Servisle.com: Trafik ve toplu taşıma kalabalığına karşı ortak servis girişimi
Girişim

Servisle.com: Trafik ve toplu taşıma kalabalığına karşı ortak servis girişimi

İnternet sayesinde paylaşım ekonomisi girişimleri hızla artıyor. Servisle.com da şehir içi ulaşımda bunun yeni bir örneği. Kullanıcılarına sürücülü/sürücüsüz binek otomobil kiralama hizmeti değil, servise binme imkanı sunuyor.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerdeki trafik çilesine bir çözüm arayışının sonucu olan Servisle.com, öncelikle evden işe daha rahat gitmek isteyen ve şirket servisi olmayan çalışanları hedefliyor.

Siteye üye olup ev-iş arası yol güzergahını girdiğinizde sistem size tahmini bir 'Aylık Servis ­ Personel Ulaşımı' teklifi sunuyor. Kurumsal e-posta hesabınızı girerek diğer iş arkadaşlarınızı da sistemde buluşabiliyorsunuz.

servisle.com servisle ulasim cozumu

Servisle.com'un kurucusu reklam ve teknoloji ajansı Tamotomatik'in de kurucusu olan Serkan Canıberk. Kendisinden aldığımız bilgiye göre Servisle.com'un düğün, piknik, turistik gezi, havaalanı ve otel transferleri gibi günlük sosyal etkinlikler için de “Günlük Servis” kiralama hedefi var. Yakında VIP seçeneği de eklenecek ve standartlara uygun ulaşım firmalarıyla çalışılacak.

İstanbul'daki en çok tercih edilen 2. toplu ulaşım seçeneği servisler

servisle.com servisle ulasim cozumu 2Altı aylık bir geliştirmeyle şu an test yayınında olan ve üye/talep toplayan Servisle.com'un kurucusu Serkan Canıberk, sektörel kaynaklar ve resmi verilere göre İstanbul’da servisle ulaşımın en çok tercih edilen 2. toplu ulaşım seçeneği olduğunu söylüyor.

İstanbul’da günlük 20 milyon üzeri yolculuk yapılıyormuş ve İstanbul’daki günlük tüm yolculukların %33’e yakınını ev iş arası yolculuklar oluşturuyor.

Dünyada örnekleri var

Serkan Canıberk, dünyada Groupzoom.com ve Bridj.com örnekleri olan bu iş modelini reklamcılık tarafıyla da karlı bir iş modeline dönüştürmek istiyor. Kişisel olarak bisiklet ve Drive Yoyo araçlarını ulaşım için kullandığını söyleyen girişimcimiz şu anda ulaşım sektöründen firmalarla ve kişisel bağlantılarla iletişim halinde.

Henüz yolun başında olan bu girişimin son zamanlarda Uber'in de Türkiye pazarına açılmasıyla bu alandaki ilgiden payını alacağını düşünüyorum. Zira daha geniş bir kitleye hitap eden ve kurulu sistemin (taşıma/servis şirketleri) işine muhalif olmayan bir yapısı var. Hatta servislere günlük iş sağlamak açısından faydalı olduğu bile söylenebilir.

En geç yaz mevsiminin sonuna kadar hizmet sunmaya başlmak isteyen Servisle.com, yıl sonuna kadar da mobil uygulamalarını yayına almayı planlıyor. Serkan Canıberk, henüz acımasız yorumlara hazırlıklı olmasa da bu zamanda erken adım atmanın ve kendini sürekli yenilemenin daha önemli olduğunu biliyoruz ve sözü size bırakıyoruz. :)

Yorumlar (17)
 1. Üye olmadan hızlı bir şekilde fiyat teklifi görülebilirse daha başarılı olur.

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   "Tahmini Servis Maliyeti Hesaplama" sayfamız üye olmadan da tahmini bir fiyat alma imkanı sunuyor. Şu anki hali başlangıç düzeyinde, test yayını sonrası güncel sektörel verilerle daha isabetli tahminler yapabilecek bir algoritmamız olacak. Yorum için teşekkürler.

 2. Pahalı geldi. Fatih-Beşiktaş arası için günlük 10 TL fiyat çıkardı.

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Şu andaki "Tahmini Maliyet Hesaplama" aracımız geliştirilmeye devam ediyoruz, test yayını sonrası güncel sektörel fiyat verilerini de içerek ve daha tatminkar sonuçlar verecektir. Yorum için teşekkürler.

 3. Merhabadeneme Merhabadeneme

  güzelim fikri berbat etmişler böyle bi web sitesiyle. servis yok. sadece bilgileri alıyor, tekrar bilgileri soruyor, tekrar, tekrar ...

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Güzel yorum :) Test yayını sonrası yayına alacağımız versiyon daha "kullanıcı dostu" bir akış içeriyor. Bu yorum da akışta yaptığımız değişikliğin sağlaması gibi oldu, o açıdan yazılımcı arkadaşlara iş çıkartan kişi olarak elim güçlendi, teşekkür ederim. :) Umarım yeni halini seversiniz. Teşekkürler.

 4. Güzel bir girişim fakat güzel bir fiyat verecekmi acaba gireyim dedim, bir sürü bilgi istiyor. İlk önce fiyat bilgisi verse veya üye olmak için daha az bilgi istese. İlk olarak email, isim, soyisim yetmiyormu yok şirketti, sosyal hesaptı, telefon numarasıydı. Güzel olabilrmiş

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Akışı kullanıcı dostu ve üyelerimizin kişisel hesaplarında paylaşmasına özendirici bir hale getirmeye çalıştık. Final hali için "haklı yorumunuzu" gözönünde tutarak çalışıyoruz. Yorum için teşekkürler. :)

 5. Çok iyi fikir tebrik ederim gerçekten...Özellikle yazın düğünler için servis işi çok güzel olur...Özel bölüm açabilirler

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Düğün, nişan, piknik, gezi benzeri İstanbul içi günlük sosyal aktiviteler için dediğiniz gibi özel bir bölümümüz olacak. İlgi olacağını biz de öngörüyoruz, bakalım. :)

 6. Kritikadam Kritikadam

  Bence Turkiye'ye ozellikle de Istanbul'a cok uygun bir girisim. Fakat websitesi henuz kullanima hazir izlenimi vermiyor. Ayrica uye olmadan semt bilgisi bazli tahmini fiyat vermese cok daha ilgi ceker.

  1. Kritikadam Kritikadam

   *verse

  2. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Haklısınız, tasarım kökenli birisi olarak görsel açıdan ve kullanıcı deneyimi açısından eksiklerimiz benim de gözüme batıyor, her gün keşfediyoruz. Düzeltmeye iyileştirmeye çalışıyoruz. "Tahmini Servis Maliyeti Hesaplama" sayfamız üye olmadan yaklaşık fiyat görmeyi sağlıyor ama biraz daha göze çarpması gerektiğini yorumlardan anlıyoruz. Yorum için teşekkürler. :)

 7. Yaklaşık 3 yıl önce düşünmüştüm ben de.

  Her serviste olması gereken "yol belgesini" nasıl çözüyorlar acaba? Yol belgesinde ismi olmayan yolcuların taşınması yasak diye biliyorum.

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Sitemizdeki altyapı şu an aynı şirkette çalışan ve ev-iş arası servis arayan kişilerin talep oluşturabilmesine yönelik. Talep oluştuktan sonra yol belgesi gibi yasal evrakları tam olan ulaşım firmaları fiyat teklifi verebilecekler ve sunulan hizmet bilinen adıyla "toplama servis" olmayacak. Yol belgesi, firmalar arası sözleşme olmadan personel taşımacılığı dediğiniz gibi yasalara aykırı. Bizim vaadimiz de o değil zaten. Yorum için teşekkürler.

 8. Küre İş Güvenliği Küre İş Güvenliği

  Servislerde yaşanan kazalar ''İş kazası '' olarak değerlendirilmektedir. Işçinin; evden çıkıp işine gidip gelirken (servis dahil), iş yerinde dinlenme süreleri içinde ve iş için iş yeri dışında geçen sürelerde başına gelebilecek her türlü kaza ve olaylar iş kazası olarak nitelendirilir.İş veren sorumludur.Servis aboneliğini İşçi değil işveren yapması gerekmektedir. Aksi takdirde oluşabilecek kaza sonrasında ödenecek tazminatlar SGK tarafından değil tamamen İş veren tarafından karşılanır.Kaza sonrasında 3 gün içinde SGK'ya bildirim yapılmaılıdır. SGK kendisine bildirim yapılmadığı takdirde, kaza geçiren şahıs için hastanede yapılan bütün masrafları iş verene rücu eder. Ayrıca binilen serviste İş Sağlığı ve İş Güvenliğine dair çalışmalar yapılmamışsa araç sahibi ve şöförü 80 bin TL den başlayan cezalarla karşı karşıya kalabilirler.

  1. Serkan Caniberk Serkan Caniberk

   Bilgilendirme için teşekkürler, bizim sitemizde test yayınında olan altyapı da belirttiğiniz gibi Personel Servisi hizmeti almak isteyebilecek çalışanların ve firmalarının resmi evrakları tam ve yasalara uygun şekilde çalışan ulaşım firmalarından fiyat teklifleri alabilmelerine yönelik. Servisle.com Fiyat teklifi aşaması sonrasındaki aşamada firmaların sözleşme imzalaması, hizmet alımına başlaması süreçlerine dahil değil.

   Yorum için teşekkürler.