Céidot kapandı ama bir başarı hikayesi olarak kalacak!
Oyun

Céidot kapandı ama bir başarı hikayesi olarak kalacak!

2013 yılının Aralık ayı sonları, Ankara'nın soğuk kış gecelerinden biri... Ceidot'un ODTÜ Teknokent'teki ofisinin ışığı hala yanıyor. Ekipten birkaçı battaniyelere sarılmış bilgisayarının başında, parmak uçları kesik eldivenlerle çalışıyor, ellerini hissetmediklerinde bir fincan çayla ısıtıp tekrar devam ediyorlar işlerine..

Teknokent'te teknik bir arıza nedeniyle ısıtıcılar çalışmıyor ama kimse ofisi bırakıp sıcak yatağına gitmiyor. "Sanırım evren bize ısrarla aynı mesajı veriyordu ama biz bir türlü yaşadığımız illüzyondan çıkamıyorduk" diyor Ceidot'un kurucusu Erkan Bayol.

Geçtiğimiz hafta yayımladığımız veda mektubuyla kapanışını duyuran Ceidot, Türkiye'nin en büyük oyun stüdyolarından biriydi. Ve belki birkaç yıl önce kimse onları bir illüzyon gördüklerine inandıramazdı. Peki ne oldu da oyunları milyonlarca kişiye ulaşan Ceidot, sektörden çekilme kararı aldı? Bu soruyu cevaplamak için Ceidot'un sektörde geçirdiği 10 yıla Erkan'la birlikte baktık.

ceidot-ofis

Hükümran Senfoni: Gerçekleştirmek için fazla zor hedefler

Ceidot'un hikayesi 2004 yılında, Bilkent Üniversitesi Teknokenti'nde  kendi 3 boyutlu oyununu yapma hayaliyle başladı. Sayısı bir elin parmağını geçmese de ekip yeterince hevesliydi, gençlerin de ufukları genişti. Kendi fragmanlarını hazırlayacak hatta kendi oyun motorları olacaktı. Etraflıca araştırdıktan sonra, bu planlarını biraz esnetmeleri gerektiğini gördüler, 2006 yılında San Jose'deki Game Developers Conference'ta ise ufak çaplı bir aydınlanma yaşadılar.

"Amatörler liginde oynayıp, bir anda şampiyonlar liginde maça çıkmış bir takım gibi hissettik" diyor Erkan. Konuştukları ve aralarında Microsoft ve Sony gibi markaların olduğu  yaklaşık 25 yayıncı illüstrasyonlarından ve hikayelerini beğenmişler ama Ceidot'tan iki talepleri olmuş. Oyunun bir prototipini görmek. İkincisi ise daha temel bir soru: "Oyunun tutması halinde, Türkiye'de işi sürdürmek için yeterince donanımlı insan kaynağını bulabilecek misiniz?"

Erkan, "Adamlar haklılardı zira, onların parasıyla aslında bir tür inkübasyon merkezine dönecekti kurduğumuz oluşum, onlar da bu öğretme masrafına girmek istemiyorlardı" diyor. Buna rağmen Hükümran Senfoni'den vazgeçmeyen ekip, 2007 yılında bir demoyla katıldı GDC'ye ve buradan iyi geri dönüşler aldılar. Buna karşın Avrupalı ve Amerikalı yayıncılar aynı sebeplerle çekimser yaklaştılar oyuna.

HukumranSenfoni2

Gelir modeli, gelir modeli, gelir modeli... 

Ceidot ekibinin hayallerindeki oyunun aslında kendileri için fazla büyük bir hedef olduğunu anlamasıyla, Hükümran Senfoni Online olarak bir tarayıcı oyunu haline geldi. Türkiye'nin ilk free to play oyunlarından biri olmasıyla Mynet'in desteğiyle popülerlik kazandı ancak şöyle önemli bir detay atlanmıştı hazırlanırken: Gelir modeli yoktu! Şunu da belki eklemekte fayda var, o dönemde oyuncular da oyun içinde para harcamaya bugünkü kadar aşina değildiler. Ceidot'a finansal anlamda ilk krizi yaşatan bu durumun üzerine ekip para kazanabilecekleri bir oyun kurgulamaları gerektiğini anladı.Facebook oyunlarının Türkiye'de popülerleşmesiyle birçoğumuzun yakından tanıdığı Umaykut böyle doğdu.

Ceidot'un en popüler oyunu Umaykut, oyuncuları agresif bir biçimde satın almaya zorlamıyordu ve  birçoklarının beğenisini kazandı. Umaykut 3 yıl için yaklaşık 3,5 milyon oyuncuya ulaştı. Ancak bu defa Ceidot'u biraz hazırlıksız yakaladı bu başarı. Kitle büyüdükçe, arka plandaki bakım maliyeti artıyordu ve ekip enerjisinin büyük bir kısmını odakladığı yeni bir oyun hazırlığındaydı: Ceiron Wars.

Umaykut_Online_2009

Konumlandırma ve hedefleme hataları...

Bir yandan düşüşe geçen Umaykut diğer yandan büyük umutlarla gelen Ceiron Wars, Ceidot'u bir karar vermeye zorluyordu. Ekibin düzenli olarak yaptığı haftalık toplantılarından birinde konunun bu olması planlanıyordu ama sabah aldıkları bir haberle bir anda herşey değişti. Facebook'un Credits'i tanıttığı o sabah, Erkan, yaptıkları hesaplara göre yüzde 50'lik bir kayıp ön gördüklerini söylüyor. Zira Facebook Credits ödemelerinde aldığı komisyon, mobildeki oranların yüksekliği ve PTT ödemelerinin artık yapılamaycak olması gibi sorunlar vardı. Ciddi rakiplerinin de belirmesiyle Umaykut'un düşüşü sürerken, Türkiye'de Peak Games'in yükselişi başlamıştı.

Ve Peak Games Umaykut'u satın aldı ancak bu, düşüşü engelleyemedi. Erkan'ın anlattığına göre, Umaykut hiçbir zaman dibe vurmadı, oyuna bağlı bir kitle oyunu oynamayı hiç bırakmadı. Ama oyun tek başına hızlı büyüyen bir Peak Games için fazla küçük kalmış olabilir. Bu nedenle de kapatıldı. Umaykut'un atışının ardından Ceidot ekibi, kendilerini ilk kez Hükümran Senfoni kadar heyecanlandıran projeleri Ceiron Wars üzerinde çalışmaya başladı. 3D kökenli ekibin, bir tarayıcı oyunu için teknolojik sınırları zorlağını söylüyor Erkan. 2012'de Amerika'ya ve ardından Moskova'ya giden ekip, aldığı geri dönüşlere göre oyunu geliştirip 2013 başında yayınladı.

CeironWars2

Ceiron Wars, hikayesinden grafiklerine, deneyiminden kurgusuna oldukça detaylı tasarlanmıştı. Oyunun en keyifli kısmı ise yaklaşık 10 dakika süren gerçek zamanlı savaşlardı. Ama sorun şuydu ki, Ceiron Wars, bir tarayıcı oyunu için fazla karmaşıktı. Günlük hayatın temposu içinse fazla adanmışlık gerektiriyordu. Örneğin ofisinizde bir toplantıdayken, birileri ordularınıza saldırabiliyordu. Ceiron Wars bu hata nedeniyle bekleneni bir türlü veremedi, ekip için bu büyük hayal kırıklığıydı zira oyuna gerçekten inanıyorlardu. Oyunda bir takım teknik değişiklikler yapılsa da istenilen kitleye asla ulaşılamadı. 2013'ün ikinci yarısından itibaren finansal güçlükler nedeniyle Ceidot ekibinden ilk kopmalar başladı. Aralık ayında ise yaklaşık 15 kişilik ekipten sadece 5 kişi kalmıştı.

Ankara'nın soğuk kışına direnen Ceidot, Şubat ayında sunucularına yapılan bir saldırıyla birlikte birçok oyuncusunu kaybetti. Erkan da bunun üzerine daha fazla direnmenin anlamsız olduğuna karar verdi ve veda mektubunu yazdı.

Ceidot'un sonunu, burada tek tek incelediğimiz vakaların her birindeki farklı hatalar getirmiş olabilir. Ancak bir adım geriden baktığımızda her vakada, sağlam bir iş planının eksik olduğunu görüyorum. Her ne kadar alanında çok iyi olan insanlar bir araya gelse de biraz daha ticari odaklı düşünen, sektörün iş dinamiklerini anlayabilen belki birkaç kişi, Ceidot'un kaderini değiştirebilirdi...

Ceidot kapandı, ancak bir başarı öyküsü olarak kalacak, denemekten ve hata yapmaktan çekinmeyen her girişimci doğru dersleri çıkardığı sürece mutlaka başarıya ulaşır çünkü.

Yorumlar (38)
 1. Mehmet Cemre Çetin Mehmet Cemre Çetin

  Erkan Bey'den yeni projeler, ürünler duymak ümidiyle şimdilik bu duruma katlanabiliyoruz.

  Herkes için hayırlısı olsun.

 2. Cem Dişbudak Cem Dişbudak

  Yazının sonundaki çıkarımın %100 haklı olduğunu düşünüyorum. Parlak fikirlerin az planla, gelir modeli olmadan ortaya çıkması; başarının bile yük olması sonucunu doğuruyor. Sütten ağzı yananlardanım, bundan sonra daha planlı.

 3. Londoner Londoner

  Nedense gelinen noktada gelir modeli ve ticari akıl gibi maddeleri her webrazzi haberinde olduğu gibi ön plana çıkartmak biraz haksızlık ve ön yargı oluşturmakta. Bazen onlar olsa bile yanlış zamanda yanlış yerde olmak, bir değer ve kitle üretememek ve en önemlisi de bu işlerin temeli olan insan ve insan kaynağı daha detaylı incelenmeli. Ankara yerine adı San ile başlayan bir başka batı yakası şehrinde olmaları bile sanırım bizim bakış açımızı ve de onların kaderini değiştirebilirdi.

 4. Emre Türen Emre Türen

  Konu oldukça ilgimi çeken bir konu olduğundan haberi görür görmez okudum. Ancak imla hataları, anlatım bozuklukları ve özensiz yazım tarzı beni çok rahatsız etti.

 5. Bahadır Gököz Bahadır Gököz

  Genelde para kazanmak için değilde gerçekten fikrimizin emsalsiz, faydalı, eğlenceli, ihtiyaç olduğuna inandığımız için yola çıkıyoruz hep, projemize aşık oluyoruz ama bir süre sonra bu aşkta maddiyata bağlanıyor haliyle. Umarım uzun süredir takip ettiğim bu ekibi daha güzel projelerde yine görürüz.

 6. Can İnce Can İnce

  Webrazzi içerisinde Ceidot ile ilgili başka bir haber aradım da, yok desem yeridir yani. Yakın geçmişte Ceidot'un kapandığı ile ilgili 2 haber ve daha öncesinde Ceidot'a dair ufak bir cümle. İlginç. Belki de yerli girişimcilerin haberlerini daha fazla vererek bilinirlik oranlarını arttırmada katkı da sağlayabilirsin, ha Webrazzi? Böylece ''bilmem ne şirketi sektöre veda etti'' tarzı haberler, o şirkete dair sunduğunuz ilk haber olmamış olur.

  1. Serhat Görür Serhat Görür

   +1

   "Peak Games"den bahsedemicek, övemicek olsa bu yazıyı bile yazmayabilirdi :D

  2. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

   Bu konuda hak veriyorum.

 7. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  İdealizm ve sonuç odaklılıkla ilgili olarak her zaman şu örneği veririm:

  Türkiye'de her zaman kendi oyununu yapmaya hevesli insanlar oldu. Ancak hedeflerini hep yüksek tuttular. Oysa ki bu iş altyapı, imkanlar, tecrübe ve yetişmiş kadrolar ister. Büyük hedefler koymak yerine küçük başlayarak hedefleri adım adım yükseltmek daha mantıklıdır. Yani önce bu ülkeden orjinal bir Doom çıksın, sonra Crysis yapılmaya çalışılsın. Crysis'i yapan şirketin başındakiler de Türk ama firma Alman. Çünkü oyun pazarı, imkanlar, yetişmiş kadrolar orada var.

  Özetle, büyük işlerin yapılmasını mümkün kılan tüm faktörleri biraraya getiremiyorsanız küçük başlamalı, zaman içerisinde daha büyük hedeflere uygun imkanların oluşmasını beklemeli, yani sonuç odaklı olmalısınız. İdealist olmak güzel bir şeydir ama aslolan sonuç odaklı olmaktır.

  Merve Hanım'ım da belirttiği gibi, işin bu yönünü (ticari tarafını) sonuç odaklı olarak kurgulayacak birileri olsaydı bu firmanın kaderi farklı olabilirdi.

 8. Oyun Modları Oyun Modları

  Bir zamanlar toplanıp kafelerde Stronghold Crusader oynardık. Umaykut bize stronghold crusader'den aldığımız hazzı fazlasıyla nail kılıyordu. Ama bizde bakış açısı farklı . Yabancı ülkelerde örneğin Fransada ubisoft başarıdan başarıya koşmakta ve devlet tarafından desteklenmektedir. Hani Türkiye'de böyle bir durum. Yok Yok Yok ! Bide Silikon vadisine adam gönderiyoruz görsünde bişiler kapsın diye. Boşverelim abi biz elimizdekilerin kıymetini bir bilsek silikon vadisi falan hikayede yok bizde dirlik sistemi osmanlıyla beraber çökmüş malesef. Zaten dış güçlerin amacı da buydu .. Hayırlısı diyelim umarım daha güzel hikayelerin yer aldığı online oyunlarda görürüz yine erkan beyi daha kalabalık ekibiyle !

 9. Web Yazılım Web Yazılım

  Ceidot ve Erkan Bey'den iyi haberler duymak dileğiyle.

  Hayırlısı olsun.

 10. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Ne zaman birisi teknolojik bir ürünle çooook zengin olacak. Ardından insanlar bunun yatırım yapılabilir bir sektör olduğunu anlayacak.

 11. Hakan Tufanoğlu Hakan Tufanoğlu

  Umaykutun reklamlarını defalarca Facebook'ta görmüştüm. Hiç oynamadığım için yorum yapamam, ancak başarılı olduğunu biliyorum. Ekip oradan para kazanmıştır o kesin. Ceiron Wars'ı ise oynadım ve gayet beğenmiştim. Hiç anlamamıştım neden kapandı, neden büyüyemedi ama Erkan Bey'in söylediklerini okuyunca çok mantıklı geldi. Demek bu kadar güzel bir oyun yapmak bile yetmeyebiliyor. Konumlandırma hatası dediğiniz bu olsa gerek. Çok üzücü, o oyun kapanmayı hak etmemişti. Türk oyun sektörü için büyük bir başarıydı, keşke bir yerde yine de açık dursa da oynayabilsek hatta yardım kampanyası düzenlense de en azından oyun hayatta kalsa. Yerli geliştiricilere örnek olsa, ilham verse :(

 12. Can Selim Can Selim

  Ne yazıkki bu cümle bir çok açıdan doğru:

  "Her ne kadar alanında çok iyi olan insanlar bir araya gelse de biraz daha ticari odaklı düşünen, sektörün iş dinamiklerini anlayabilen belki birkaç kişi, Ceidot’un kaderini değiştirebilirdi…"

 13. Abdulgani Demir Abdulgani Demir

  Ne demiş Nietzsche 'Seni öldürmeyen şey güçlendirir...'.

  Bundan sonra ki adımlarınız eminim ki daha sağlam gelecektir.

  Başarılarınızın devamını dilerim.

 14. Sinan İşler Sinan İşler

  Türkiye'de hiçbir plan çarşıya uymuyor.

 15. Batuhan Boran Batuhan Boran

  Ahh ahh bu oyun benim üzerimdeki o etkilerini unutamadım hala eski zamanların bir oyuncusu olarak şöyle cevaplamak istiyorum.Evet belki büyük kitlelere hitap edemediler,Yada birden fazla servere ve milyonları atm peşinde koşturamadılar,Ama stratejiyi bu oyundan ögrenmiş oldum.Günümüzü değerlendiyoruz,belirli rekabetler içine katıyoruz peki düşünmüyoruzki biz bir zamanlar marionun prensesi kurtarmasını görmek için akşamları göze aldığımızı..

  Sevgilerle umarım başka bir projeyle yine görüşmek dileğiyle

 16. umaykutu özledik bee

 17. Unaykutu pesk tan umaykutseverler olarak almamızın bir yolu varmı

 18. Gakgo23 Gakgo23

  Binlerce insan umaykutun açılmasını bekliyor onlardan biride benım.Bu kadar tutulan ve oynanan bir oyun neden kapanır anlamıyorum.Bizde bagımlılık haline geldi ve umaykutsuz zamanımız gecmıyor. Umaykutu yeniden bize geri verin:)

 19. Umutr Umutr

  umaykut u okadar özledik ki anlatamam keşke umaykut u yenilikler yapıp tekrar piyasada olsa

  1. gercekten cok güzel bür oyundu inşl tekrar acarlar

   1. umaykut gibi bür oyun daha yapamazlar

 20. Erdem Erdem

  umaykut online gerçektende alkışlanması gereken bi oyun. oyun anlayışının aslında grafiklere değil ince hesaplamalara dayandığını kanıtlayan bi oyun. inşallah bi şekilde yeniden başlar. olmayacak bi dua ama virçok kişi amin diyecektir eminim :D

 21. Bosvericen Bosvericen

  aynı oyunların her birini ticari iş dinamiklerine göre tekrar düzenleyip piyasaya sürebilirler aslında...

  hazır tanınmış bir oyun reklamı kolay olur bilenler davranır hemen :D yeni oyun ayarlamaktan daha hızlı bir yöntem olur.

  Örneğin Diablo 3 ticarete fazla başarılı dökülmüş millet bundan sıkılmıştı. Kadro değiştirildi ve ticari bakımdan oyun hafifletildi. Güzel bir noktaya geldi.

 22. halla içimde umaykut tarzı bir oyunun yapılacağı hayaliyle bekliyorum belki olur belkide olmaz lakin hiç bir oyunun vermediği hazı duyguyu yaşadım 60 yaşınada gelsem gene oynarım umarım umaykut severlerinde bir gün o güzel haberi benim gibi duyacaklardır.

 23. umaykut oynayanlar diğer oynadıkları oyunları hep onla kıyaslıyor emek arkadaşlık uykusuzluk her şey vardı oyunda diğer oyunlar gibi parası çok olanın kazandığı bir strateji oyunu değildi İnşallah açılır tekrar

 24. Waaww42 Waaww42

  umaykut oyununu geri istiyoruzzzzzz . şuan için oyundan tanıştığım görüştüğüm kaç tane arkadaşım var umaykut açılsın diye bekliyor.. hayatımda zevk alarak oynatığım tek oyun umaykut. o kapandı kapanalı oyun bulamadım onun gibi bir oyun.. ricam tekrar açılsın umayımız.. tşkrler

 25. Doğaç Doğaç

  Umaykut lütfen rica ediyorum tekrar açılsın, Türk milleti tekrar ayağa kalkmalı, Milli Ruh bilinci oluşturulmalı bu oyuna ihtiyacı var bu ülkenin!

 26. Mustafa Mustafa

  ceiron wars hiç mi açılmaz

 27. Bence türkiye'yi ve pazarı suçlamak yerine biraz kendilerine baksalar. Kendi motorunu yapmak nedir, dahası lisansa dünya kadar para vermek nedir? Bunlar bence bu alandaki eksikliklerinden kaynaklanıyor. Doğru yol şu an taleworlds'u yaptığı, para kazandılar ama delice beklenen bir oyuna sahipler ama sıkı adımlarla gidiyorlar.

 28. Erdoğan Erdoğan

  umaykutu tekrar açmanızı rica ediyoruz.Biz oyunda elmas falanda alıp sizlere katkıda bulunmaya çalışıyorduk

 29. Ezer Yılmaz Ezer Yılmaz

  Umaykut gibi görsel efekti sıfır olup büyük kitlelere hitap eden oyun nasıl kapatılabiliyor nasıl size zararı oluyor anlamış değilim

 30. Vintiris Vintiris

  umaykut online bugün açılsa en az 1 milyon kişi tarafından oynanır.. gerçekten özlemle bekliyoruz yıl 2016 olmasına rağmen :(

 31. Yıl 2016 hala umaykutu bekliyoruz siz açmazsanız biz ismini değiştirtip açtıracağız bu kadar zor mu bu iş ya

 32. Mistermn Mistermn

  Merhaba arkadaşlar. Umarım bu yorumu görürsünüz. Umaykut farklı bir isimle geri geliyor.

  https://www.facebook.com/3Hanedan/?fref=ts

 33. umaykut yıl 2017 hala özlemle bekliyoruz..

 34. Unalkucukcan Unalkucukcan

  Umaykut 2018 hala ve hala bekleniyor ama ses yok. 3 Hanedan da boş çıktı. Buradan Geleceğe sesleniyorum. Zeki müren bizi görecek mi?