TTNET genişbant ve fiberde hız limitlerini yükseltti
Teknoloji

TTNET genişbant ve fiberde hız limitlerini yükseltti

TTNET, internet giriş paketlerinin hız sınırını 8 Mbps'dan 16 Mbps'ye yükseltti. Şirketin bugün düzenlediği basın toplantısıyla paylaştığı yenilik, TTNET kullanıcılarının artan veri kullanımlarının devam edeceği öngörüsüne dayanıyor.

Geçtiğimiz yıl kişi başına veri tüketiminin 32.4 GB olduğunu belirten TTNET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı N. Mert Başar, aynı oranın 2014 ilk çeyreğinde 38.3 GB'a yükseldiğini söyledi.

TTNET'in kendi verilerine göre, şirketin 2013 yılı sonundaki geniş bant kullanıcı sayısı 6 milyon 330 bindi. Aynı yıl fiber internet abone sayısı 620 bin olan TTNET, 2014 ilk çeyreğinde bu sayıyı 660 bine çıkarmış.

"Hızın musluğunu açan" TTNET müşterilerinin daha fazla veri tüketmesini istiyor. Bunun için fiber internet giriş seviyesi hızını da 24 Mbps'ye çıkaran şirketin yeni tekliflerini almak isteyecek müşterilerine 35, 50, 100, ve 1000 Mbps'ye çıkarabilme fırsatı veriyor.

Bu düzenlemeyle birlikte TTNET ADSL kullanıcılarının 8 Mbps'ye kadar olan hızları 16 Mbps'ye yükselecek. Ancak TTNET'in sayfalarında şu anda göründüğü kadarıyla Adil Kullanım Kotası aşıldığında bağlantı hızının düşürüleceği limit halen 3 Mbit olarak korunmuş, belki burada da ufak bir artış olabilirdi.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'ın fiber internet fiyatlarının ucuzlayacağı yönündeki açıklamasıyla, TTNET'in fiyatlarında indirim yapıp yapmayacağı da merak konusuydu. Bu yöndeki bir soruyu cevaplayan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, hız artışının fiyat indirimiyle ilgisi olmadığını belirtti.

Kaya, TTNET'in önceliğinin her zaman avantajlı kampanya teklifleri olduğunu ve düzenlemenin yılın ikinci yarısından itibaren tüm ISP'lere internet paketlerinin dizaynı konusunda esneklik getirdiğini söyledi.

TTNET'in yeni genişbant teklifleri tüm Türkiye genelinde geçerli olacak ve yeni aboneleri kapsayacak.Halihazırda 8 Mbps abonesi olan kullanıcılar, ekstra 2 TL ödeyerek 16 Mbps'lik yeni kampanyadan faydalanabilecek. TTNET teklifleri yeni kampanyalarla desteklenecek.

Yorumlar (16)
 1. E diğer operatörler birşeyler yapacakmı?

 2. Gevezeblogg Gevezeblogg

  ne kadar hızlı o kadar iyi alt yapılar ülkemizde yeni yeni gelişiyor ama bazı yerlerde hızlı bazı bölgelerde yavaş internet çok can sıkıcı oluyordu.

 3. Yükseltmesinin bir anlamı yok ki. Önemli olan adil kullanım kotasını kaldırması

 4. Ahmeti363 Ahmeti363

  Of of! Tipik Türkiye vakası :) Bir de ekstra 2 TL istiyorlar. Bu ülkeye sağlam bir Ulaştırma Bakanı gelmedikçe bunlar dalgalarını geçmeye devam edecekler gibi görünüyor :(

 5. Fiberde hız limitleri yükselmiş ancak İstanbul Üsküdar'da cadde üstünde olan evim için şu anda hiçbir Adsl firmasından fiber internet hizmeti alamıyorum. Fiber limitlerini yükseltmek iyi bir çalışma ancak İstanbul'un göbeğinde Fiber yapısı olmayan yerlere fiber çalışması yapmak daha mantıklı değil mi?

 6. TT ile TTNet birbirinden tamamen ayrılıp ISP'ler arasında serbest rekabet süreci başlatılmadığı sürece TTNet'in tekel konumu ve istediği gibi hizmeti, istediği fiyattan verme lüksü devam eder. Sonra da serbest piyasa diye herkes birbirini kandırır. Eşit rekabet şartlarının olmadığı yerde serbest piyasa ve tüketici yararına durum olmaz.

 7. Bülent Bülent

  hızı isterlerse 32 mb yapsınlar normal 8 mb kullanların. akk kalkmadıkça değişen bir şey olmaz aksine onların işine gelir. düşünün ben şuanda 8 mb de 50 gb kotayı yaklaşık 15 günde bitiriyorum. diyelim 16 mb oldu o zaman bu kota 1 haftada bitecek diğer 3 hafta 3 mb olarak devam edecek. sonuç olarak yine onlar kazançlılar bu durumda. bize yarayan bir şey yok.

 8. Başlangıç hızını 16 mbit değil 100 mbit'e yükseltseler dahi Adil Kullanım Kotası yüzünden hiçbir değeri kalmıyor. Her ayın 10-15'i arası 50 gb'lık kotayı doldurup kalan günleri işkence gibi 3 mbit ile geçiriyorum. Madem başlangıç paketini 2 katına çıkarıp 16 mbit yaptınız, kotayı da 2 katına çıkarsaydınız ya. Resmen göz boyamaktan başka birşey değil...

 9. Masal anlatılmış yine.

 10. Seyfullah Aslan Seyfullah Aslan

  Esenyurt'ta Torium AVM yanındaki yeni binaya "ödenek yokluğu" dolayısıyla kutu takamayan TTNET (ya da Türk Telekom) göz boyamak için para harcıyor.

  AKK kaldırmayıp, zaten şebekenin desteklemediği 16 Mpbs'yi insanlara satsalar ne olacak ki! Ya kota biter hızlıca ya da zaten hiç 8'den yukarı çıkamaz. Ama adamlar biz hızlı internet hizmeti veriyoruz diye övünürler.

 11. Webrazzici Webrazzici

  Tezat üstüne tezat!

  "... kişi başına veri tüketiminin 2014 ilk çeyreğinde 38.3 GB’a yükseldiği" açıklamasını yapan şahıs kotalı internet paketleri ile alakalı alınan kararlara uzak heralde. Sene olmuş 2014 hala da 4GB kotalı internet satışı yapıyorlar ama lafa gelince 38.3GB kişi başı veri tüketimi. E iyi de madem ortalama bu kadar tüketim var o halde sormazlar mı adama 4GB kotalı internet neyin kafası? Adil kullanım kotası "saçmalığı" na hiç değinmiyorum bile.

 12. Mustafa Demir Mustafa Demir

  bu yükseltme göz boyama oldu zaten. hıza çok ihtiyacımız vardı ya asimetrik bağlantılarımızda!

  önce fiyatları düşürüp, internet sözleşmesine karşı çıksınlar ve bizi purevpn'e bağımlı yapmaktan kurtarsınlar.

 13. Benim hızım 16mb, altyapıdan dolayı 8 olarak hizmet veriyor,birde adil kullanım diye hızı düşürüyor....

 14. Faruk Şahin Faruk Şahin

  Adil Kullanım kotası olduktan sonra neye yarar bir de öncelikle altyapının daha işler hale gelmesi gerekli.Yine de olumlu bir gelişme

 15. Ve fiyatlarını da ...

 16. Muharrem Muharrem

  abi singapurda 100 mb internet 90tl burda 500 tl neden böyle oluyo