Bey, üslübünüz çok üst perdede..."bizden önce bu yoldan yürüyen yoktu", "biz devlet değiliz", "öyle sorumluluklarımız yok"...Hemen ardından yazdığınız "bize düşen sorumluluğun farkındayız" cümlesi...Tutarsız, atarlı ve sorumluluktan uzak bir cevap olmuş....

    Neyse siz YO hakkında yazı yazmaya devam edin..Reyting için mi polemik için mi bu haberleri yapıyorsunuz anlamak mümkün değil...

    1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

     Biz okuyucularımızı hep topluluk olarak kabul ettik, müşsteri olarak görmedik ve buna göre değerlendirdik. Azarlamak üst perdeden konuşmak gibi düşüncelerimiz olmadı. Jenerasyon farkı gözetmiyoruz çünkü okuyucularımız üzerinde iletişim stratejileri yürütmüyoruz. İçimizden geldiği gibi konuşuyoruz aynen okuyucularımızın da konuştuğu gibi.

     Sorumluluk kelimesinin kullanıldığı cümleler birbirinden ayrı cümleler, üzerimize düşen sorumlulukların yukarıda yazdıklarım olmadığını söylüyorum. Dolayısıyla tutarsızlık olduğunu düşünmüyorum.

     Yeni bir şey olursa yine YO haberi yaparız, işimiz bu. Şimdiye kadar polemikle beslenmediğimizi bizi yeteri kadar uzun süredir takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Yoksa polemik üzerinden büyümek de reytingin kaymağını yemek için de elimize çok fırsat geçti.

   3. Ferdi Gökdemir Ferdi Gökdemir

    Ali bey siz yorum yapmayın , bu kadar itici yorum yapan birini görmedim .

    Tamam biz yanlış yaptık , özür dileriz sizden . Keşke olumsuz yorum yapmasaydık . Sizin bu kadar kendinizi kasacağınızı düşünmedik . Sizide yorduk .

    Şimdi rahatlayın , işinizi yapmaya devam edin .

    Bir alternatifiniz olmadığı için sizi takip ediyorum , paylaşımlarınızıda beğeniyorum . Ama bir alternatifiniz olsaydı , inanın binlerce kullanıcı kaybederdiniz . Müşteri her zaman haklıdır bu kadar basit . Ticaret ahlakı bunu gerektirir .

    1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

     Bizim için müşteri değil okuyucu olduğu için her zaman haklıdır gibi bir durum yok, sanırım.

   4. Mert Gunok Mert Gunok

    "Bize düşen sorumluluğun farkındayız ama okuyucuların dayanaksız negatif yorumlarından hem bize hem girişimci tarafına sıkıntı geldi. Yeterliliği veya becerisi belli olmayan alayına isyan yorumcularımızı her zaman ciddiye alamıyoruz. "

    Demişsiniz...Sizin yeterliliğiniz belli mi mesela? Neye dayanarak burada yorum yapan bir kısım "okuyucularınızın" yeterliliği ya da becerisinin belli olmadığından bahsetmişsiniz?

    Yukarıda okuyuculardan bir tanesi mesela ingilizce bir blogdan ornek vermiş. Sizin yaptığınız uçuk kaçık haberler onların tarzını karşılaştırmış. YANLIŞ veri verdiğinizi söylemiş. Bana bu okuyucunun yorumu çok da birşey bilmeyen birinin yorumu gibi gelmedi örneğin...

    Ali Bey yanlış olan ne biliyor musunuz? Bırakın okuyucularınız istediği yorumu yapsın. Hakaret etmediği sürece Webrazzi'yi de başka bir blogu da dibine kadar eleştirsin. Siz de kendi otonom filtrenizi çalıştırın. Hangisi size gore yetersiz ya da art niyetli geliyorsa duymazdan gelin, hangisi değerli geliyorsa değerlendirin...

    Yok bu yolda bir tek biz varız, yok bizim sarsılmaz idealistliğe veya geniş bir özgürlük anlayışına dahip olmamız bekleniyor..

    Sakin olmakta fayda goruyorum...Webrazzi'den siz ekmek yiyorsunuz biz bilgileniyoruz. Ben Ülkemdeki böyle bir girşimin iyi yerlere gelmesinden gurur duyarım ama görevinin tam olarak ne olduğunu bilmediğim ama saha komiseri gibi onune geleni azarlayan Ali Altuğ Koca ve zihniyeti ile bir yere gelir mi şüpheliyim..

    Bakın ne demiş? Bir alternatifiniz olsa...ETohum, çizgi ve stratejisini değiştirse, SosyalMedya.co biraz daha gaza bassa ya da ekosistemde sağlam reklam networkü olan birisi bu işe giriverse, sizi klonlasa, techcrunch makalelerini türkçeye çeviriverse, sırf size gıcık olan bir takım "Okuyucu" anında oraya yonlenir...

    1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

     Yeterlilik konusunda kendim hakkımda yorum yapmam çok doğru olmaz ama hakkımızda sayfasına bakarsanız uzun yıllardır Webrazzi'de olduğumu görürsünüz.

     Örnek konusunda YANLIŞ değil okuyucu eksik veri olduğundan bahsetmiş. Bende "Yo yazıları biraz daha istatistiki verilerle beslenebilir miydi? Evet beslenebilirdi. " diye cevap vermişim.

     Zaten Webrazzi'de yorumlar hakaret veya karalama olmadığı müddetçe yayınlanıyor. Art niyetli yorumlara sadece kulak tıkamak da bazen yetmiyor.

     Görev tanımım bana kalsın. :)

     Deneyenler oldu ama başaran olmadı. Bizim yeni mecraların olmasıyla bir sıkıntımız yok. Bir de okuyucu sadece gıcık olmakla mecra değiştirmez, sadece alternatif kanalları da takip etmeye başlar.

     Bir de şunu ekliyim Osman Ayhan, 2013'ten beri aynı IP'den yorum yapıyorsun. İlk cevabı sana vermeme rağmen kendi adınla cevap vermek yerine nedense bu başlıkta Mert ve Tevfik gibi farklı rumuzlarla bu başlığa cevap vermeye başladın. En azından IP'ni değiştirme zahmetine girersen sevinirim. :)

   5. Osman Ayhan Osman Ayhan

    Ali Bey,

    Ben Osman Ayhan, yazdığım her yorumumda mail adremi giriyorum. bahsettiğiniz kişiler kimdir ve nereden yorum yazıyor bilmiyorum. Ama gereksiz ve yersiz bir ithamda bulunmuşsunuz....Mail adresimi LinkedIn'de aratırsanız, profesyonel tecrübelerimi gorur ve IP gizlenmesi, değiştirilmesi gibi basit işleri ve fazlasını gerekirse yapabilip yapamayacağım hakkında objektif bir fikir sahibi olursunuz diye düşünüyorum.

    Siz, okurlarınızı azarlamaya, verilen feedback'leri düşünmemeye, çok üst perdeden konuşmaya devam edin..."Tevazu resimdeki gölgeler gibidir; daha güzel ve daha derin gösterir" derler....

    Dijital Dünya, sizin de uzun zamandır webrazzi'de olan tecrübelerinizden bildiğiniz üzere bir anda büyüyüp , bir anda küçülen yüzlerce örnekle doludur. "okuyucu gıcık olursa, mecrayı bırakmaz alternatif kanalları takip etmeye başlar" diye muhteşem bir iddiada bulunmuşsunuz. Bu nasıl bir analizdir bunu da bilmiyorum ama size çok basit bir şey söyleyeceğim: Bir tane okurunuzu kaybettiniz.

    İşlerinizde kolaylıklar dilerim, yolunuz açık olsun.

   6. Ali Altuğ Koca

    "Bir de şunu ekliyim Osman Ayhan, 2013′ten beri aynı IP’den yorum yapıyorsun. İlk cevabı sana vermeme rağmen kendi adınla cevap vermek yerine nedense bu başlıkta Mert ve Tevfik gibi farklı rumuzlarla bu başlığa cevap vermeye başladın. En azından IP’ni değiştirme zahmetine girersen sevinirim. :)"

    Burada melih gökcek mode on. iyi adamın cep telefonunu vermemişsiniz şimdilik !

    1. Ali Altug Koca Ali Altug Koca

     ooo hoş geldin hh. Ne zamandır gözlerimiz yollarda kalmıştı :)

 11. Yo!

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri