Online yabancı dil öğrenme platformu Cambly, Türkiye'de büyümeye devam ediyor
Girişim

Online yabancı dil öğrenme platformu Cambly, Türkiye'de büyümeye devam ediyor

cambly-english-spanishİnternet ve gelişen ulaşım teknolojileriyle birlikte farklı kültürdeki insanların internet çatısı altında kurdukları diyalog sıklığı 1990'lardan bu yana hız kesmeden artıyor. Üstelik bu diyalogta kullanılan temel dil, birçok alt sebebi ve geçmişi olmakla birlikte, pek çokları için yabancı dil niteliğindeki İngilizce.

Bu denli önemli bir konuma gelince, haliyle Türkiye'deki İngilizce eğitimi de erken sınıflara doğru çekildi. Hatta bugün özel anaokullarında iki yabancı dile birden giriş eğitimi verildiğini görüyoruz. Öte yandan bilimsel araştırmalar dil öğrenme için en uygun ve yararlı yaş aralığının 8-15 olduğunu söylüyor. Yabancı dil öğrenmek bu kadar önemli bir noktadayken, teknolojinin yardımını alarak yeni yöntemler geliştirmek de kaçınılmaz.

İngilizce ve İspanyolca dil öğrenmek isteyen kullanıcılara Skype benzeri bir yapıyla online eğitim sunan son örneklerden biri Cambly. İki eski Google yazılım geliştirme uzmanı Sameer Shariff ve Kevin Law tarafından 2013 yılının başlarında kurulan girişim Y Combinator'a seçilme başarısını göstermiş. Etohum'un da Cambly'e tohum yatırım yaptığını aktaralım.

Cambly tamamen online konuşma ve pratik yapma modeline dayanıyor. Aylık dakika paketleri satın alarak kullanıyorsunuz. Örneğin hergün 15 dakika'lık online konuşma eğitimi karşılığında aylık 60 dolarlık bir ödeme yapıyorsunuz. Servise kayıt olduktan sonra hangi saatlerde uygun olduğunuzu seçiyorsunuz ve eğitmenleri görüyorsunuz. Eğitmenlerin birkaç satırlık özgeçmişlerini okuyarak aralarından seçim yapmak mümkün.

cambly-english-spanish-1

Cambly üzerinde eğitmen olabilmek için herhangi bir akademik bölümden veya spesifik bir alandan mezuniyet şartı aranmıyor. İngilizceyi anadil seviyesinde konuşabilen herkes Cambly için eğitmenlik başvurusu yapabiliyor. Bununla birlikte servis eğitmenlere online konuşma yaptıkları dakika başına 0,17 Cent'lik bir ödeme yapıyor (yani saat başına 10,20 dolar). Tabi ki eğitmen olmadan önce servis sizinle bir görüşme gerçekleştiriyor. Şu anda servisin 100'den fazla eğitmene sahip olduğunu belirtelim.

Cambly web dışında iOS platformlarda da kullanılabiliyor. Hatta iPad uygulamasının web versiyonundan daha iyi olduğunu, güzel tasarlanmış mobil versiyonların servis için bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

cambly-english-spanish-language-school

Cambly'nin kurucularından Sameer Shariff ile konuştuğumuzda servisin şu anda en fazla kullanıcıya Türkiye, Rusya, Brezilya'da sahip olduğunu, bununla birlikte bu üç ülkeye ek olarak Güney Kore, Çin ve Japonya'ya da öncelikle odaklandıklarını söyledi. Y Combinator ve Etohum desteğiyle birlikte servisin 2014 yılında geleceği noktayı hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Biraz önce try it for free butonuna tıklayıp üye oldum ve direk satın almamı istedi. Denemeden ne almamı bekliyorlar?

  1. Alperen Alperen

   Al benden de o kadar. İçeriği göstermeden bir tanıtım yazısıyla minimum 60 dolarlık paketi neden satın alalım?

  2. iPhone veya Android uygulamamızı indirdiğinizde ücretsiz deneme elde ediyorsunuz. Üzgünüz Karışıklık için. Web sitemizdeki metni güncelliyoruz.

   1. 3 aydır Cambly i düzenli olarak hergün kullanıyorum. Geçen hafta gelen maille yeni bir paket daha satın aldım. Ancak sistem beni ek ücret ödememe rağmen haftada 7 gün olan aboneliğimi iptal edip haftada 3 olarak yeni aldığım ile değiştirdi. Defalarca destek sisteminize talep açtım. Sitede 1 tek telefon numarası bile yok. Kimse ilgilenmiyor. Bana gelen yanıtta tekrar 7 günlük paket almamı istiyorsunuz. Resmen dolandırıcılık bu !!!

 2. Buraksdu Buraksdu

  Biraz önce bende bu servisi denedim. Bende herhangi bi paketi satın almamı istemedi. 5 dakika boyunca Avustralya'lı biriyle konuştum. Oldukça hoşuma gitti. Tam da böyle bişey arıyodum.

 3. Alperen Alperen

  Bugün başka bir hesapla üye olduğumda Avustralyalı biriyle ben de 5 dakika konuştum. (Ya da konuşmaya çalıştım diyelim :) Aslında oldukça hoşuma gitti. Yalnız fiyatlar Türkiye şartlarında biraz pahalı. Günlük 30 dakika sohbet bugünkü dolar kuruyla hesaplarsak aylık 215 TL'ye geliyor ki eğitmenlerin çoğunun Eğitim Fakültesi mezunu olmadığını da düşünürsek bence bu rakam biraz fazla. Yerli bir girişim olan konusarakogren.com bu işi Amerikalı öğretmenlerle sesli olarak yapıyor. Bildiğim kadarıyla orada sohbetler sonunda eğitmen size geri bildirimde bulunup eksiklerinizi de belirtiyor. Cambly'nin fiyatları Konuşarak Öğren'in yarı fiyatına ama bu yönden de eksiği var. Fiyatlar biraz daha uygun seviyeye çekilirse tadından yenmez Mr. Law. ;)

 4. Aylık paketin fiyatı uygun. bir aylık şu an itibarıyla 130 tL, günde 15 dk. İstediğin zaman hem de cep telefonuyla ders alabilmek güzel. Bazı hocalar iyi, bazıları kötü. Hocadan memnun kalmazsan hemen geri dönüş yapıyorlar. Bağlantı sorunu yaşadığımda hemen 5 dk hediye ettiler. İlgi çok iyi. Ama hocaları seçmek lazım.

 5. Orhan Orhan

  https://www.penpaland.com/ adli siteyi tavsiye ediyorum tamamen turk yapimi gelismekte olan bir site ve pratik uzerine kurulmus bir site ben brezilyadan arkadas edindim ve portekizcem kisa zamanda onemli gelisme gosterdi

 6. Bu uygulamayı daha önceden kullandım ama hep çeşitli sıkıntılarla uğraştım. Şimdilerde ise Speakingline diye bir uygulama keşfettim. Kalite açısından çok güzel bir uygulama olduğunu gönül rahatlığı ile söylebilirim. Verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor.