İngilizce öğrenme platformu LinguaLeo özel bir teklifle Türkiye'ye açıldı [Röportaj]

İngilizce öğrenme platformu LinguaLeo özel bir teklifle Türkiye'ye açıldı [Röportaj]

LinguaLeoKapak2Dil öğrenme platformları oldukça revaçta ve küresel hedefle yola çıkan birçok dijital platformun öncelikli pazarlarından biri de Türkiye. Şu günlerde Türkiye pazarına açılan LinguaLeo da bir istisna değil. Türkiye, gelişmekte olan ülkelere öncelik veren LinguaLeo'nun Brezilya ve Rusya'nın ardından açıldığı üçüncü pazar oldu.

Evernote'un Uluslararası Genişlemeden sorumlu eski Başkan Yardımcısı Dmitry Stavisky'nin COO'luk görevini yaptığı LinguaLeo'nun öyküsünü, ve tabi yöneticinin Evernote deneyimini kendisinden dinledik.

LinguaLeo nedir?

LinguaLeo, insanların yabancı dil öğrenmelerine yardımcı olan kişisel online bir hizmet. Etkileşimli ve etkili. LinguaLeo, kullanıcılarını, onlara oyun mekaniklerini kullandırarak ve ilgilerine göre sunulan otantik içeriğiyle motive ediyor. Kullanıcıların, kişiye özgü bir dil öğrenim planından diğer öğrencilerle etkileşime geçerek faydalanmasını sağlıyor.

LinguaLeo kullanıcıları yabancı bir dili evde veya yolda, günlük hayat bağlamında öğreniyor - web içeriği okurken, video izlerken, müzik dinlerken. LinguaLeo en iyi dil dersleri seçimini sunmak için en iyi yazar ve yayıncılarla işbirlikleri yaptı. Öğrenciler aynı zamanda, otantik haberler, eğlence ve profesyonel materyallerden derlenen mulitmedya içeriği de seçme şansına sahip. LinguaLeo, bedava olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, öğrenme eğrisini hızlandırmak isteyenler için çok uygun fiyatlı premium üyelikler de sunuyoruz. Bu kapsamda daha ileri düzey araçlar ve daha geniş bir kurs seçimi sağlanıyor.

Dmitry Stavisky, LinguaLeo COO -2
Dmitry Stavisky, LinguaLeo COO

Platform nasıl kuruldu?

LinguaLeo, yabancı dil öğretirken kısa sürede bir dil okulu kuran genç bir girişimci, Aynur Abdulnasyrov tarafından kuruldu. Öğretmenlerin, sınıflarda ders vererek dil öğretme yönteminin ölçeklendirilebilir olmadığını fark etmesiyle, bir yazılım hizmeti geliştirmeye karar verdi. Bir grup geliştirici ekibiyle birlikte LinguaLeo'yu 4 yıl önce kurdu.

Yatırım aldı mı?

Abdulnasyrov, başlangıç yatırımını dil okulunu satarak sağladı. Daha sonra melek yatırım aldı. 2012 yılında LinguaLeo Runa Capital'dan 3 milyon dolar yatırım aldı.

Bugün LinguaLeo'nun 9 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı var. Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayımız iki katına çıktı, hızla büyüyoruz. Ve bu sadece başlangıç. Takımımız da büyor, dünya çapında 60 çalışanımız var, bunun büyük çoğunluğunu deneyimli mühendisler oluşturuyor.

LinguaLeo için öncelik verdiğiniz ülkeleri nasıl belirlediniz? Türkiye, şimdiye kadar açıldığınız üç ülkeden biri oldu, neden?LinguaLeo Logo - 2

Türkiye, LinguaLeo için Rusya ve Brezilya'nın ardından üçüncü önemli ülke ve şirketin küreselleşmesinde anahtar rol oynayacak. Bu yıl, LinguaLeo, birkaç yeni ülkeye açılıyor ve Türkiye bunlardan biri. Türkiye'nin genç nüfusu, hızlı büyümesi, yüksek internet penetrasyonu ve gelişmiş bir internet ve mobil alt yapısı var. Büyük genç nüfusu, dünya ekonomisine kolaylıkla entegre oluyor ve dünya trendlerini izliyor. Biz Türkler'in dünyanında geri kalanıyla iletişime geçmesine ve ufuklarını geliştirmesine yardımcı olmak istiyoruz...

LinguaLeo'yu farklılaştıran uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Örneğin, Dünya Kupası için özel bir kurs hazırladık: "Futbolca konuşuyor musun?" adlı kurs, futbol hakkında nasıl İngilizce konuşulacağını öğretiyor. Kurs, şirketin kişisel ilgiye göre içerik sunarak kullanıcıların daha spesifik konular üzerinden dil öğrenmelerine yardımcı olma stratejisiyle örtüşüyor.

LinguaLeo ile  farklı platformlarda dil öğrenirken, mobil uygulamalar ve web sitesi arasında senkron sorunu yaşamıyorsunuz. LinguaLeo geniş bir nüfus için dil öğrenmenin maliyetini düşürüyor. Bir diğer önemli konu da, ürünümüzü tamamen yerelleştirmiş olmamız. Kullanıcı arayüzümüzü Türkçe'ye çevirdik ve alıştırma materyallerinin büyük bir çoğunluğunu da yerelleştirdik. LinguaLeo içeriğini, kurslarını ve testlerini Türkçe eğitim pratiklerine uyarlamaya devam ediyoruz.

LinguaLeo - 1

Gelecek için planlarınız neler?

Ürünü geliştirmeye devam edeceğiz, onu bütün platformlarda daha etkili, daha kişisel, daha etkileşimli hale getireceğiz. LinguaLeo'yu 2014'te uluslararası alanda ölçeklendiriyoruz. Hizmetimizi başta İspanyolca konuşulan ülkeler olmak üzere yeni pazarlara açacağız. Aynı zamanda uluslararası büyük yayıncılarla işbirliklerimizi sağlamlaştırıyoruz. Yıl bitmeden önce ürünümüzle ilgili heyecanlı birkaç yenilik paylaşmayı planlıyoruz .

Evernote'taki deneyimizi size bu yeni alanda nasıl yardımcı oluyor?

LinguaLeo ve Evernote'un her ikisi de insan ihtiyaçlarına cevap veriyor. İki ürün de temelde küresel ve insanların birbirine önerileriyle pazarlanabiliyor. Her ikisi de uygun fiyatlı olmak istiyor ve freemium bir iş modeliyle çalışıyor. Evernote'un uluslararası genişlemesinden sorumlu olduğum için, orada bir startupı nasıl küresel hale getireceğimi öğrendim. Bu yaklaşımların çoğu LinguaLeo'ya uyarlanabilir. Evernote'ta öğrendiğim en önemli şey, ürüne odaklanmak, kullanıcılarına gerçek ve zekice bir değer sunduğundan emin olmak. LinguaLeo'daki odağımız da bu.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

LinguaLeo'nun Türk kullanıcılar için özel bir teklifi de var. 30 Haziran'a kadar, platform ayırt etmeksizin üye olan herkes, Gold statüsünden ücretsiz olarak üç ay boyunca faydalanabilecek ve bütün premium dersleri ücretsiz olarak alabilecek.

Kişisel olarak İstanbul'u çok seviyorum ve Türkiye'de LinguaLeo'nun iyi karşılanacağını umuyorum.

İncelemek isterseniz LinguaLeo'ya web'den, Android, iOS, ve Windows mağazalarından erişebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.