Fotoğraf dikeyinde internetten eğitim girişimi: FotoDers.com
Girişim

Fotoğraf dikeyinde internetten eğitim girişimi: FotoDers.com

Bildiğiniz gibi internetten online eğitim konusu tüm dünyada sıkça konuşulan, yurtdışından yabancı girişim örneklerine sıkça yer verdiğimiz ve kendine yatırım imkanı bulan bir alan.

Bu konuda yerli girişimleri çok sık göremiyoruz ama bu yazıda konuk edeceğimiz online eğitim girişimi FotoDers.com, fotoğrafçılara özel eğitimler vermeyi hedefliyor.

Kendisi de aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Tahir Yıldız tarafından kurulan FotoDers.com, ilk etapta fotoğrafçılara Adobe Photoshop programını kullanmayı temel seviyeden öğretiyor. FotoDers.com'daki online eğitiminin amacı, görerek, aynı anda uygulayarak öğrenmeyi sağlamak. Bu da, Adobe Photoshop'u kitaptan öğrenmektense, daha interaktif bir şekilde video üzerinden öğrenmeyi daha cazip kılıyor.

FotoDers

FotoDers.com'un, fotoğrafçılar için Adobe Photoshop eğitimiyle başladı ancak Yıldız'dan aldığımız bilgilere göre ileride Doğum Fotoğrafçılığı, Düğün Fotoğrafçılığı, Sokak Fotoğrafçılığı, Reklam ve Moda Fotoğrafçılığı gibi alanlarda da özel online eğitim modülleri eklenecek. Detaylı ders içeriği planını incelediğimizde bir fotoğrafçının Photoshop kullanırken kullandığı tüm detayları görebiliyoruz, ayrıca FotoDers bünyesi altında bir mağaza da bulunuyor. Bu mağazadan da fotoğrafçılara yönelik indirilebilir eklentileri satın alarak indirebiliyorsunuz.

Tahir Yıldız'ın bu yola çıkarken kullanıcıların Türkçe kaynak eksikliğini göz önüne alarak çalışmalara başladığı bilgisini de aldık. Yani kısacası FotoDers, Türkçe kaynakları çok sık bulamayacağınız bir alanda online fotoğrafçılık eğitimleri vererek bu alandaki açığı kapamak istiyor. FotoDers, fotoğrafçılıktan para kazanmak istesin ya da istemesin, profesyonel ya da hobi olarak yapan herkese yönelik bir eğitim platformu olmayı amaçlıyor.

FotoDers'te, temel üyelik, tam üyelik ve özel üyelik gibi fiyatları 99 TL ile 199 TL arasında değişen üyelik tipleri bulunuyor. Üyelik bir abone olma sistemi üzerine değil, tam ve özel üyelik paketlerini tercih ettiğinizde, yeni gelecek videolara da tam erişim hakkınız bulunuyor.

Yorumlar (10)
 1. Gökhan P. Gökhan P.

  Güzel ve yerinde bir girişim.

  Fakat ücretli üyelik yapmadan önce ders kalitesi ve anlatım tarzını görebilmek adına herkese açık 1-2 demo uygulama eğitimi yapsalardı. Daha faydalı olacaktır. Üye olmayı düşündüm ama yararlı olurmu emin değilim (mesela ben) diyenlerin sorularına da cevap verilmiş olurdu.

  1. Gökhan Bey,

   Alttaki linkte örnek bir dersi bulabilirsiniz: http://fotoders.com/fotografcilar-icin-photoshop/

 2. Güzel iş. Tebrikler Tahir Yıldız.

  1. Tahir Yıldız Tahir Yıldız

   Teşekkürler Kudret Bey.

 3. Cenkpakdemir Cenkpakdemir

  Tek bir Photoshop eğitimi ile açılmış bir site. Üyelik fiyatları ise Photoshop konusunda 30 farklı eğitim seti sunan www.vidobu.com ile aynı. Bence biraz daha mantıklı düşünmek lazım. En azından fiyatlandırma yaparken.

  1. Başka web siteleriyle karşılaştırmak istemiyorum fakat FotoDers'in amacı öncelikle fotoğrafçılara yönelik anlatımlar yapmak, dolayısıyla webde gördüğünüz çoğu Photoshop eğitiminden zaten farklı, içeriğe de bakarsanız ne kadar uzun ve detaylı olduğunu göreceksiniz.

 4. Seçkin Seçkin

  Tahir Bey sitenizin SSL sertifikası yok mu? Ben mi göremiyorum? SSL olmadan nasıl güvenilir biçimde alışveriş yapabiliriz ki?

  1. sitede zaten sanal pos yok ki ssl olsun havale ve paypal için mi ssl gerekli ona bir baksaydınız hocam. Ayrıca girişim çok iyi olmuş sadece fotoğrafçılık üzerine eğitim işi bence mantıklı ilk fırsatta deneyeceğim girişimcilerimizi kutluyor, başarılar diliyorum...

   1. Seçkin Seçkin

    Bence ssl olması her şekilde güvenilirlik algısı yaratıyor. Bu devirde önemli.

  2. SSL mevcut Seçkin Bey, ayrıca sitede sanal pos da var, kredi kartı ödemelerinde devreye giriyor... Kredi kartı ödemesine girdiğinizde SSL'in devreye gireceğini göreceksiniz.