Ingenious: Yeni nesil, yerli ve tak çalıştır akıllı ev sistemi
Girişim

Ingenious: Yeni nesil, yerli ve tak çalıştır akıllı ev sistemi

Akıllı ev sistemleri ve nesnelerin interneti, internet girişimciliğinde son yılların en popüler konularından biri konumunda. Yalnız bu kategorilerdeki girişimlere ülkemizde rastlamak çok olağan bir durum değil ne yazık ki. Bu yazımızın konusu olan Ingenious ise istisnalardan biri.

Girişim Fabrikası bünyesinde yer alan ve geçen sene Nisan ayında Teknogirişim Sermayesi desteğiyle kurulan Ingenious; kullanıcı deneyimini ön planda tutarak inovatif ve son kullanıcılara yönelik elektronik ürünler geliştiriyor.

Şirketin kısa geçmişinde bir de Intel Challenge Turkey 2013 birinciliği bulunuyor. Ingenious kısaca; kullanıcı deneyimi odaklı, kurulumu ve ulaşması kolay bir tak-çalıştır akıllı ev sistemi.

Tüm operasyonunu Türkiye'de yürüten Ingenious, kurucu ekiple konuştuğumuzda 'Amerika’daki büyük ahşap villaların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış termostat ve pencere manyetiği gibi' akıllı ev aletlerindense; Türkiye, Avrupa ve Rusya gibi coğrafyalara uygun, betonarme duvarlı, fazla penceresi ve katı olmayan apartman dairelerinin ihtiyaçlarını çözmeye çalışan bir teknoloji üretiyor.

ingenius-nasil-calisir

Ingenious; hiçbir altyapı kurulumu yapmanıza gerek kalmadan evinizi 15 dakika içinde 'akıllı ev' haline getirme iddiasına sahip. Sistemin beyni olan IO-Box’ın üzerindeki IR vericileri sayesinde TV, ses sistemi, uydu alıcısı ve klima gibi cihazların tüm fonksiyonlarını akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden yönetebiliyorsunuz. Sistem ayrıca RF vericileri sayesinde ampul-duy ve fiş-priz arasına takılan uç üniteler ile ışıklar ve kahve makinesi gibi kumandalı olmayan diğer elektronik aletlerin kontrolünü de üstlenebiliyor.

Tüm bunların yanında Ingenious'un öne çıkan bir diğer özelliğiyse; kullanıcı alışkanlıklarını öğrenerek, kullanılmayan ya da gereksiz -StandBy konumunda- duran cihazları otomatik olarak kapatıp, evin enerji tüketimini de optimize etmesi ve enerji tasarrufu sağlaması.

Temmuz ayında Beta Set sahibi olabilirsiniz

Temmuz ayı içinde 50 adetle kısıtlı olmak üzere 99 dolar karşılığında Beta Set gönderimine başlayacak olan Ingenious, daha sonrasında ürünü piyasaya sürdüğünde 50 Beta Set sahibine nihai ürünü bir de ücretsiz olarak yollayacak. Dilerseniz ingenious.io'dan başvurunuzu e-posta adresinizi bırakarak yapabilirsiniz.

ingenous-kutu

Akıllı ev aletleri pazarının Türkiye'deki durumu?

ingenious-logoKurucu ekipten Burak Adalı ile konuştuğumuzda kendisi girişimin kısa vadedeki hedeflerini şu şekilde anlattı: "Şu an için bütün odağımız Ingenious’un giriş paketinde. Ancak ürün çıktıktan sonra güvenlik sistemi, konfor paketi ve giyilebilir teknoloji desteği üzerinde upgrade’ler çıkartmayı planlamaktayız. Hatta şu anda yazdığımız enerji verimliliği odaklı bir projenin yanında, uç ürünlerimizin pil sorununu ortadan kaldırmak için Energy Harvesting konusunda da orta vade için bir TUBITAK Projesi hazırlığımız mevcut."

Diğer yandan Adalı ile Türkiye'deki akıllı ev aletleri pazarıyla ilgili konuştuğumuzda pazarın genelde Siemens, Honeywell, Berker gibi büyük firmaların elinde olduğunu; yerel oyuncularında genellikle bu firlamaların projelendirme ve satış kanalı tarafını üstlendiklerini öğrendik. Ayrıca Adalı pazarı domine eden büyük oyuncuların "iyi bir akılli ev sistemi tasarlamaktan öte; AVM, Fabrika ya da site gibi büyük ve karlı projelere odaklandıklarını" düşünüyor.

Bu arada Adalı'nın Türkiye ve diğer ekosistemleri kıyaslayan cümlesiyse şöyle: "Biz Amerika ve Avrupa gibi inovasyon ve mühendisliğin ön planda olduğu yerleri yakından tanıyan bir ekip olarak; Türkiye’nin gerek bilgi gerek de insan kaynağı olarak bu coğrafyaların gerisinde olmadığını düşünüyor, ve yatırımcısından girişimcisine ekosistemdeki oyuncular olarak, eğer ancak önce bizler inanırsak, Türkiye’den yeni Nest’ler, WhatsApp’lar ya da Clash of Clans’lar çıkabileceğine inanıyoruz."

Hedef önce Türkiye, daha sonrasında Avrupa ve Rusya pazarları

Burak Adalı, Atilla Bilgiç, Barış Arı ve Emre Sancar'dan oluşan kurucu ekip, bu sene Türkiye içinde piyasaya çıkıp kısa vadede Avrupa ve Rusya gibi pazarlarda Ingenious’u iyi bir marka olarak konumlandırmayı ve daha sonra da ABD ve diğer pazarlardaki mevcut ürünlere güçlü bir rakip olmayı planlıyor.

Ingenious'un hem cihazlarında hem de son kullanıcıya dokunacak mobil uygulamalarında kolay kullanıma verdiği önem, arkasında hissettiği Girişim Fabrikası ve Intel Türkiye destekleri ve yerelleşmiş bir şekilde yalnızca ev kullanımına odaklanması en büyük avantajları gibi gözüküyor. Girişim hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Son olarak eğer Temmuz ayında içinde 50 adet dağıtılacak olan Beta Set'e sahip olmak istiyorsanız ingenious.io adresinizi bulunan formu doldurup beklemeye geçebileceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yorumlar (31)
 1. Beğenerek takip ettiğimiz Ingenious'ın sonunda beta çıkıyor olması bizi çok heyecanlandırdı. Umarım çok başarılı olursunuz.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Anıl.

 2. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Akıllı Ev Sistemi cümlesi heyecan verici. Bir de bunu Türklerin yapıyor olması daha önemli. Kendisine yakında sahip olacağım.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Fatih. Sizlerin desteği bizim için çok değerli.

 3. Mert Bulan Mert Bulan

  Prize yerleştirilecek bir aparatla tüm evin elektriğini kontrol etme gibi bir fikir benim de aklıma gelmişti. Böylece her cihazın ne kadar elektrik tükettiğini akıllı telefon üzerinden görmek mümkün olacaktı.

  Bu arkadaşlar işi daha da ileriye götürmüş ve ampülü de işin içine katmış. Oldukça güzel düşünmüşler bunun yanında uzaktan kumandalı sistemlerin kontrolü de iyi olmuş. Ancak aklımda şimdi bir takım soru işaretleri oluştu;

  - Büyük kutuda yer alan IR alıcısının çapı ne kadar? Yani bir salona koyduğumuzda oradaki tüm uzaktan kumandalı cihazlar kontrol edebiliyor mu?

  - Salondakiler kontrol ediliyor diyelim bu durumda diğer odalar ne olacak? Örneğin yatak odasındaki televizyonu kontrol etmek mümkün mü? Eğer öyleyse gerçekten harika bir iş çıkartmışlar diyebilirim. (Tabii bunun sağlık açısından bir zararı yoksa) Değilse akıllı ev sisteminden çok akıllı oda sistemi olmuş olur.

  - Kutu içeriğinde sanırım sadece 1 tane priz yuvası ve 1 tane de ampül yuvası var. Bu az değil mi?

  - Ürünler hakkında sitelerinde bilgiler var ancak bu ürünleri kontrol edecek uygulamalarına ait görsel göremedim. Bunun yanında keşke bir de demo videosu olsaymış.

  Tüm bunların yanında bence şimdiden bile çok iyi iş çıkartmışlar diyebilirim. Türkiye'den böyle işlerin çıkması çok sevindirici. Açıkçası kısa zamanda başarılı olacaklarını düşünüyorum.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Merhabalar Mert,

   öncelikle desteğin, iyi dileklerin ve vakit ayırıp bu kadar detaylı soru yazdığın için çok teşekkürler.

   Oluşan soru işaretlerine kısaca cevap vermek isterim:

   - IO Box'un üst tarafındaki siyah renkli şeridin içine güçlü Infrared vericiler yerleştirdik. Böylece 5 m'lik bir yarıçapta (10 m çapta) bulunan cihazlarımızı çok rahat kontrol edebiliyoruz.

   - Diğer odalardaki cihazlar için ise, sadece çift taraflı bir bant ile duvara yapıştırılan, 2-3 sene pil değişimi gerektirmeyen Infrared verici üniteler tasarladık.

   - Başlangıç kutumuzun içinden birer tane ünite çıkıyor olacak, ancak istenilen sayıda priz ve duy ünitesi eklenebiliyor.

   - Ingenious'u yaratırken farkettik ki, hemen hemen bütün akıllı ev sistemlerinin arayüzü birbirine benzemekte ve basit bir ışığı açmak bile 3-4 adım sürmekte. Bizim bütün odağımız ise kullanımının çok kolay olmasını sağlamak üzere oldu.

   Bunun için de Userspots ve Webbox.io destekleri ile ezber bozan, yenilikçi ve evlerimizi kontrol etmeyi çok çok kolaylaştıran yeni teknoloji ve metotlar icat ettik. Arayüz tasarımında ise tasarımcı ortağımız Barış yine harikalar yarattı.

   Şu anda patent başvurusu aşamasında olduğumuz için detayları ve ekranları malesef henüz paylaşamıyoruz. Umuyoruz ki yakın zamanda ekranlarımızı da pek güzel bir video ile sizlerin beğenisine sunuyor olacağız.

   Umuyorum oluşan soru işaretlerinden bazılarını cevaplayabilmişimdir.

   Desteğin ve ilgin için tekrar teşekkürler.

   Burak

   ----------

   ingenious.io

   1. Bence de çok güzel bi ürün peki fiyatı nedir ?

 4. Giyilebilir teknolojiler, akıllı ev teknolojileri ve nesnelerin interneti trenini henüz kaçırmamışken ülkemizden böyle bir girişimin çıkması çok güzel. Betasete başvuracağım. İnşalllah hakettiği değeri, kaynağı ülkemizde bulur da 3-5 yıl içinde yerli olmaktan çıkıp elimizden uçup gitmez.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Çok teşekkürler Ahmet,

   başladığımız ilk günden beri bütün zorluklara ve gelen tekliflere rağmen, kararlı bir biçimde Ingenious Türkiye'den çıksın diye direniyoruz. Sizlerin de destekleri ile birlikte "Türkiye'den çıkmaz" tabusunun yıkılmasına bir katkımız olur ise bizler de çok mutlu oluruz.

   Desteğin ve ilgin için tekrar teşekkürler,

   Burak

   ----------

   ingenious.io

 5. Tak çalıştır dikeyinde ilerlerlerse büyük şirketlerin giremedigi bir pazara girmiş olurlar. güzel fikir tebrikler.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Selim

 6. Bu haber yüzümde bir tebessüme sebep oldu. Bu ürünü 50adet ile piyasaya sürmenizin sebebi nedir? Bu ürünü mutlaka alacağım. Büyük Türkiye için Büyük adım. Allah yardımcınız olsun.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Akay,

   50 adet hazırlamakta olduğumuz Ingenious setlerimiz, Beta testlerimizi yaparak, nihai ürünü piyasaya sürmeden önce eksik kalmış olan yanlarımızı anlamaya yardımcı olmak için. Bunun için de Beta kullanıcılarımızdan gelecek geri bildirimlere göre düzeltme ve iyileştirme çalışmaları yürüteceğiz.

 7. Setkan Emir Setkan Emir

  Heyecanlandıran bir haber. Tebrik ederim, güzel haberlerin devamını diliyorum. Beta ya da nihai ürünü merakla bekliyorum.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Setkan.

 8. Kablosuz ağ protokolü olarak ne kullanılıyor acaba ?

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Merhabalar Burak,

   IOBox'umuz, 2,4 Ghz üzerinden evdeki mevcut Wireless ağına oradan da, kullanıcı evde ise direkt, değil ise internet üzerinden mobil cihazlara bağlanmakta. Uç ünitelerle iletişimi de duvarlardan daha iyi geçebilmesi için subgigaherz bandındaki kendi yazdığımız, 256 Bit AES şifrelemeli protokolümüz üzerinden gerçekleşmekte.

 9. Böyle düşüncelerin Türkiye'den çıkması çok güzel, ama niye illa yeni bir sistem yaratmak istiyor herkes. Evrensel olarak kullanılan teknolojilerin Türkiye'den daha güzel bir tasarımla geliştirmek daha iyi olmazmıydı. Örneğin kablosuz akıllı ev sisteminde en önde gelen bir standart olan "Z-wave" teknolojisini Türkiye'de geliştirerek uluslararası bir girişim yapmış olurdunuz.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Merhabalar Celil,

   ilgi ve öneri için çok teşekkürler,

   Z-Wave bir teknoloji olmaktan öte, kullanılabilir Radyo frekansı (RF) Bantlarından 900 Mhz üzerindeki standartlaşma çabasıdır. Buradaki amaç, çıkacak ürünlerin tek bir protokol ve şifreleme üzerinden olmasını sağlayıp, farklı üreticilerin ürünlerinin birbirleri ile konuşabilmesine olanak tanımaktır. Hatta ZigBee, KNX ve X10 gibi birden çok standart, en çok kullanılan standart olmak üzere mümkün olduğunca üreticiyi kendi standartına çekmek için hazır modüller geliştirerek, üreticilerin ArGe’sinin kritik bir bölümünü ortadan kaldırırlar.

   Buradaki sorun, bu protokolde çalışan cihazlar için üreticiler hem yüksek lisans kayıt bedeli ödemek zorunda kalır, hem de her üründe onaylı, protokolü destekleyen ve pahalı haberleşme entegreleri kullanmak gerekir. Bu yüzden de rakiplerimizden Amerikan Start-up'u Revolv, sadece kontrol ünitesini 300 $, avrupalı üretici Fibaro ise 280 euro gibi bir fiyat ile satmak durumunda. (Çin üretimi onaysız entegreler ile belki fiyat düşürülebilir, fakat bu da bağlantı problemlerini yanında getirmekte.)

   Biz maliyeti düşürebilmek adına, ciddi bir mühendislik çalışması ile, Subgigaherz frekansta, 256 Bit AES şifrelemeli kendi protokolümüzü yazmış bulunmaktayız.

   (Ewdeki wireless’ler (WiFi), Zigbee gibi 2.4 GHz bandında çalışır, bu frekans kısa mesafede, yüksek veri akışı sağlamak için idealdir, ancak 2 duvar içinden geçerken büyük ölçüde emilir. Bu yüzden evdeki internet, 2 oda yandan iyi çekmez. Biz Subgigaherz’de kalarak beton duvarlar tarafından daha az emilim gösteren, daha uzun menzile, daha stabil data gönderebilme imkanına sahip olduk.)

   Ayrıca çıkartmayı planladığımız tek bir ekstra modul ile de, hem Zigbee hem Z-Wave desteği vermeyi planlıyoruz. Böylece her bir üründe pahalı, onaylı entegre kullanmak yerine, tek bir entegre ile diğer üreticilerin ünitelerini de kontrol edebiliyor olacağız.

   Umarım oluşan soru işaretlerinin birazını yanıtlayabilmişimdir.

   Ilgin ve desteğin için tekrar teşekkürler,

   Sevgiler,

   Burak

 10. Merakla bekliyorum, zamanında bir video izleyip bizde de olmalı bu sistemler demiştim ve yapmışlar. Cidden çok iyi görünüyor. Tebrikler.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Alper

 11. Sonunda ar-ge yapan birilerinin olduğunu görmek çok güzel gelecekte yer alacak olan bir sektör erken giriş yapmanın yanında başarılıda görünüyor. Türkiye'den çıkması gerçekten sevindirici tebrikler.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Teşekkürler Yılmaz

 12. Merhaba oncelikle basarilarinizin devamini diliyorum. Umarim iyi yerlerde olursunuz. Benim merak ettigim konu kullandiginiz kablosuz haberlesme protokolu hakkinda.

  1. 2.4 ghz den kastiniz uc noktalarda zigbee protokulunu mu kullaniyorsunz ? Priz ve duyda.

  2. IO box hem IR hemde modem vazifesi mi goruyor ? IO box networke baglimi calisiyor yoksa icerisinde bir wifi modulu mu var ? (802.11 bgn)

  3. Hem duy hemde prizde uygulamada enerji harcama akim degerleri v.s gorebiliyor muyuz ?

  Baslica sorularim bunlar cevaplarsaniz cok sevinirim.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Merhabalar Yasin,

   soruları kısaca cevaplamaya çalışayım,

   1 ve 2. IO Box 2,4 Ghz WiFi( 802.11 bgn) üzerinden evdeki mevcut WiFi ağına bağlanıyor, bir modem vazifesi yüklenmiyor. Uç üniteler ile iletişimi de Sub-Ghz yazdığımız 256 Bit AES şifrelemeli kendi protokolümüz üzerinden gerçekleşiyor. Böylece beton duvarlarda sinyal kaybı yaşamadan, uzun bir menzile ulaşabiliyoruz.

   3. Tabii ki, uygulama üzerinden anlık ve ortalama tüketim gibi datalar nihai versiyonda incelenebiliyor olacak.

   Ilgin için tekrar teşekkürler,

   Burak

   ----------

   ingenious.io

 13. Ergin Akın Ergin Akın

  Söylenmeyenlere gelirsek, duvardaki anahtar tamamen göz ardı edilmiş. Sistem sadece bir RF uzaktan kumandaya benziyor. Duvardaki anahtarı kullanamadıktan sonra insanlar sadece cep telefonundan mı ışıklarını yakacak? Bu şekliyle akıllı ev sisteminden ziyade birkaç kere hevesle kullanılıp kenara bırakılacak bir oyuncak olur.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   Merhabalar Ergin,

   yorum için teşekkürler,

   duvardaki anahtar göz ardı edilmişten öte, sistem kasten bu şekilde tasarlandı diyebilirim. Yaptığımız detaylı araştırmalarda, kullanıcıların kesinlikle eve elektrikçi-tesisatçı gibi profesyonel bir eleman çağırmadan montajı yapabilmeleri gerektiği insight'ını edindik. Senin de hak vereceğin gibi, duvardaki anahtarı değiştirmek, ortalama bir kullanıcının bilgi ve deneyimini biraz aşan bir eylem.

   Sistemi şu şekilde tasarladık, eğer ingenious ışık ünitesi bağlı bir ışığın, anahtarını kapatıp açarsan ve evde başka aktiviteler de var ise (elektrik kesilip-gelmelerine karşı) ingenious ışık ünitesi kendini açık konuma getiriyor.

   Kısaca, telefon o an yanında olmasa bile, eski alıştığın şekilde ışıkları kontrol edebiliyorsun.

   Aynı şekilde Kızılötesi ile kontrol ettiğimiz TV, Klima, uydu alıcısı gibi cihazları da, telefon yanında değil ya da konuşma gibi başka bir aksyon ile meşgul ise, aynen şu anda olduğu gibi uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyorsun.

   Bu yüzden ingenious'u hemen bir kenara atma derim.

   Ayrıca böyle senaryoların ingenious'u daha iyi bir ürün haline getirmemize büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bunun gibi soru işareti bırakan senaryoları, benimle [email protected] maili üzerinden paylaşabilirsen çok mutlu olurum.

   Teşekkürler,

   Burak

   ----------

   ingenious.io

 14. Hızır Seven Hızır Seven

  Öncelikle proje için tebrik ederim, ortaya güzel ve başarılı bir iş çıkacağa benziyor.

  Görselliğe de önem verilmesi çok hoş olmuş. Umarım kullanılabilirliği de ön planda tutulmuştur.

  1. Burak Adalı Burak Adalı

   İlgi ve destek için çok teşekkürler.

   Ingenious’u yaratırken farkettik ki, hemen hemen bütün akıllı ev sistemlerinin arayüzü birbirine benzemekte ve basit bir ışığı açmak bile 3-4 adım sürmekte. Bizim bütün odağımız ise kullanımının çok kolay olmasını sağlamak üzere oldu.

   Bunun için de Userspots ve Webbox.io destekleri ile ezber bozan, yenilikçi ve evlerimizi kontrol etmeyi çok çok kolaylaştıran yeni teknoloji ve metotlar icat ettik. Arayüz tasarımında ise tasarımcı ortağımız Barış yine harikalar yarattı.

   Şu anda patent başvurusu aşamasında olduğumuz için detayları ve ekranları malesef henüz paylaşamıyoruz. Umuyoruz ki yakın zamanda ekranlarımızı da pek güzel bir video ile sizlerin beğenisine sunuyor olacağız

   Sevgiler,

   Burak

   ----------

   ingenious.io

 15. Öncelikle tebrik ederim.

  Benim kafama takılanlar.

  - Başlangıç paketi bile bu kadar pahalıyken bu üniteyi satın almanın kullanıcıya sağlayacağı tasarruf miktarı nedir ? Yapılacak güç tasarrufu sayesinde sistem kendini ne kadar sürede amorti edebilir? Bir kaç ampul ya da cihazdan elde edilecek tasarrufun yeterli olmayacağını düşünüyorum. Sistemle daha fazla enerji tüketen cihazların kontrol edilmesi gerekir. Nest'in tesmostatı mesela kullanıcısına yılda 80-90 dolar tararruf yaptırabiliyormuş, çok elektrik kulanıldığı saatlerde elektrik kullanımını kısarak. İkna edici bir tasarruf planı olmadan yapmadan yaygınlaşacağını düşünmüyorum.

  -Evin içinde fazladan oluşan manyetik sinyaller sağlığı ne derece etkiliyor? bu konuda bir çalışmaları var mı?

  Tekrar tebrikler.

 16. Konya Akıllı Ev Sistemleri Konya Akıllı Ev Sistemleri

  Ben eski bir sistem kullanıyorum. Tamam eskidi bozulur normaldir diyenler olacaktır elbet ama pratik bir onarımı bile yok, sistemde bir şey bozulsa geri kalanını da günlerce kontrol ediyorlar. Uzun lafın kısası pratik ve kullanışlı bir akıllı ev sistemine ihtiyacımız var kesinlikle. ;)