Kitle kaynaklı evrensel font tasarımına el yazınızla katkıda bulunabilirsiniz

Kitle kaynaklı evrensel font tasarımına el yazınızla katkıda bulunabilirsiniz

"El yazısı tamamen kişiye özgü ama dünyadaki bütün insanların kollektif bir el yazısı olsa neye benzerdi?" Universal Typeface Experiment, bu soruya cevap vermeye çalışıyor.

Dünyadaki bütün insanların el yazısını kullanarak bir font oluşturmayı hedefleyen kitle kaynaklı deney universaltypeface.com adresi üzerinden yapılıyor. Sayfa, iletilen her el yazısının ortalama stilini hesaplayan bir algoritmaya sahip ve eklenen her el yazısını sürekli evrilen bir fonta ekliyor. Bu şekilde ortaya çıkacak olan "evrensel font"un Ağustos ayında yayımlanması planlanıyor.

Universaltypeface.com'da el yazınızı teslim etmek için Facebook ile giriş yapabiliyorsunuz. Ardından deneye katılmak isterseniz, el yazınızı iletmeniz için mobil tarayıcınızdan girmeniz gereken bir adres ve kod veriliyor. Bu bilgilerle mobilden sayfaya giriş yapıp, size verilen harfleri tek tek ekrana yazıyorsunuz. Bitince sayfa sizi tekrar web'e yönlendiriyor. Web ve mobil arasında senkron sorunu yaşamadığınız deneyde son olarak cinsiyetiniz, yaşınız ve meslek grubunuz bilgilerini veriyorsunuz. Sayfa bu sayede size bu kategorilere göre el yazılarının nasıl değiştiğini de gösterebiliyor.

universal typeface

Universal Typeface deneyi BIC şirketi tarafından yapılıyor. BIC, ilk kez 1950 yılında satışa sunduğu ve bugün "evrensel kalem" olarak adlandırdıkları belki dünyanın en popüler kırtasiye malzemesi olan kristal kalemin 100 milyar üretim adedini geçmesinin ardından bu kalemle eşleşecek evrensel bri yazı tasarlama işine girişmiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.