BKM Express yurt dışı açılımına İspanya'dan başlıyor

BKM Express yurt dışı açılımına İspanya'dan başlıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko'ya göre Türkiye ödeme sistemleri konusunda bir dünya markası haline gelmeye hazır. Bu vizyonla yola çıkan BKM bu yöndeki ilk adımı attı ve İspanya'dan Redsys ile işbirliğine gitti.

İki kurumun dijital cüzdanları iupay ile BKM Express'i birleştiren anlaşma, Türkiye'den kullanıcıların İspanya'nın e-ticaret sitelerinden BKM Express kullanıcı adı ve şifreleriyle alışveriş yapmalarını sağlıyor. Aynı şekilde İspanya'dan kullanıcılar iupay şifreleriyle BKM Express'in anlaşmalı olduğu 650 e-ticaret sitesinden alışveriş yapabiliyor.

Bu sabah düzenlenen bir basın toplantısıyla yeniliği duyuran Soner Canko, BKM Express'in yurt dışında daha fazla ülkeyle benzer anlaşmalar yapmak için çalışmalar yaptığını belirtti. Buna göre BKM Express yakın zamanda sırasıyla Fransa ve İngiltere'den kuruluşlarla işbirlikleri yapacak. Canko, küresel yayılımını hızlandırmak isteyen BKM'nin, uluslararası kart kuruluşlarıyla para transferi ve alışveriş fonksiyonlarını kapsayan anlaşmalar yaptıklarını da ekledi.

BKM Express'in ikinci önemli girişimi ise mobile yönelik. Canko'nun verdiği bilgilere göre mobilin e-ticaret  pazarı içinde payı yüzde 6'ya ulaşmış durumda ve hızla büyüyor. BKM express mobil uygulaması ile uyumlu işyerlerinde her 3 işlemden 1'inin mobil cihazlardan yapılmış. Bu ivmeyi arttırmak istene BKM Express aralarında Morhipo, D&R, n11.com'un olduğu 18 e-ticaret sitesini mobile taşıdığını duyurdu. Bunlara, Haziran sonuna kadar, Biletix, Teknosa, Mybilet, Kamil Koç ve Atlaj Jet olmak üzere 5 yeni şirket eklenecek ve toplam sayı 23'e ulaşacak.

2 yıl önce piyasaya sunulan BKM Express, bugüne kadar 300 bin üyeye ulaşmış ve 640 üye işyeriyle e-ticaret pazarının yaklaşık yüzde 45'ine ulaşıyor. 2014 yılı sonunda üye sayısını 1000'e çıkarmak isteyem kurum, penetrasyonunu yüzde 60'a çıkacağını öngörüyor.

Canko'nun verdiği bilgilere göre Türkiye'de geçtiğimiz yıl toplam 400 milyar lira tutarında kartlı ödeme gerçekleşti, bunun 35 milyarı internetten yapıldı. BKM Express üzerinden gerçekeleşen toplam işlem tutarı ise 60 milyon liraydı. Kar amacı gütmeyen bir kurum olduklarını hatırlatan Canko önceliklerinin sektörü büyütmek olduğunu belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.