Türkiye e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 milyar TL, perakende içindeki payı ise yüzde 1,3
E-Ticaret

Türkiye e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 milyar TL, perakende içindeki payı ise yüzde 1,3

 • Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) ve Deloitte Türkiye tarafından ilk kez hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı-2013” raporu Türkiye'de elektronik ticaret anlamında önemli bilgiler barındırıyor.

eticaret sektor raporu 3 tubisadBilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) ve Deloitte Türkiye tarafından ilk kez hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı-2013” raporu Türkiye'de elektronik ticaret anlamında önemli bilgiler barındırıyor. Rapor, Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden ilk rapor" olarak pazara sunuluyor.

Pazar büyüklüğü 14 milyar TL

Bugün düzenlenen bir toplantıyla açıklanan rapora göre Türkiye'de e-ticaret pazarının hacmi 14 milyar TL. E-ticaretin toplam perakende alım-satımı içindeki payı tahmin ettiğimizin biraz üzerinde; yaklaşık olarak yüzde 1,3.

Comscore'un da veri sağladığı rapor e-ticaretin uluslararası tanımlarına yer veriyor. Sanal POS üzerinden geçen tüm işlemlerin (en azından Türkiye'de) e-ticarete dahil edilmediğinin altı çiziliyor ve tahminlerin nasıl modellendiği anlatılıyor.

Rakamlara dönecek olursak 14 milyar TL'lik e-ticaret pazarının 5.1 milyar TL'si tatil ve seyahat, 5 milyar TL sadece perakende, 1.6 milyar TL yasal bahis, 2.3 milyar TL ise çok kanallı perakende dikeylerinden geliyor.eticaret sektor raporu

Küresel pazar karşılaştırmalarına bakıldığında ise gelişmiş ülkelerde e-ticaretin toplam ticaret içindeki payının ortalama yüzde 5.5, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 3.5 olduğunu görülüyor. 76 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 49'u internet kullanıcısı ve yüzde 24'ü internetten alışveriş yapıyor.

eticaret sektor raporu 2 tubisad

Toplantıda e-ticaretin payının gelişmiş ülkelerin çok altında olduğu dolayısıyla büyük bir potansiyele sahip olduğu ama gelişim için sağlıklı bir hukuki zemine ihtiyaç olduğu paylaşıldı. 'Kişisel verilerin korunması' ve 'elektronik ticaret' kanunlarının bir an evvel yasalaşması da sektörün beklentileri arasında.

Raporun tamamını aşağıda görebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Arda Mercan Arda Mercan

  2014 yılı e-ticaret söktörünün yaprak döküm yılı olarak görüyorum , bu konuda 2015 yılı için büyüme ve yeni birçok şirketin tohumdan filiz vermesi adına beklentim büyük , bunun ülke ekonomisinin istikrarı ile birlikte her geçen yıl daha da büyüyeceğinden şüphem yoktur ki veriler ve istatistiklerde de bu apaçık ortadadır.

 2. raporda kullanılan, kategorilere göre tahmini dönüşüm oranları ve ortalama sepet tutarlarını merak ettim, tüm eticaret siteleri için iyi bir benchmark olabilir, acaba kimse bu verileri paylaşabilir mi?

 3. Cenk Angin Cenk Angin

  TRY mi USD mi ? :)

  1. Hakan Orhun Hakan Orhun

   TRY

 4. Ozan Tatar Ozan Tatar

  Merhaba,

  Kimi yerlerde $ geçiyor. TL olacak. Bilgilerinize.

  1. Hakan Orhun Hakan Orhun

   TRY olacak sevgili Ozan

 5. Demir Evren Demir Evren

  Rakamlarda sanırım bir sıkıntı var her zamanki gibi... (raporu yazanları kastediyorum.) Tersten okuyacak olursak %1,3 14 milyar tl. ediyorsa TR perakende büyüklüğü 1 katrilyon 78 milyar tl midir ? Yine çeşitli yerlerden perakende raporlarına baktığımızda böyle bir rakam yok. Zaten milli gelirimiz ortada.

  1. Ayda Kocak Ayda Kocak

   14 milyar TL toplam e-ticaret pazari rakamı, %1,3 ise sadece e-perakende'nin toplam perakende içindeki oranı. e-perakende rakamı ise 5m tl diyor

 6. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  comScore logosu gordugunuz raporu direkt kapatabilirsiniz.

 7. Online dikeylerin ortalama aylık cirosunun 50 Milyon TL olması, kulağa çok ufak geliyor. Demek ki min 1-2 milyon $ yatırım alan onca dikey e-ticaret sitesi henüz ciro yapamıyorlar. Ayrıca Dikey/Özel oranı sanırım yalnızca Türkiye'de bu kadar küçük.

 8. bu tür raporları önce BETA olarak yayınlamak, sonra gelen uyarılara göre finalize etmek daha makul olabilir. Zira raporu yayınlayanların da zamanla hata yaptıklarını fark etmesi, ama okuyucuların bundan haberdar olmaması çok olağan ki bu durum herkese zarar verebilir

 9. Mustafa Tektahtasiz Mustafa Tektahtasiz

  B2B ve B2C lerin ayrı ayrı yazılması gerekiyor insanlar bu rakamları sadece B2C olarak görüyor oysaki B2C rakamları bu kadar yüksek değil.