Online itibar yönetiminde standart olmak isteyen girişim Traity, 4,7 milyon dolar yatırım aldı

Online itibar yönetiminde standart olmak isteyen girişim Traity, 4,7 milyon dolar yatırım aldı

Online itibar yönetiminde standartları belirlemek isteyen İspanya merkezli girişim Traity, Active Venture Partners'ın liderlik ettiği birinci yatırım turunda 4,7 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Daha önce Avrupa'dan Seedcamp ve Amerika'dan 500 Startup'ın hızlandırıcı desteğini alan Traity'nin amacı, online dünyada insanların birbirine güven duymasını ve birbirini hiç tanımayan insanların güvenli etkileşimini  sağlamak.

Online dünyada, onlarca farklı hesap, sahte isimler, sahte takipçiler derken sadece bir kanaldan karşılaştığınız biri, bir başka kanalda bir başkası gibi davranabiliyor. (Catfish vakası olarak bilinir. MTV'nin popüler şovu Catfish'i izliyorsanız programda neredeyse her iki vakadan birinin Catfish vakası olduğunu da görmüşsünüzdür.)

Elbette Traity'nin amacı Catfish vakalarını hayatımızdan silmek değil. Halihazırda 4,5 milyon kullanıcı sayısını geride bıraktığı belirtilen Traity bu konuda çok daha ciddi. Özellikle paylaşım ekonomisi gibi güven esaslı servislerin yaygınlaşmasıyla online itibarın önemi çok daha önemli hale geliyor ve Traity bu konuda en çok başvurulan referans olmak istiyor.

Traity profil

Traity, online iitbarınızı değerlendirmeye başta farklı sosyal hesaplarınızdaki kimliklerinizi doğrulayarak başlıyor. Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer profillerinizi ekleyebildiğiniz Traity hem kişisel hem profesyonel geçmişinizle ilgili bilgileri bir araya getiriyor.

İtibar değerlendirmesi davranış notunuzu da kapsıyor. Bunun için Traity,Twitter takipçilerinizin ne kadarının gerçek ne kadarının sahte olduğu, Traity profilindeki paylaşımlarınız gibi davranışlarınızı inceliyor. Bunlara ek olarak Traity üzerinden kullanıcılar, başka profilleri güvenilir olarak değerlendirebiliyor. Traity aynı zamanda Airbnb ya da eBay gibi kullanıcı geri dönüşleri sunan hizmetlerden yorumlarınızı çekebiliyor.

Traity'nin online itibar yönetiminde ana kaynak olmak içinse başta paylaşım ekonomisinin öncüleri, Airbnb, BlaBlaCar, Uber ya da kullanıcı geri dönüşlerinin kritik önem sahibi olduğu eBay gibi şirketlerle entegre çalışabilmesi gerekiyor. Şu anda bu alandaki daha küçük şirketlerle çalışan Traity bu şirketleri ikna edebilirse istediği yere gelebilir gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.