Edward Snowden: Telefonunuz kapalıyken de izlenebilirsiniz
Genel

Edward Snowden: Telefonunuz kapalıyken de izlenebilirsiniz

Sadece ülkemizde değil ABD'de dinlemeler gündemin önemli bir bölümünü oluşturuyor. ABD'nin ulusal güvenlik ajansı NSA'in internetten bilgi toplamayla başlayan sıkandalları Edward Snowden'la ortaya çıkarken olayların adamı yeni bir açıklamaya imzaya attı. NBC'ye konuşan Snowden telefon kapalıyken NSA uygulamaları açabiliyor mu sorusuna; kesinlikle diye cevap vererek dikkatleri bu yöne çekmesini Wired paylaştı.

Snowden'ın söylediği gibi telefonunuzu kapattığınızda aslında tam olarak kapanmıyor. Sadece telefon düşük enerji kullanan bir moda geçerek ölü rolüne bürünüyor. Telefon bu seviyede iletişim faaliyeti yürütmese de kötü amaçlı yazılımlar düşük enerjiden beslenerek iletişimini sürdürebiliyor.

Telefon açıkken her türlü bilgi sızdırmasına maruz kalmasına karşılık, kapalıyken kaçmak ne işe yarar sorusunu bir kenara bırakarak ilginenler, telefonu tamamen kapatmanın yolunu yazının sonundaki videoda bulabilirler.

Ölü rolündeki telefonun hangi komutları yerine getirdiği konusunda yapılan açıklamadaysa, mikrofon dahil olmak üzere kamera kullanımına kadar neredeyse tüm önemli fonksiyonlar kullanılabiliyor. ABD'de böyle bir durumun mümkün olması tartışıladursun telefonunu tamamen kapatmak isteyen iPhone kullanıcıları, telefonlarını DFU moduna sokarak takibi engelleyebilirler.

iPhone kullanıcıları USB ile herhangi bir bilgisayara veya şarja telefonlarını bağladıktan sonra kapatma tuşuna basılı tutun. 3 saniye sonra Home butonuna da basmaya başlayın, 10 saniye iki tuşa da basılı tuttuktan sonra kapatma tuşundan elinizi çekin ve 10 saniye daha Home tuşuna basılı tutun. Nasıl yapacağınıza dair videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Telefonunuzu DFU modedan yeniden açmak için Home tuşu ile kapatma tuşuna Apple logosu görünene kadar basmanız yeterli

Yorumlar (3)
 1. Bir kişinin gmail hesabını kırdınız diyelim.

  Önce google hesabına girerek "web geçmişi" bölümünden nerelerde gezdiği öğrenirsiniz. Bütün aramaları internet hayatı orada zaten kayıtlıdır. Sonra maillerinden aratıp hangi elbise alışveriş sitelerine üyeliği varsa o sitelere girip hızlıca şifre kurtarma metoduyla "Siparişlerim" bölümünden aldığı don rengine kadar öğrenirsiniz.

  Sonra sıra gelir TC numarasını öğrenmeye. Mail içerisinde CV diye aratırsınız. Kişinin bütün hobileri, tc numarası, doğum tarihi, memlekti, vs çıkar.. Ha bir de kimliği taratıp maille göndermişse Ciltno'suna kadar ulaşırsınız.

  Sonra Mhrs sistemine girerek şifresini kurtarırsınız. TC'yi bulmuştuk zaten biraz önce. Hangi hastahaneye, hangi polikinliğe gittiğini kayıtlardan bakarak hastalığını öğrenirsiniz. Sonra icloud hesabının şifresini kurtarırsınız. Mailleri, Fotoğrafları, contact telefonları zaten buradadır.

  Gmail zaten varsayılanda Google Hangouts görüşmelerini kaydetmiştir. Bütün özel hayatını oradan okursunuz.

  Dropbox şifreni kurtarırsınız. Oradaki Camera Uploads fotolarından tüm özel fotoğraflarını görürsünüz.

  Alışveriş sitesi şifresini kurtarıp hangi marka diş fırçası, tıraş makinası kullandığını öğrenirsiniz.

  O yüzden banka hesabınızın şifresinden çok gmail hesabınızı şifresi önemli...

  1. Gülhan Gülhan

   Kesinlikle öyle. Katılıyorum.

 2. Berat D. Berat D.

  Nokia 3310'dan beridir farkettigim telefon kapaliyken alarminin calismasindan bunun mumkun olmasi belliydi zaten. Sasirtici bir sey degil.