Haritada Türkiye'yi bulun: San Francisco'nun teknoloji göçmenleri
Girişim

Haritada Türkiye'yi bulun: San Francisco'nun teknoloji göçmenleri

Silikon Vadisi, beyin göçleri için, dünyanın belki en popüler destinasyonu. Amerika'nın yerli halkına ait girişimler Silikon Vadisi'ndeki tüm girişimlerin yalnızca üçte birini oluşturuyor.

Bloomberg Businessweek dergisinin derlediği verilere göre, Silikon Vadisi'ne göç akımı 2013 yılında zirveye çıktı. Amerika'nın içinden ve dışından toplam 13 bin 766 kişi göç etti. Bu, son 10 yılda Vadi'nin aldığı en yüksek göçmen sayısı. Vadi'ye göçü en fazla Meksika veriyor. Bunu Teksas ve Arizona izlerken, en çok göç veren ikinci ülke Filipinler altıncı sırada. Bunu 7'inci sırada Çin takip ediyor. Türkiye ise 57'inci sırada.

Verilere göre, 2012 yılında Silikon Vadisi'ndeki nüfusun yüzde 51'i evlerinde İngilizce dışında başka bir dil konuşuyordu. Aynı oran Amerika geneli için yüzde 21'di.

businessweek map

Yorumlar (4)
 1. Türkiye sol üst köşede :) Başka ülkelere göç vermek ülkenizin yaşanılır olmamasından kaynaklanır , fazla göç olması iyi bir şey değil. Sayının fazla olmaması yeteneklerin Türkiye'de kaldığını gösteriyor. Türklere ilkokuldan başlayarak Avrupalılara karşı aşağılık kompleksi pompalandığı için batı Avrupa'ya göçen sayısının çok daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

 2. Talasta Talasta

  Artık Türkiye'de beyin göçü alan ülkeler arasında olacak .Sadece tek sıkıntımız gerek siyasilerimiz gerek halkımız onlardan çok daha iyi olabileceğimiz psikolojisini kavradığı zaman!

 3. Tolga Kaprol (@tolginho) Tolga Kaprol (@tolginho)

  Yeteneklerin Türkiye'de kalması bu yeteneklerin hakim olduğu teknolojiler ve başlıca yabancı dilden kaynaklanıyor.

  Türkiye'de kullanılan teknolojler yurtdışında talep görüyor mu? Ya da bir diğer bakış açısından biz kendimizi yurtdışındaki gelişmelere senkronize olacak şekilde geliştirebiliyor muyuz?

  Türkiye'de adı yeni girişim olup da üreticisinin bile 5 yıl önce terk ettiği teknolojileri kullananlar var. Bu beş yıllık telefonu ya da otomobili sıfır kilometre diye satmaktan pek farksız olmuyor.

 4. Bu yazıyı "yetenekler Türkiye'de kalıyor" diye yorumlamak gerçekten çok saçma. Teknoloji konusunda DÜnya'nın merkezine azinsan gönderiyorsak bu bizim iyi olmamızdan değil, yetersiz olmamızdan kaynaklanır. Bir de bu araştırmada o kadar çok yanlış var ki, doğru bir sonuca varmak imkansız. İnsanların oraya göç amacını bilmeden, bu araştırmayı değerlendirmek sağlıklı değil 1. Meksika ABD'nin hizmet sektörüne adam verir, dolayısıyla Silikon Vadisi'ne fazla adam yollaması, start-up'larda çalışmak için değil, orada çalışanlara hizmet etmek içindir. 2. Filipinliler de daha çok hizmet sektörü ve evde bakıcı olarak çalışırlar, dolayısıyla onlar da aslında hizmet sektörüne geliyor. 3. Burada bahsi geçen "Indian-Amerikan" Amerikan yerlisi anlamında değil, Hint kökenli Amerikalı anlamındadır. Zaten Silikon Vadisi çalışanlarının nüfusunun %50'den fazlasının Asya kökenli Amerikalılardan oluşması da bundandır. Bu araştırma şu haliyle hiç bir şey ifade etmiyor.