Türkiye'ye göç eden yazılımcıdan Suriyeli sığınmacılar için: Gherbtna
Uygulamalar

Türkiye'ye göç eden yazılımcıdan Suriyeli sığınmacılar için: Gherbtna

Suriye'de devam eden iç savaştan en büyük zararı şüphesiz siviller görüyor. Savaş, milyonlarca Suriye vatandaşını yurtlarını terk etmeye ve sıfır noktasında daha ne kadar süreceği belirsiz bir bekleyişe zorladı.

Suriyeli Mojahed Akil, sınırı aşıp, başka bir ülkede bütün zorluklara rağmen hayatına devam etmeya çalışan "şanslı" azınlıktan biri. Mojahed, geçtiğimiz yıl Türkiye'ye göç eden bir enformasyon mühendisi adayı. Üniversiteyi eğitiminin son yılında bırakmak zorunda kalarak geldiği Türkiye'de, kendisiyle aynı sorunlarla yüzleşen diğer sığınmacılar için bir çözüm olabilecek bir platform geliştirdi.

Gherbtna adında (Türkçe'de "bizim göçümüz" anlamına geliyor) hem iOS hem de Android uygulamaları bulunan platform, Ürdün, Türkiye, Lübnan, Mısır ve Suudi Arabistan'da sığınmacı durumunda olan Suriyelilerin karşılaştıkları güçlükleri hafifletmeyi amaçlıyor.

Mojahed'in bugüne kadar toplam 7,500 kere indirildiğini söylediği Gherbtna'nın web sayfası da 7 bin kez ziyaret edilmiş, Facebook sayfası 11 bin beğeni almış.

Suriyeli genç bir sığınmacının iç savaşla bölünen ve Türkiye'de savaş mağdurları için Gherbtna'yı geliştirmesiyle devam eden hikayesini Mojahed'den dinledik.

Türkiye'ye ne zaman geldin? Daha önce neler yapıyordun?

Mojahed Akil
Mojahed Akil

Türkiye'ye 25 Eylül 2013'te geldim. Bundan önce Suriye'de özel bir üniversitede enformasyon mühendisliği okuyordum. Aynı zamanda eskiden beri, programlama ve yazılım geliştirme ile ilgileniyorum. Kendi programlama ofisimi kurmuştum, üzerinde çalıştığım projeler ve eğitimim bu konuda ilerlememi sağladı. Türkiye'ye geldikten sonra Gaziantep'te web tasarımı ve yazılım alanında uzmanlaşmış bir teknoloji şirketinde çalışma fırsatı buldum. Aynı zamanda Türkçe öğrendim.

Gherbtna'yı nasıl geliştirdin?

Gherbtna'yı kendi deneyimimden yola çıkarak hazırladım. Kendi vatanımdaki durumdan korkup Türkiye'ye ilk geldiğimde, ne Türkçe biliyordum ne de burası hakkında bir fikrim vardı. Benim gibi kendi ülkelerindeki baskıcı rejimden kaçan ve hayatlarını, sahip oldukları herşeyi geride bırakıp buraya gelen Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları travmaya tanık oldum. Onlara doğrudan ve kolaylıkla nasıl ulaşabileceğimi düşündüm. Gherbtna böyle doğdu.

Bir süre uygulama geliştirme üzerine odaklandım çünkü sığınmacılara sağlayabileceğiniz en iyi destek kendi kendinizi eğitmek, gerçekle yüzleşmek ve çok çalışmak (bilgi güçtür).

Gherbtna'nın sığınmacılara yardım eden ana fonksiyonları neler?

Sığınmacılara, ihtiyaçları olan bilgiye erişmelerini sağlayarak yardımcı oluyoruz. Uygulamanın iş ilanları, Suriyeli öğrencilerin üniversiteye kayıt olabilmesi için gereken koşullar, yaşama izni için regülasyonlar, hangi bölgelerin güvenli olduğu gibi sığınmacılar için kullanışlı olacak bölümleri var.

Uygulamayı geliştirmek ne kadar zamanını aldı? Kimseden yardım aldın mı?

Gherbtna'yı Ocak'ta yayınladım. Bu, websitesi ve online radyo istasyonu olan bir proje ve bir kısmı Mart ayında yayınlandı. Destek olan başka web geliştiricileri ve bir de radyo sunucumuz var.

Hangi sığınmacıları hedefliyorsunuz? Örneğin kamplarda yaşayan Suriyeli sığınmacılar uygulamayı nasıl kullanabilirler?

Gherbtna paket bir uygulama (web ve radyo) olduğu için bütün sığınmacılara ulaşabiliyoruz. Aynı zamanda birçok kampta, sığınmacı ajans/dernekleri internet erişimi de sağlıyor.

Uygulamadan para kazanmayı planlıyor musun?

Şu anda projemin devamlılığı için fon arıyorum. Böylelikle Gherbtna'yı dünyanın diğer bölgelerindeki sığınmacılar için erişilebilir hale getirebileceğim.

Eklemek istediklerin...

Bize destek olan Türk insanlarına, cömertlikleri, dikkatleri ve yüce gönüllükleri için teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ve,varsa, bazı Suriyeli sığınmacıların yarattığı rahatsızlık için, kendilerinden onlar adına özür diliyorum.

* İngilizce dilinde yapılan röportajın çevirisi de yazara ait.

Yorumlar (12)
 1. Hasan Deger Hasan Deger

  Utanmalıyız, İngilizce, Arapça ve Türkçe biiiyor. İki mobil uygulama geliştirmiş. Sistem kurmuş. Hem de bu şartlar içerisinde... Biz de yatırımcı yok diye ağlıyoruz... Önce proje, sonra yatırım.

  1. Mert Tan Mert Tan

   Suriyelilere saglanan olanaklar Turk halkinin evlatlarina saglansa, ne projeler cikar. Suan onlara saglanan ayricalik hicbir Turk vatandasina saglanmiyor

   1. Emrah Özdemir (@dijitalyazar) Emrah Özdemir (@dijitalyazar)

    Onlara ne ayrıcalığı sağlanıyor da, sana sağlanmıyor? Herkes bu şekilde konuşuyor ancak bu soruyu sorunca cevap vermiyor kimse, çünkü tutarsız söylemlerde bulunuyorsunuz. Suriye vatandaşı insanlar bize sığındı, onlara kalabilecekleri bir kamp kurduk. Hayatlarına devam edebilmeleri için en iyi koşulları sağlamaya çalışıyoruz. Bir başka ülkenin vatandaşı bize bu yüzden minnet duyuyor. Sana sağlanmayan ne var bu ülkede? Haklarınızın bilincinde olun. Önce fikrinizi geliştirin sonra merak etmeyin o fikir değerli ise yatırımcısı da çıkıyor. Bir şey yapmadan boş boş lafla ne yazık ki ilerlenmiyor.

 2. Türkiyede çok fazla sayıda yetkin suriyeli insan var. Köşe başımızdaki küçük atölyede Suriyede avukatlık yapan biri çalışıyor. Böyle tablolar görmek çok üzücü. Savaş bitse daha Suriyeli vatandaşların büyük çoğunluğu Türkiyede kalacak. O yüzden onlar için geleceğe yönelik onları Türkiyeye entegre edecek, iş gücü değerini ucuzlatmayacak, hem bize hem onlara artı değer katacak bir politika geliştirip derhal uygulamaya geçmeleri lazım. Aksi takdirde elimizde açlık yüzünden mecburen suça bulaşmış yüzbinlerce suçlu olacak.

 3. Ali Bal Ali Bal

  Allah yardımcınız olsun...

 4. Mert Tan Mert Tan

  Turkiyede suriyeliler her biri kayit altina alinmali ve savas biter bitmez geri gonderilmelidir! Yoksa Turkiyeyi her alanda yeni tehlikeler beklemektedir. Dunyanin bircok yerini gezmis biri olarak soluyorum eger bu kadar hosgorumuzu sacmaya devam edersek kendi vatanimizda cok kotu durumlara duser. Dunyanin hic bir ulkesi bizim ulkemiz kadar hosgorulu deyil. Buna derhal son vermeliyiz.

  1. Hasan Deger Hasan Deger

   Arkadaşım, ayıptır. Elbettte bu insanların kaydı, kimliği izni vs var. Ve elbette birçoğu memleketine dönecek, dönmek isteyecek. Senin bu yazdığını yorumu o genç bizzat okuyacak. Üzülecek..

   Hoşgörü saçmak kötü değildir. Örneği ABD'de her milletten insan var. Japon, Hintli, Rus, Arap, Musevi vs... Gördüğüm gibi ABD o insanları yönlendiriyor. Ve o kişilerin zekalarını kullanarak ülkeyi kalkındırıyor.

   Mesela bizim ülkemizde bir ortadoğu silikon vadisi olsa, burada hintli, japon yazılımcılar ile beraber ile çalışsak fena mı olur. İstanbul fethedilirken Fatih birçok yabancı mühendis ile çalışmış. Fena mı olmuş?

   Yoksa biz hala asp.net, php ile basit basit sitecikler yapmaya devam ederek bir yere gelemeyiz. Adamlar NoSQL, SOLR vs' deler. Biz hala her şeyin gerisinde kalıyoruz. Tek başına zekamızlada buna yetişemeyiz.

   Bilmem anlatabiliyor muyum?

   1. Suleyman Melikoglu Suleyman Melikoglu

    yuzde yuz katiliyorum.

   2. Emrah Özdemir (@dijitalyazar) Emrah Özdemir (@dijitalyazar)

    Bu tür düşüncelere sahip insanların halen var olduğunu bilmek bana huzur veriyor. Keşke herkes sizin gibi olaylara olumlu yaklaşıp, bundan ne değer kazanabilirim diye düşünse. İşte o zaman gerçekten başarmış olacağız.

 5. Mücahid kardeşimiz isminin gereğini yapıyor. Allah rızası için ve "Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız" emrinin gereğini yapıyorken gölge etmeyin emin olun Mücahid ve onun gibiler sizden bir şey beklemez. Faydalı bir işi desteklemek senin harcadığın değil aslında kazandığındır. Nitekim peygamber efendimiz kurban etinin dağıtılan kısmı bizimdir diyerek bunu en güzel biçimde özetlemiştir. Hani "Gölge etme başka ihsan istemez." deyimi işte tam böyle durumlarda anlam kazanıyor ve ne kastedildiği anlaşılıyor. Sevgili Mücahid kardeşim başarılarının artarak devamını dilerim.

 6. Amal Moustafa Amal Moustafa

  ben amal mucahidin arkadaşıyım, öncelikle yaptığınız yorumlar için çok teşekkürler, ben Avukatım ve Suriyede iki evimiz var ve burarada kiradayız.

  Türkiyeye ilk geldiğimde vestelde satış elamanı olarak çalıştım çünkü çalışmak zorundaydım. yaşam masraflarını karşılamak için onan sonra inglizçe arapça türkçe biliyorum diye bir yabancı kurumda tercümanlık yapmaya başladım yanı durumu burda bulunan bir çok ailden iyi.

  GELECEĞİ ise es geçtim savaşın bitişini bekliyoruz umutsuzlukla. ve TÜRK milletine hayat boyu minnettar kalacağız çünkü arakadaşın söylediği gibi hiç bir ülke türkiyenin yaptığnı yapmadı bir arkadaşın belirtiği gibi bir çok mühendis, doktor, avukat hamalık , garsonluk yapıyorlar. ama emin olun oralar düzelir düzelmez herkes döner. ve kayıt işine geldiğinde kayıtlar var her şehirde kayıt alınıyor. zor günler geçiriyoruz bir şekilde yaşama tutunmaya çalışıyoruz bir kez daha destekleriniz için teşekkürler saygılarımla

 7. Harun Akdeniz Harun Akdeniz

  Allah yardimciniz olsun gercekten sizin gibi dusunenlere gelecegni kor olarak yaşamadan yoluna devam edenlere turkiyeden gitmeyi birak size ihtiyamiz var daha soylencek cok sey var sahsen yazdiklarinizi gorunce imrendim harun akdeniz...