Uçan bir reklam pankartı görebilirsiniz: Dronelarla reklam
Teknoloji

Uçan bir reklam pankartı görebilirsiniz: Dronelarla reklam

Daha önce planörün arkasına pankartla reklamları şahit olmuştuk. Kimi zaman siyasilerin kullandığı reklam mecrası, evlilik teklifleriyle haber olmuştu. Planör, pilot derken maliyet kalemleri yüksek olan reklam mecrasının çaresine dronelar yetişti :)

Amazon'un 2015'te devreye almayı planladığı dronelarla teslimat hizmetini hazırlıkları sürerken girişimciler bu alanı reklam mecrası olarak kullanmaya başladı. Mashable'ın paylaştığı bilgiye göre ABD'de Gauravjit Singh'in kurduğu DroneCast ile markaların pankartlarını halkın yoğun olduğu açık alanlarda taşıyor.

Hazırlanan reklam mecrasıyla ilgili videoda paylaşırken, günlük reklam taşıma bedeli 100 dolar olarak belirtiliyor. Ülkemizde markaların bu alana yaklaşımı yeniliği ve yasal düzenlemenin olmaması sebebiyle sıcak olmayacak olsa da açık hava etkinliklerinde yaratıcı reklamlar çıkabilir. Ayrıca 800 TL'ye alınan dronela yatırımın geri dönüşüne baktığımızda girişimciler evlilik teklifi bile taşısa yeter :)

Yorumlar (2)
  1. Hüseyin Hüseyin

    "Ülkemizde markaların bu alana yaklaşımı sıcak olmayacak olsa da "

    çok merak ediyorum, bu yargıya nasıl vardınız?

  2. Bende bir Rc pilotu olarak bu tarz etkinliklerin kazanç kapısı haline gelmesini çok isterim fakat bu aletler oyuncak olmadıkları için kazalarda ciddi yaralanmalar ve sakatlıklar olabileceğinden dolayı reklam mecrası şeklinde kullanımı sakıncalı olabilir.Tabiiki reklama uygun alanlar olursa açık alanlar örn:bahar şenlikleri vs gibi burada pilot çok önemli deneyimli olması şart kullanılabilir ama ülkemizde halen a5 el ilanı mantığı varken bu araçların kullanılması zor gibi en azından şimdilik..