Kahve severlere özel girişim: CUPS

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kişi günde ortalama 2 fincan kahve içiyor, ki aynı rakam örneğin İsveç'de 4. Modern dünyanın alışkanlıklarından biri olan kahve; günümüzde çoğu şehirli için bir vazgeçilmez durumunda.

Bu yazımıza konuk olan CUPS da NYC/ABD merkezli bir 'kahve girişimi'. Hem Android hem de iPhone uygulamaları bulunan CUPS, Manhattan bölgesinde bulunan bağımsız kahvecilerle (Starbucks ya da Dunkin Donuts gibi büyük zincirleri değil) kahve severleri bir araya getiriyor.

Kahve severler CUPS'ın aylık olarak sunduğu iki paketten bir tanesini satın alıyor ve sonrasında diledikleri lokal kahveciden birinde -tabii CUPS üyesi olan, ayrıca CUPS mobil uygulaması üzerinde tüm lokal kahveciler listeleniyor- ücret ödemeden kahvesine sahip oluyor.

cups-nyc

CUPS'ın 2 paketini ayıran temel fark kahvelerin espresso içerip içermemesi. Örneğin düşük ücretli pakete filtre kahve, buzlu kahve ve çay gibi ürünler dahil; diğer paketteyse dilerseniz americano, cappuccino, latte ve buzlu espresso gibi içeceklere sahip olabiliyorsunuz. Her iki paket içinde aylık 5, 10, 20 ve 'sınırsız kahve' gibi seçenekler bulunuyor. Örneğin bir ay içinde 10 adet dilediğiniz çeşit espresso'lu kahve içmek isterseniz 28 dolar ödüyorsunuz. Fiyatlandırmayla ilgili detaylar burada.

'Modern' dünyanın en 'modern' şehirlerinden biri olan New York City, kuşkusuz kahve tüketiminin çok fazla yapıldığı bir yer. İlk olarak Manhattan bölgesine yoğunlaşan CUPS; zaman içinde genişlemeyi ve New York'lu kahve tutkunlarının cebine girmeyi amaçlıyor. Bu arada şu an 5 kişilik bir ekibe sahip olan CUPS, yola 2012 yılında Entrepreneurs Roundtable Accelerator'dan aldığı 40 bin dolar değerindeki tohum yatırımla çıkmış.

cups-foto

Ülkemizde her ne kadar modern kahve dükkanlarının sayısı her geçen gün artsa da henüz CUPS gibi girişimler için biraz erken. Diğer yandan hem filtre kahve hem de espresso için taze kahve çekirdekleri satan internet sitelerine uzunca bir süredir rastlamak mümkün. Gelin bu siteler başka bir yazının konusu olsun, bu yazı da CUPS'ın ne kadar güzel bir fikir, New York City'nin de ne kadar güzel bir şehir olduğu vurgusuyla bitsin. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.