Kickstarter yeni kurallarıyla artık sadece fikri olanları da destekleyecek

Kickstarter yeni kurallarıyla artık sadece fikri olanları da destekleyecek

Popüler kitlesel fonlama sitesi Kickstarter yakaladığı başarıyı bir ileri aşamaya taşımak üzere. Proje kabul şartlarında güncelleme yapan Kickstarter artık fikir sahiplerini de destekleyecek.

Kickstarter'ın prensipleri şimdiye kadar belli bir sertliğe sahipti. Projenizi göndermek için insan eliyle yapılan bir elemeden geçmek durumundaydınız. Geliştirici olmadan uygulama projesi giremezdiniz. Halen bir seçenek olarak sunulan denetim yöntemiyle Kickstarter, ürünleşmeye ve başarıya yakın projelerin önünü açıyordu. Ancak artık öyle olmayacak.

"Launch Now" adıyla fikir sahiplerine hızlı bir başlangıç sunan Kickstarter artık fikir sahiplerinin de kendine yer bulduğu bir yer olacak. Bu sayede Indiegogo vb. kitlesel fonlama girişimlerine giden kullanıcıları kendine çekebilecek.kickstarter launch now

Kural dökümanını 1000 kelimeden 300 kelimeye indiren ve yeni bir kural eklemeyen Kickstarter'da artık fikir sahipleri de proje girişi yapabilecek. Sosyal sorumluluk ve güzellik vb. konulu projeler de amaçlı girişler kendine yol bulabilecek. Donanım projeleri çoklu ödüllendirme yapılabilecek. Proje incelemeleri de otomatik bir yazılım tarafından yapılacak.

Yeni dönemle birlikte Kickstarter'ın kalitesi ve proje keşfetmek tartışma konusu olabilir ama bu durumun kontrol altında tutulabileceğine inanıyorum. Zira şimdiye kadar başarılı projeler çıkarmak konusunda rüştünü ispatlayan bir girişimden bahsediyoruz.

Hatırlatmak gerekirse Kickstarter'da şimdiye dek toplanan nakit tutarı 1 milyar doları geçti. Sadece geçtiğimiz çeyrekte 112 milyon doların üzerinde bağış toplandı ve çok büyük projeler çıktı.

'Şimdi Indiegogo düşünsün' dersek sanırım yanlış olmaz..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.