Ingenious: Yeni nesil, yerli ve tak çalıştır akıllı ev sistemi

Ingenious: Yeni nesil, yerli ve tak çalıştır akıllı ev sistemi

Akıllı ev sistemleri ve nesnelerin interneti, internet girişimciliğinde son yılların en popüler konularından biri konumunda. Yalnız bu kategorilerdeki girişimlere ülkemizde rastlamak çok olağan bir durum değil ne yazık ki. Bu yazımızın konusu olan Ingenious ise istisnalardan biri.

Girişim Fabrikası bünyesinde yer alan ve geçen sene Nisan ayında Teknogirişim Sermayesi desteğiyle kurulan Ingenious; kullanıcı deneyimini ön planda tutarak inovatif ve son kullanıcılara yönelik elektronik ürünler geliştiriyor.

Şirketin kısa geçmişinde bir de Intel Challenge Turkey 2013 birinciliği bulunuyor. Ingenious kısaca; kullanıcı deneyimi odaklı, kurulumu ve ulaşması kolay bir tak-çalıştır akıllı ev sistemi.

Tüm operasyonunu Türkiye'de yürüten Ingenious, kurucu ekiple konuştuğumuzda 'Amerika’daki büyük ahşap villaların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış termostat ve pencere manyetiği gibi' akıllı ev aletlerindense; Türkiye, Avrupa ve Rusya gibi coğrafyalara uygun, betonarme duvarlı, fazla penceresi ve katı olmayan apartman dairelerinin ihtiyaçlarını çözmeye çalışan bir teknoloji üretiyor.

ingenius-nasil-calisir

Ingenious; hiçbir altyapı kurulumu yapmanıza gerek kalmadan evinizi 15 dakika içinde 'akıllı ev' haline getirme iddiasına sahip. Sistemin beyni olan IO-Box’ın üzerindeki IR vericileri sayesinde TV, ses sistemi, uydu alıcısı ve klima gibi cihazların tüm fonksiyonlarını akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden yönetebiliyorsunuz. Sistem ayrıca RF vericileri sayesinde ampul-duy ve fiş-priz arasına takılan uç üniteler ile ışıklar ve kahve makinesi gibi kumandalı olmayan diğer elektronik aletlerin kontrolünü de üstlenebiliyor.

Tüm bunların yanında Ingenious'un öne çıkan bir diğer özelliğiyse; kullanıcı alışkanlıklarını öğrenerek, kullanılmayan ya da gereksiz -StandBy konumunda- duran cihazları otomatik olarak kapatıp, evin enerji tüketimini de optimize etmesi ve enerji tasarrufu sağlaması.

Temmuz ayında Beta Set sahibi olabilirsiniz

Temmuz ayı içinde 50 adetle kısıtlı olmak üzere 99 dolar karşılığında Beta Set gönderimine başlayacak olan Ingenious, daha sonrasında ürünü piyasaya sürdüğünde 50 Beta Set sahibine nihai ürünü bir de ücretsiz olarak yollayacak. Dilerseniz ingenious.io'dan başvurunuzu e-posta adresinizi bırakarak yapabilirsiniz.

ingenous-kutu

Akıllı ev aletleri pazarının Türkiye'deki durumu?

ingenious-logoKurucu ekipten Burak Adalı ile konuştuğumuzda kendisi girişimin kısa vadedeki hedeflerini şu şekilde anlattı: "Şu an için bütün odağımız Ingenious’un giriş paketinde. Ancak ürün çıktıktan sonra güvenlik sistemi, konfor paketi ve giyilebilir teknoloji desteği üzerinde upgrade’ler çıkartmayı planlamaktayız. Hatta şu anda yazdığımız enerji verimliliği odaklı bir projenin yanında, uç ürünlerimizin pil sorununu ortadan kaldırmak için Energy Harvesting konusunda da orta vade için bir TUBITAK Projesi hazırlığımız mevcut."

Diğer yandan Adalı ile Türkiye'deki akıllı ev aletleri pazarıyla ilgili konuştuğumuzda pazarın genelde Siemens, Honeywell, Berker gibi büyük firmaların elinde olduğunu; yerel oyuncularında genellikle bu firlamaların projelendirme ve satış kanalı tarafını üstlendiklerini öğrendik. Ayrıca Adalı pazarı domine eden büyük oyuncuların "iyi bir akılli ev sistemi tasarlamaktan öte; AVM, Fabrika ya da site gibi büyük ve karlı projelere odaklandıklarını" düşünüyor.

Bu arada Adalı'nın Türkiye ve diğer ekosistemleri kıyaslayan cümlesiyse şöyle: "Biz Amerika ve Avrupa gibi inovasyon ve mühendisliğin ön planda olduğu yerleri yakından tanıyan bir ekip olarak; Türkiye’nin gerek bilgi gerek de insan kaynağı olarak bu coğrafyaların gerisinde olmadığını düşünüyor, ve yatırımcısından girişimcisine ekosistemdeki oyuncular olarak, eğer ancak önce bizler inanırsak, Türkiye’den yeni Nest’ler, WhatsApp’lar ya da Clash of Clans’lar çıkabileceğine inanıyoruz."

Hedef önce Türkiye, daha sonrasında Avrupa ve Rusya pazarları

Burak Adalı, Atilla Bilgiç, Barış Arı ve Emre Sancar'dan oluşan kurucu ekip, bu sene Türkiye içinde piyasaya çıkıp kısa vadede Avrupa ve Rusya gibi pazarlarda Ingenious’u iyi bir marka olarak konumlandırmayı ve daha sonra da ABD ve diğer pazarlardaki mevcut ürünlere güçlü bir rakip olmayı planlıyor.

Ingenious'un hem cihazlarında hem de son kullanıcıya dokunacak mobil uygulamalarında kolay kullanıma verdiği önem, arkasında hissettiği Girişim Fabrikası ve Intel Türkiye destekleri ve yerelleşmiş bir şekilde yalnızca ev kullanımına odaklanması en büyük avantajları gibi gözüküyor. Girişim hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Son olarak eğer Temmuz ayında içinde 50 adet dağıtılacak olan Beta Set'e sahip olmak istiyorsanız ingenious.io adresinizi bulunan formu doldurup beklemeye geçebileceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.