İstanbul'da 2 gün sürecek iddialı bir yazılım etkinliği: jsist
Etkinlikler

İstanbul'da 2 gün sürecek iddialı bir yazılım etkinliği: jsist

İstanbul'da 27-28 Eylül tarihlerinde konuşmacıları ve konseptiyle dikkat çekici bir yazılım konferansı düzenleniyor: jsist.

Jstanbul, Koç Üniversitesi ve webbox.io'nun organize ettiği etkinlik 2 gün sürecek ve bir kısmı yurtdışından olmak üzere web yazılım dünyasından önemli isimleri ağırlayacak. Etkinliiğin ana odağı ise tahmin edebileceğiniz gibi JavaScript üzerine kurulu.

İki gün sürecek olan etkinlikte Exclusive ve Standard olmak üzere iki farklı bilet tipi var. Her iki biletle de ücretsiz kahvaltı, öğle yemeği ve gün boyunca soğuk/sıcak içecek imkanı sunan jsist, ayrıca Exclusive bilet sahipleri için Asmalı Mescit'te bulunan Refik Restaurant'ta özel bir gece düzenliyor.

Bu arada 16 Temmuz'a kadar 'early bird' olarak 50TL indirimle standart bilete sahip olabilirsiniz. Etkinlik biletleriyle ilgili detaylı bilgi için şuraya göz atmanız mümkün.

jsist-istanbul

jsist konuşmacıları arasında dünyaca ünlü Disqus isimli yorum servisinden Burak Yiğit Kaya, Hoodie'den Lena Reinhard, Spotify'dan Sebastiano Armeli, Twitter'dan Andy Hume, Startup Kitchen'dan Armağan Amcalar, Tuttur.com'dan Sezgi Şensöz Tulum ve Yemeksepeti'nden Altan Yılmaz gibi isimler yer alıyor. Webrazzi'nin de medya sponsoru olduğu etkinliğin diğer bazu sponsorları ise Sonsuzdöngü, Spotify, workcube ve Hipo.

Yalnızca JavaScript'le ilgilenenleri değil, tüm web yazılım meraklılarını 27-28 Eylül'deki jsist'e katılmaya davet ediyoruz.

Yorumlar (28)
 1. Kaan Öztürk Kaan Öztürk

  19 yaşındayım Eskişehir'de yaşıyorum. Yazılımı seviyorum ve yapıyorum. gelişmek istiyorum. Mesela bu seminer benim için çok faydalı olabilirdi ama biletler çok pahalı. bir de eskişehir'den oraya geldiğimi düşünürsek durumumu aşan bir bütçe. bilet ücretine değdiğini göstermek için içecek kahvaltı falan yazmışlar da mesela benim yaşıtımdaki gençlerin kahvaltıya içeceğe ihtiyacı yok. bilgi daha önemli. biletin bu kadar pahalı olması beni üzdü. malesef katılamayacağım.

  1. Bilibilibli Bilibilibli

   açık konuşmak gerekirse ücretler biraz daha en azından ogrenciler için uygun olabilrdi en azından yarısı ödenebilirdi ama ücretsiz etkinliklerin de ne olduğu ortada sponsor konusmaları onu yaptık bunu geliştirdik tamam ama bana ne katacak bunu vermeli bana ücret olmalı dostum ama bu kadar da olmasa iyiydi

 2. Yurdumda js community yok dersin, jquery bilip js biliyorum diyeni aşağılarsın, açık kaynak dersin, paylaşmak önemli dersin; 220TL'ye konferans düzenlersin. İnsan gerçekten hayret ediyor.

  1. Baska Birisi Baska Birisi

   To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer”. - FSF

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    so seperate...

    dont cover the speech with beer ?

    anlirsen?!

   2. Konuşmacılardan BIRISIN galıba :)

   3. @ARISTO-Z Anlamirem.

    Açık kaynakla, paylaşmanın önemiyle bir konferansın ücretli olmasının hiç bir ilgisi yok. Biraz açık kaynak, özgür yazılım felsefesi öğrenin. Hakkında fikir sahibi olmadığınız felsefenin ahkamını kesmeyin.

   4. Aristo-Z Aristo-Z

    so seperate…

    dont cover the speech with beer ?!!

 3. etkinlik saatleri konusunda bir bilgi verilmemiş. kaçta başlar kaçta biter vs.vs. ben göremedim

  1. Merhaba,

   Etkinlik saatleri yakında sitede açıklanacak, fakat merakını gidermek amacıyla belirteyim; etkinlik saat 8.00'de kayıtlar ve kahvaltı başlayacak, 9.00'da ilk oturum başlayacak, 19.30'da tüm oturumlar bitecek. Her iki gün için de bu şekilde.

   Teşekkürler.

 4. Ayhanbaris Ayhanbaris

  Türk Hesabı:

  300 kişi gelse 220TL den , 300 x 220 = 66.000 TL

  1. Sinan Işlekdemir Sinan Işlekdemir

   Salon yanlış bilmiyorsam 200 kişilik, 50'si organizatörler ve üst düzeylere ayrılsa 150 bilet. Bu kadar yurt dışı konuğun masrafları, kalacak yer giderleri, salon, sticker ve ek maliyetleri düşünmek gerek. Organizatörler biraz daha bilet maliyetinin düşmesini sağlayabilirlermiş. Bu bilet fiyatından benim çıkardığım sonuç sponsorların maddi destekte az kaldıkları. Sonuçta bu tip uluslararası bir organizasyon sıfır maliyetle olmuyor. Katılamayanlar için konuşmalardan bir live streaming olsa güzel olurdu.

  2. Angelothic Angelothic

   Birşey değil. Böyle bir organizasyon 40bin liradan aşağı yapılması pek mümkün değil

 5. Mustafa İleri (@mustafaileri) Mustafa İleri (@mustafaileri)

  Adamlar doğru düzgün birşey yapmaya çalışıyor. E kimseyi tutup zorla kolundan "Bu etkinliğe katılacaksın" da demiyor.

  Cidden anlamıyorum. Bu kafa zendcon'u phpuk'i SymfonyLive' ı hepsini eleştirelim ozaman...

  1. Ali Taş Ali Taş

   Bu millet "free speech" deyince de konuşmak bedava anladığı için konuşuyorlar, bedava ne versen koşa koşa.

   "Yurtdışındaki konferanslar neden ülkemizde yok?" E oğlum olduğu zaman da boş konuşuyorsunuz işin bir ucundan tutmak yerine onun için yok. O yurtdışındaki gıpta ile baktığınız konferansları düzenleyen adamlar da böyle masrafların altına bu şekilde giriyorlar, ücretli biletlerle etkinliği finanse ediyorlar vb. ama oradaki çocuklar boş konuşmak yerine o parayı ödeyip konferansa gidiyorlar.

   Bizi ayıran şeyi söyleyeyim güzel kardeşim, oradaki arkadaşların ödedikleri bilet ücretine bakış açısı çok basit, konuklar, organizasyon vb. derken adam başına bu kadar düşmesi normaldir diyorlar, sen ise burada oturup 66k lira çıkıyor, salon bedava, konukları da 6k liraya getiririm ben 60k da ceplerine kalıyor demek ki diyorsun ya, gel güzel kardeşim sen düzenle biz de bilet parası ödemeden gelelim o konferansa, bunları da konferans bitiminde tekrar konuşalım.

   1. Ayhanbaris Ayhanbaris

    konu biraz bize dokunmuş yanlış anlaşmışım galiba, ben bedava olsun demiyorum. Türk mantığı nasıl çalişir ona dikkat çekmek istedim.

    ama bedava konferans düzenlemişliğimiz de var, http://www.phpgunleri.org/ konuşmacilar ve dataylar hala sayfada var,

    konusmaciların çoğu ZCE, PHP alanında Türkiyedeki en başarılı konferanslardan biriydi. Ücretsizdi. 5.000TL sponsor ücretleri ile organize edildi.

   2. Mustafa İleri (@mustafaileri) Mustafa İleri (@mustafaileri)

    Dostum sanırım yanlış yere cevapla yaptın :) Fikir olarak aynı noktadayız. Sürç-i mouse eylemişsin sanırım :)

   3. Ayhanbaris Ayhanbaris

    Evet Osman Hocam, çok hakılsın.

  2. Ayhanbaris Ayhanbaris

   PHPUK 2 günlük bilet 250£ , 750 tl yapar. (yemekler+içecekler+konferans oncesi sonrası partiler)

   2013 yılında 700 katılımcı vardı.

   Türk Hesabı:

   700 x 750 = 525.000 TL + sponsorluk gelirleri.

   konferans işinde aslında iyi para var :)

   1. Yuxelix Yuxelix

    Ayhan hocam kanayan bir yaraya parmak basmış, ben de katılıyorum. 60K'ya Adile Naşit'in tabiriyle "öküz alırız".

    Zira bu event'e 220 lira vereceğiz ama muhtemelen şöyle bir caps bile çıkmayacak :(

    http://devops-tr.tumblr.com/post/53277574435/php-gunlerinde-konusmac-register-globals-iyi-bir-sey

    bu tip konferansların artması dileğiyle.......

   2. Ayhanbaris Ayhanbaris

    Evet Osman Hocam, çok hakılsın.

   3. Yuxelix Yuxelix

    tşkler...

 6. Özgür Adem Işıklı Özgür Adem Işıklı

  Bu tür organizasyonlar hiç kolay işler değil. Hele ki yurt dışı ayağı olan bir organizasyondan söz ediyoruz. Tabii olarak masraflar da olacaktır. Biletlerin pahalı olması ayrı bir konudur. Lakin bilet hesabı yapıp, "Daha ucuza yapılabilirdi" gibisinden düşünceleri şahsım adına hoş bulmuyorum.

 7. Ayhanbaris Ayhanbaris

  Şu da bir gerçek, konferans düzenleyenlerin bu işten mutlaka maddi veya manevi bir çıkarı olmalı. kazan-kazan olmalı. eger bir "kullanıcı grubu" ise "grubu tanıtmak" adına konferanslar yapmalı. eğer bir firma ise "para kazanmak" ya da "marka bilinirliğini arttırmak" adına konferanslar yapmalı.

  Google'ın Türkiyede yaptiği konferanslar gibi. Herşey ücretsiz ama google ürünlerinin bilinirliğini/kullanımını arttırıyorlar.

  Tabi gönlümüz bilgi paylaşmanın ücretsiz olmasından yana.

  Bu konuda gönüllülere çok iş düşüyor, gönüllüler bu konferansları yapmazsa ticari firmalar bu alandaki eksigi tamamlıyorlar. Bu firmalar için bir fırsat. Özel Eğitim/Ders olarak düşünün, bilgi çok değerli.

  Öte yandan konferanslar katılımcı kalitesini arttırmak adına da paralı olabilir, "geliyorum deyip gelmeyip, gelecek olanların yerini işgal edenler", "bilgi toplamaya değil de promosyon toplamaya gelenler vs vs".

 8. Hede Hüdü Hede Hüdü

  Geçen sene kod.io yu 30TL yarken ki samimiyet nerede?

 9. Raif Emre Raif Emre

  Koç Üniversitesi linki koc.edu.tr değil ku.edu.tr biliginize ^^

 10. Ziyaretçi Ziyaretçi

  ben Serdar Doğruyol için özellikle gelmek istiyorum duyduguma göre etkınlıkte o da olacak.

  benım ıcın kendısının orda olacagı tarıh ve saat cok onemlı haftasonu calıstıgım ıcın ozellıkle ızın almam gerekır en basından. bu konu hakkında bılgısı olan?

 11. Anarchist Anarchist

  Ben böylesi etkinliklerin katılımcılara bir şeyler vermekten ziyade, düzenleyenlere bir şeyler verdiklerini düşünüyorum. Altını çizmekte fayda var, verilecek bilet ücretinde değilim ya da oraya bilgisini aktarmaya gelecek olan konuşmacılarında tam manasıyla olmasada maddi amaç güdmediklerini düşünüyorum. Zira yüksek bir oranda henüz mesliğin başındaki katılımcıların bu etkinlikten alabileceği en iyi şey güzel bir istanbul günü olacaktır.