Five Labs, Facebook paylaşımlarınızın arkasındaki 'kişi'yi size gösteriyor

Five Labs, Facebook paylaşımlarınızın arkasındaki 'kişi'yi size gösteriyor

Hayır, Five Labs, saçma bir kişilik testi uygulaması değil. Five Labs, Berkeley'den bir girişim ve Facebook'un bizi "daha iyi tanıma" yöntemlerinden esinleniyor.

University of Pennsylvania'da sosyal medya ve kişilik ilişkileri üzerine çalışan Andrew Schwatrz'ın danışmanlığında kurulan Five Labs, Facebook aynasını kendinize çevirmenizi sağlıyor. Linguistik analizi, belki Facebook'tan daha iyi bir şekilde, kişilik özelliklerini beş farklı karakteristik ekseninde yorumlayabiliyor, şimdilik.

Five Labs analizini kullanmak için Facebook girişi yapmanız gerekiyor. Ardından araç, paylaşımlarınızın kelime analizinden yola çıkarak bir tür kişilik analizi sağlıyor. Uygulama sayfasında bütün bu karakteristik özelliklerin nasıl tanımlandığı bilgileri de veriliyor.

Analiz sizin hangi kamuya mal olmuş kişiye benzediğinizi gösterebiliyor. Örneğin analizim benim en çok Sheryl Sandberg'e benzediğimi (%66 oranında) söylüyor. Bununla birlikte Yahoo CEO'su Marissa Mayer'den biraz daha nevrotik, Facebook COO'su Sheryl Sandberg kadar açık fikirli ve Game of Thrones yaratıcısı George R.R. Martin kadar vicdanlıymışım. Belki vicdansız demeliyiz :)

Five Labs

Aracın ana fonksiyonu Facebook'un sizi tanıma yönteminin bir nevi simetrisini almak. Bu da, sonuç ekranında size en çok benzeyen arkadaşlarınızın görüntülenmesiyle neredeyse tamamlanmış oluyor.

Aracın sizin kişiliğinizi analiz etmek gibi saçma bir iddiası yok, sadece paylaşımlarınızın nasıl bir görüntü sergilediğini size gösteriyor. Başta söylediğimiz gibi Facebook'un sizi nasıl görebileceğiyle ilgili bir fikir veriyor. Facebook'un bizi tanımak konusunda henüz yolun başında olan algoritmalarını geliştirmek için bu tip girişimlerle yakından ilgileneceğini kestirmekse zor değil.

Denemek isterseniz Five Labs burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.