Girişiminizin başarılı olması için gerekli olan 3 temel özellik
Girişim

Girişiminizin başarılı olması için gerekli olan 3 temel özellik

Girişimciliğin bir altın kuralı yok. Zaten öyle olsaydı bu kuralı uygulayan her iş fikri başarılı, her girişimci de otomatik olarak zengin olurdu. Fakat istatistikler gösteriyor ki, birinci yılının sonunda ayakta kalabilen girişimlerin oranı sadece yüzde 10 civarında. Yani her 10 yeni girişimden 9’u ilk 12 ayı tamamlayamadan kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Sonraki her yılda ise bu sayı düşmeye devam ediyor ve 5. yılı kutlayabilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Bununla beraber bu şanslı (veya başarılı) azınlığı inceleyerek girişimlerin nasıl daha başarılı olabileceğine dair fikir yürütmek mümkün olabilir. Bir girişimin başarısını belirleyen kuşkusuz sayısız etmen var ama girişimcinin sunduğu ürün veya hizmete dair 3 temel özelliğin başarıyı doğrudan etkilediğini söylemek mümkün.

Üç özellikten en azından birinin ürün veya hizmetinizde bulunması önemli. Bununla beraber ne kadar çoğuna ulaşabilirseniz başarı şansınız da o kadar artıyor…

1. Vazgeçilmezlik

Hayattaki bazı şeylerden vazgeçemeyiz. Yemek yemek, giyinmek, sosyalleşmek, varlığını sürdürmek insanların en temel ihtiyaçlarından sadece bazıları ve çoğu zaman öncelikle bunları sağlamak için çalışıyoruz.

Girişiminizin ortaya koyduğu ürün ya da hizmet, bu gibi temel ihtiyaçlara cevap verebiliyor mu? Eğer öyleyse şanslısınız çünkü kriz gibi olağanüstü zamanlarda bile alıcı bulabilme ihtimaliniz yüksek demektir.

2. Sorun çözme

Pek çok yatırımcının bir girişimciye ilk sorduğu soru, ürün veya hizmetin tüketicilerin hangi sorununu çözdüğü, hangi probleme yanıt olduğu yönünde oluyor. Çünkü kullanıcılar bir önceki maddedeki en hayati ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, yaşamlarındaki sıkıntıları çözmeye odaklanmaya başlıyorlar.

Daha kolay ulaşım, daha hızlı iletişim, daha pratik bir sosyalleşme bu duruma verilebilecek bazı örnekler. Zaten farklı ulaşım yöntemleri kullanıyoruz ama trafikte vakit kaymetmememizi sağlayacak bir çözümü tercih ederiz. Eskiden mektup ve telgraf ile iletişim kuruluyordu ama cep telefonları iletişim hızını artırdı. Ev gezmeleri bir dönemin en popüler sosyalleşme yöntemiyken bugün insanlarla Facebook üzerinden kolaylıkla iletişim kurabiliyoruz. Bunlardan herhangi birinin eksikliği bizim için ölümcül değil ama temel ihtiyaçlarını karşıyabilen herkes yaşam kalitesini artıracak bu gibi ürün veya hizmetlere yöneliyorlar.

Sorun çözme hedefiye odaklanan girişimlerde inovasyonun etkisi ve öneminin büyük olduğunun da altını çizmekte fayda var.

3. Keyif

İnsanların keyiflerine düşkün olduğu bir sır değil. En temel ihtiyaç maddelerinden biri su olsa da, kahvaltıda çay içmenin keyfi başka. Gün içinde bir iki fincan kahve, akşam dışarı çıktığınızda tercihe göre alkollü veya alkosüz içecekler sudan daha çok tüketiliyor. Bunların hiç biri aslında vazgeçilmez değil. Hatta hemen hiç biri bizim kayda değer bir sorunumuzu da çözmüyor. Daha temel özellikleri bizim için keyifli olmaları.

Daha da somut örneklere moda alanından verilebilir. Giyim temel bir ihtiyaç ama altın bir kolyeye sahip olmamak ölümcül bir durum değil. Ya da pek çok kişi için en temel işlevlere sahip bir cep telefonu iletişim ihtiyacını karşılayabilecekken, 4 çekirdekli işlemciye sahip ve 40 megapiksel kameralı bir telefon da rahatlıkla alıcı bulabiliyor.

7 yıldızlı oteller, bilgisayar oyunları, filmler, limuzinler ve benzeri pek çok ürün ya da hizmet de bu alana giriyor.

Kime göre vazgeçilmez, kime göre lüks?

Tabi ki bu yukarıdaki örnekler en temel seviyedeki ve çoğunlukla bireysel örnekler. Kişisel tercih ve önceliklere göre çeşitlendirilebilmeleri mümkün. Biri için vazgeçilmez olan bir konu, diğeri için aynı derecede önemli olmayabilir. Bu yüzden hem bu, hem de diğer maddeleri hedef kitleniz açısından değerlendirmenizde fayda var.

Üçü bir arada

En başta da söylediğimiz gibi bu 3 temel özelliğin bir arada bulunması pek mümkün, hatta şart da değil. Yine de girişiminizin sunduğu ürün ya da hizmet bunu başarabiliyorsa şirketinizin birinci yılını kutlamamanız için ortada bir neden yok.

Diğer yandan yukarıdakilerden sadece tek bir alana dahil olması da girişimin rekabet şartlarını zorlaştırıyor. Temel giyim geniş kitleler için bir ihtiyaç ama zaten bu yüzden o alanda çözüm üreten çok sayıda firma var. 7 yıldızlı otel sayısı düşük ama bu kez de o otelin konaklama bedelini karşlayabilecek kişilerin sayısı da çok fazla değil. Yani tek bir alanda olan firmalar için de bu durum; ya çok rakip, ya da küçük pazar sorunları ile yüzleşmek anlamına geliyor.

Sonuç

Tüm bu bilgiler ışığında ilk yapmanız gereken girişiminizin yukarıdaki 3 temel alandan hangisine veya hangilerine dahil olduğunu ayırt etmek. Bu sayede hedef kitleniz için de anlamınızı daha kolay tespit edebilir ve pazarlamadan satışa farklı çalışmalarınızı bu eksende konumlandırabilirsiniz.

Diğer yandan hangi alanda olduğunuzu bilmek, ürün ya da hizmetinizi diğer alanın sunuğu avantajları da kazanacak şekilde geliştirebilip geliştiremeyeceğinize kafa yorma şansı da tanıyor. 3 alanda birden yer alma ihtimaliniz düşük olsa bile, vazgeçilmez bir ürünün aynı zamanda bir de konusuyla ilgili bir sorun giderme özelliğine sahip olmasını sağlamak girişimizin başarı şansını artırabilir.

Yorumlar (8)
 1. Güzel özetlemişsiniz. Özellikle Keyif almadığınız hiç bir girişim girişim değildir. Bir ikincisi ve üçüncüsü bence hiç bir şey ve hiç kimse vazgeçilmez değildir. Ürün bazlı girişimler de bu düşünce farklılık göstere bilir.

 2. Yazarbk Yazarbk

  Yazılanlarda haklılık payı var fakat kesinlikle bir girişimin başarılı olmasında ki 3 temel unsur değiller. Zaten yazılanlarda örnek vermekten asıl anlatmak istediğiniz şeyi anlatamamışsınız. Örnek vermek, anlatılmak istenilenin önüne geçiyor ve anlatılmak istenilen net anlaşılmıyor.

  Tamam, temel ihtiyaca hitap eden bir sektörde olmak önemlidir. Tamam, girişimin bir açığı kapatıyor olması önemlidir. Tamam, insanlar keyiflerine düşkündür fakat bu bilgiler ışığında bir girişim kesinlikle başarılı olamaz çünkü bu bilgiler girişimin başarılı olması için yeterli ışık vermemektedir.

  "Ha çok biliyorsan sen söyle" derseniz, ben yıllardır girişimcilik üzerine araştırmalar yapıyor, konferanslar izliyorum. Benim 3 temel tespitim; 1. Kaliteli görsellik, 2. Pazarlama yada sunum, 3. Müşteri memnuniyeti. Siz bu 3'ünün hakkını vererek, başarılı bir şekilde yaptığınız zaman o girişim çok absürt bir şey olmadığı sürece başarılı olur.

  Asıl benim belirttiğim bu 3 maddenin nasıl yapılması durumunda girişimin başarıya ulaşılabileceğini yazarsanız o zaman çok daha faydalı bir yazı yazmış olursunuz. Ben yakın bir zaman diliminde yazacağım.

  1. Vatandaşın Biri Vatandaşın Biri

   Haklılık payın var bununla beraber yazıdaki 1. ve 3. Maddeler girişimde ciddi bir etken.. 2. göreceli, bana göre...

  2. Albakavm Albakavm

   tespitin güzel olmuş. yukarıdaki yazı senin tespitin özetidir. yani sen vazgeçilmez bir ürün üretip satmaya başladığında senin söylediğin yöntemler devreye girer. pazarlamadan ve reklamdan ve müşteri memnuniyetinden önce ne yapacağını nasıl yola çıkacağını bilmek gerekir. mesela alışveriş sitesi açmayı düşündün ve dedin ki müşterileri memnun edeceğim, pazarlamayı iyi yapacağım ve kaliteli ürünler sunacağım. senin gibi düşünen milyonlarca kişi var ve senin gibi ürünleri satmak için milyonlarca kişi var. burada ürünlerini satmak için daha fazla çaba harcayacak ve daha çok rekabete gireceksin. aynı zamanda pazarda kazanma oranın bölünecektir. işte yukarıdaki 3 yöntem en önemli ve ilk uygulamadır. mesela teknoloji neden sürekli gelişir. bir cep telefon işimizi görürken biz en üst modelini hep almaya çalışırız. yeni model ürünler hep ilgimiz çekmiştir. işte burada ürünün vazgeçilmezliği ve soruna çözüm ürettiği aynı zamanda keyif verdiği görülmektedir. tüketicinin ilgisini bu üç yöntem çeker.

 3. Bunlar önemli fakat en önemlisi:

  Para ödeyen müşteri (Paying Customer)

  İstediğiniz kadar inatçı olun, istediğiniz kadar keyif alın, istediğiniz kadar güzel bir arayüz geliştirin müşteriniz yoksa başarı hayal.

  2. madde (Sorun çözme) bununla direk ilişkilendirilebilir. Müşterinin problemini sorununu çözerseniz gerisi gelir..

 4. Girişimcilik başlı başına bir konu olup bu konuda ciltler dolusu kitaplar yazılabilir ama bu konuda ek bazı bilgilerde gerekir diye düşünüyorum nedir bunlar diye sorarsanız.1)yapacagınız iş konusunda deneyim ve bilgi sahibi olmak.2)yapacagınız girimcilik eger çok maliyetliyse bu işe belirli bir ortaklık teklifiyle sponsorlar bulmak[kim iyi bir fikre ortaklık etmek istemez ki) 3)yaptıgınız işi yerelden bayilik agına çevirerek marka haline gelmek yani tavsiye edilir olmak.

  bu dahada uzatılabilir ama şimdilik bu kadar,sevgiyle kalın

 5. Girişimclik öğrenilmez. Girişimcilik aynı aşk gibidir öğreneezsin içinde duyguları olur.

 6. Emin Sözüer Emin Sözüer

  Neden işi zorlaştırdığımızı anlamıyorum? Olay basit, al gülüm ver gülüm... Çalışmayla kazanılmayacak hiçbir şey yok...