Group Innovation'ın ilk projesi Aldido.com e-ticarete iddialı bir giriş yapıyor
E-Ticaret

Group Innovation'ın ilk projesi Aldido.com e-ticarete iddialı bir giriş yapıyor

Amazon.com gibi her çeşit ürünün satıldığı e-ticaret girişimleri her zaman ayakta kalacak ama gerek yatırım gerek yönetim anlamında hiç kolay bir iş değil. Bu alana adım atan yeni girişimlerden Aldido.com ise arkasına aldığı 10 başarılı firma sayesinde bu alanda üst sıralara yükselmeyi hedefliyor.

Aldido'nun arkasında bilişim, telekomünikasyon, otomotiv, sigorta, medikal, yatırım ve uluslararası ticaret danışmanlığı sektörlerinde faaliyet gösteren 10 başarılı firmanın ortaklığı ile kurulan Group Innovation adlı yeni bir şirket var.

Ocak 2014'te kurulan bu şirket, farklı sektörlerde edinilen tecrübe ve bilgi gücünü bir grup çatısı altında buluşturarak yeni yatırım olanaklarını ve pazar fırsatlarını takip ediyor. Aldido.com da işte bu şirketin ilk girişimi ve 15 Şubat 2014'te kapılarını müşterilerine açmış bulunuyor.

aldido.com eticaret sitesi

E-ticarete 2006 yılında Gedikgross ile adım atan ve e-ticaret sektöründen ayrılmayan Gökhan Yavaş'ın CEO'su olduğu Aldido.com, şu anda 23 kategoride 200 binden fazla ürünü müşterilerine sunuyor. Şaşırtıcı gelebilir ama Aldido işe hazır bir e-ticaret altyapısıyla başlamış. Bu ay sonunda ise kendi geliştirdiği altyapıya geçmeyi ve önümüzdeki ay 200 bin ürün çeşidini daha satışa sunmayı hedefliyor.

Sepet ortalaması 467 TL

aldido.com gokhan yavasAldido, Nisan 2014'te 425 bin tekil ziyaretçiye ve 10 bin üyeye ulaşmış. Kartlı ödeme sistemlerinin yanında Paypal ile de ödeme alıyor ve sepet ortalaması 467 TL gibi oldukça yüksek bir rakam. Peki Aldido diğer büyük rakipleri arasından sıyrılması için yeterli mi?

Gökhan Yavaş'tan özellikle elektronik BT ürünlerinde fiyat rekabetine girdiklerini söylüyor ve stratejilerini "C2c tadında B2c yapmak istiyoruz." şeklinde özetliyor.

BT ürünlerinde fiyat rekabetinin karlılığı tartışma götürür ama 10 kişilik çağrı merkezi ve operasyon ekibinin Aldido'da kullanıcılardan gelecek sorulara cevap vermek için hazır beklemesi satışları artırmak için faydalı bir yöntem.

Yurtdışına açılma hedefi de var

Kredi kartları taksit yasasının yeniden düzenlenmesinin 2014'de e-ticarete ket vuran en önemli gelişme olduğunu söyleyen Gökhan Yavaş, bu yıl 1 milyon dolar sermaye ayırdıkları Aldido'yu yurtdışı pazarına da açmak istediklerini paylaşıyor.

TÜBİSAD raporuna göre Türkiye'de e-ticaret hacmi 14 milyar TL. Aldido'nun rekabet ettiği alandaki lider girişimlerin hacmi de milyar dolarlar seviyesinde. 2014 sonunda e-ticaret hacminin nasıl değişeceğini ve Aldido'nun bu pazardan ne kadar pay alacağını merakla bekliyoruz. Diğer yandan Group Innovation 2015'te yeni projelerini de hayata geçirecekmiş ve bu girişimlerin Aldido'yu hızlandırması da mümkün olabilir.

Yorumlar (18)
 1. Burada yeni bir şey göremedim doğrusu. Her ay bunun gibi yeni siteler açılıyor zaten. Yeni bir trend yada e-ticarette yeni bir buluş değil sonuçta. Xml ile ürünleri al sisteme entegre et. Akakçe , ucuzu , cimri gir , spam'a mailleri at , arada bir sms at... ( Hepsiburada , gg , n11 , hızlı al ) hepsi aynı şeyi yapıyor.

  1. Çok güzel özetlemişsin @melih, aynı "sığlıkta" sende yap da bizde bir izleyelim gerçekten bu kadar kolay mı bu iş ;)

   1. Aynı sığlık ve aynı yapıda bir şey yapmamak için girişimde yapmıyorum :) Yapacağım aynı benzerlikteki bir sistemde sadece daha fazla maliyet , daha fazla rekabet , daha fazla reklam bütçesi , daha fazla satın alma maliyeti demek.... Yenilik ve yeni yapılacak bir şeyde ilk veya ilklerden olup başarı ile yürütürsen parlama şansın daha yüksek. Aynı markafoni daha yokken masada plan projesinin çizilip onu izlemek gibi :)

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Başarısına inandığım ve kısa sürede güzel bir yol kateden aldido bir süredir dikkatimi çekiyor , doğru şekilde evrilir ise fark yaratıp pastadan ciddi pay alabilecektir.

 3. Ürün filtreleme çok yavaş. Müşteriyi her tıklamasında +10sn bekletmemek gerek.

 4. Hayal satmak değil bu işin profesyonellerinin işi.. Ukalalık yapmak hiç değil...

  Webrazzi de haber olabilmek bile ekibin bazı konularda muktedir olduğunu gösterir zaten.

  Hiç görülmemiştir ki birşeyin takipçisi aslını geçsin, ancak taklitler aslı yaşatır. Motto sundan temasına fikrinden çalışanına kadar çalıntı modelle bir yere gelemeyeceği aşikar. anlattıkları gibi bir yatırım olduğunu da sanmam orada da şişirme var.

  sifu yılmaz bozan ın da dediği gibi "gerçekten bu kadar kolay mı bu iş"..

  Son söz:

  bu ekip bu iş yapsın ben de atilla taş'ım :)

  1. Grup İnnovation araştırdım ama kimdir tr.de bulamadım. Ticaret siciline baktım ama yine bulamadım. İlgili firma var ama küresel ve tr.de ofisi yok :) Merak ettiğim aldido değil başka hangi markalara yatırım yapmış ve elindeki diğer girişimleri merak etmiştim :)

 5. Üzeyir Gedikli Üzeyir Gedikli

  Arkadaşlar Yorumlarınızı okudum okuduktan sonra e-ticaret e-sinden anladığınızı düşünmüyorum

  Günde yaklaşık 3-4 tane site açılıyor e-ticarette fakat hepsi en fazla 6 ay sonra kapanıyor.Aldido.com şuan hazır e-ticaret paketi kullanmasına ragmen birçok forumda adı geçiyorsa gerçekten çok başarılı bir firma ve gerçekten ben 1-2 sene içerisinde aldido.com'un e-ticarette ilk 3 içinde yer alıcagına inanıyorum.

  1. Şuan e-ticaretle uğraşıyorum o yüzden tecrübelerime dayanarak bir kaç şey söylemek istiyorum,

   Ürünlerinin çoğu xml ile çekilmiş açıklamalar aynı başlıklar aynı bu şekilde bir yola varamaz özgün kaliteli içerik girmesi lazım reklam çalışmalarını pek göremedim belki yeni başladığı içindir.

   Buna ilk 3 denemezde 3 sene içinde ayakta kalabilirse ilk 15'e girebilir.

 6. Boşlukları Doldurun Boşlukları Doldurun

  Ben de Aldido'nun başarılı olacağına inanıyorum. Ekibin de buna çok iyi inandığını düşünüyorum. Nasıl ki F1 yarışlarında araçlar benzer 4 tekerleği, benzer direksiyonu ve benzer alaşımları kullanıyorlarsa e-ticarette de benzer altyapılar ve ve benzer stratejiler olacaktır. Sizin farklı olmanız gereken noktalar entegrasyon başarınız, hataları minimize etmeniz ve ekip uyumunu sağlayabilmenizdir. Bu ve bunlar gibi birçok konuda fark oluşturamayanlar zaten geride kalmaya mahkumdur.

 7. Aldido.com Bir Group İnnovation Firmasıdır. Aşağıdaki linkten İnnovation hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

  http://www.groupinnovation.info/

 8. Salim Kılıç Salim Kılıç

  Şubat ayında açılan bir proje ve alexada dünyada ilk 40.000'e kadar yükselmiş, ortalamada 94000'de. Sitenin yüksek trafik aldığı, agresif bir pazarlama stratejisi güdüldüğü aşikar. Bir yatırımcının olduğu kesenin ağzının açılmış olmasından gayet net anlaşılıyor.

  Bu saatlerde olduğundan mıdır bilmem, site aşırı hızlı çalışıyor. Ürün listeleme teknolojisi Facebooktaki listeleme teknolojisi ile aynı ve çok hızlı tepki veriyor. Proje ciddi bir bütçe ile, özel geliştirilmiş bir yazılım havasında. Altında imza olmasa hazır bir yazılım olduğunu anlamak imkansız,

  İletişim bölümünde adres ve lojistik merkezi ayrı ayrı belirtilmiş, operasyon ile lojistiği yolun başından ayıracak kadar vizyonları geniş veya hacimleri yüksek demekki.

  Hazırlayan şirket www.tsoft.com.tr ye girdim referans olarak bin tane site var ama Aldido'yu göremedim :(

  Ürün listeleme sayfalarındaki filtreleme kriterlerinde, bazı filtreler büyük , bazıları küçük, biraz hızlı gidiyorlar, boşluklar var gibi, site genelinde bu küçük detaylar göze batıyor. hepsiburada.com ile rekabet edeceğiz derken,biraz kontrolü kaçırmış olabilirler.

  200.000 ürün demişler. bir kaç kategoriye girdim, 20.000 üzerinde ürün listeleniyor sayfalarda, doğrudan ana kategoriden link vermeleri bana garip geldi, alt kategorilere girmeyi zorunlu yapmak gerekirdi sanki. Diğer taraftan da, 20.000 ürünü bir sayfaya basıpta bu site hala çalışıyorsa, bu yazılımı yapanın alnından öpmek lazım. Bir de sunucuları merak ediyorum, soğutmak için fana uçak motorumu takmışlar acaba.

  http://www.aldido.com/21-kampanyasi.shtm şöyle bir sayfa yapmışlar ama hikmetini anlayamadım.

  Bu yılın e-ticaret projeleri için keyifli geçmediği bir gerçek, batakların çok olduğu böyle bir zamanda ciddi bir yatırımla projeye girmek pek cesaretli olmuş.

  Yolları açık olsun

  1. Rephair Rephair

   Alıntı: "20.000 ürünü bir sayfaya basıpta bu site hala çalışıyorsa, bu yazılımı yapanın alnından öpmek lazım."

   Content Delivery Network sistemi sayesinde bu yapılıyor. Detaylar için ekte birkaç link gönderdim. Bu tür konular herkesin bildiği ama Aldido'nun bugüne kadar başarıyla biraraya getirdiği şeylerdir. Kimilerine alın öptüren bu tür detaylar kimileri için bir tık uzaklıktadır (Amazon Cloud S3)

   http://www.ceviz.net/genel/cdn-content-delivery-networks-nedir-nasil-kullanilir/

   http://aws.amazon.com/s3/

   https://www.cloud.com.tr/cdn_nedir.php

   1. Metin Candan Metin Candan

    Salim kılıç çok iltifatkar yazmış, proje güzel,ama alnından öpme , yüzünden öpsen yeter

    Sayın rephair ise bilgisini paylaşmak isterken komik kalmiş.

    Bir kere bu projede cdn falan kullanilmiyor. Veya ben göremedim. İkincisi mesele bir sayfada yirmi bin ürünün resmini getirmekdeğilki. Sitenin parçalı yüklenmesi gibi bir sey var orada. Scroll hareketine göre baska bir parça gelip altina ekleniyor.

    O işin rephairin yazdigi makalelerle hiç alakası yok. Zaten yirmi bin resmi bir anda basmaya caliştiktan sonra cdn de koysan bir işe yaramaz.

    Bir teknoloji üretme söz konusu değil ama gayet başarılı bir uygulama var. Siteyi yazan gökhan yavaş beyin eline sağlık.

    Güzel iş çıkarmış

    Seosuna da tam puan verdim

 9. Salim Kılıç Salim Kılıç

  https://eksisozluk.com/aldido ekşi sözlükte de 4 yorum almışlar.

 10. Ali Aygün Ali Aygün

  Öncelikle yorumları okurken çok keyif aldım. aldido.com'un kurucuları "kadim" tüccarlar ( yazılım-ithalat,ihracat,üretim yapan ortaklar), bilmemeniz normal diye düşünüyorum. Kendileri açıklarlar. Melek yatırımcı demiyorum, ortaklar diyorum. Ayrıca ekibin başında Gökhan Yavaş var. Sadece pozitifliği yeter. Mütevazılığı da cabası. Tecrübesi ve işbilirliği de yakın zamanda sitenin nereye geldiğini gördüğünüzde anlarsınız. Aynı zamanda bu işi biliyorum diye ortaya çıkan başka bir rakibine karşı 10-0 falan önce başladılar, gayet normal,ekip işi biliyor, ortaklar sabırlı (sabırlı olmaları başlıca nedendir zaten başarılı olmaları için) . E-ticaret'in tüm süreçlerine hakim bir ekip söz konusu. E-Ticaret'in çilesini çeken isimlerden biridir Gökhan Yavaş, başarılar dilerim.

 11. Erkan Serbes Erkan Serbes

  urun alırsınız 3 gunde kargoya verilir ibaresi vardır , 5 gun sonunda hala kargoya verilecek yazar siteleri üzerinden defalarca yazarsınız cevap alamazsınız , 7. gun telefonla ararsınız 15 dakikada zor baglanırsınız telefondaki şahısa derdinizi anlatırsınız lutfen bekleyin baglıyorum der telefon kapanır , sonra tekrar ulaşırsınız geri dönun mutlaka bilgi verin dersiniz tamam der ama dönüş olmaz . bugun 14. gun telefona cevap veren bile yok , bu kadar ilgisiz iş bilmez bir alışveriş sitesine rastlamadım , kesinlikle uzak durulması gereken bir site , Denemesi bedava sadece musteri hizmetlerine baglanmayı deneyin olayı görün .

 12. Yigit C. Yigit C.

  Once satin alinan urunu kargolasinlar... 7 gun icerisinde kargolamadiklaei urunun iptal ve para iadesi islemi icin 10 is gunu daha bekletiyorlar. Musteri memnuniyeti olmayan yerde basari nasil olacak?