Girişimciler için uygulanabilir growth hacking yöntemleri

Girişimciler için uygulanabilir growth hacking yöntemleri

Yeni bir girişiminiz var ve en kısa zamanda mümkün olan en fazla indirilmeye, kullanıcıya, satışa yani temel olarak büyümeye ulaşmak istiyorsunuz. Bunun için deneyebileceğiniz standart yöntemler var fakat ne yazık ki bu yöntemlerin büyük kısmı sonuç almak için ya zaman gerektiriyor, ya da girişiminizi belli bir potansiyele kadar ulaştırabilecek güce sahipler.

Fakat son dönemin en popüler kavramlarından biri olan growth hacking, sadece yeni girişimler için değil, belli bir çapa ulaşmak ve daha da büyümeyi hedefleyen tüm işletmeler için bir çözüm olabilir.

İşte ne çapta olursa olsun sizin de girişiminizde uygulayabileceğiniz 15 farklı growth hacking yöntemi...

Müşterinin arkadaşlarını hedefleyin

Hali hazırda sizi tercih etmiş kullanıcılarınız, müşterileriniz varsa ve sayılarını artırmak istiyorsanız bu işin en pratik yollarından biri onların arkadaşlarına ulaşmak. Eğer var olan müşterileriniz sizin ürün veya hizmetini beğeniyorsa, sizi çevrelerine tavsiye etmelerinin önünde tek engel motivasyonları olabilir. İndirim veya hediyeler ile sizi kendi çevrelerine önermelerini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem Dropbox’ın çok işine yaramıştı, sizin için de durum benzer olabilir.

SocialMedia_Robot_NEWOtomatik sosyal medya paylaşımları

Kullanıcılarınızın çevrelerini hedeflerken onlara ulaşmanın tek yolu hediyeler değil. Özellikle bir yazılımınız varsa kullanıcılarınızdan izin alarak onların sosyal medya hesaplarında otomatik paylaşımlarda bulunmak da bir yöntem olabilir. Pek çok online uygulama sizden izin alarak Twitter veya Facebook hesaplarınızdan gönderim yapıyor. Belki kullanıcıların büyük kısmı bunu tercih etmeyecek ama tercih eden her bir kullanıcı başına mesajınızı ortalama 100 - 150 kişiye duyurma şansınız olduğunu unutmayın.

Kullanıcılarınızı özel günlerde şaşırtın

Yılbaşı, sevgililer günü, doğum günleri, bayramlar, tatiller... Herkes için önemli tarihler bulabilirsiniz. Sizin işinizin sevgililer günü ile doğrudan bir ilgisi olmasa da, kullanıcılarınızı o günde unutmadığınızı gösteren özel bir mesaj veya daha iyisi minik de olsa özel bir hediye akılda kalmanıza çok yardımcı olabilir.

Diğer tarafta gerçek insanlar olduğunu gösterin

Kullanıcılar web sitenizi veya ürününüzü kullanıyorlar ve büyük oranda girişiminiz onlar için bu kullandıkları araç veya uygulamadan ibaret. Fakat müşterilerinize aslında karşılarında gerçek insanlar olduğunu göstermek için elinize geçen tüm fırsatları kullanmaya bakın. İletişim formundan gelen mesajlara gerçek çalışanların e-posta adreslerinden gelen yanıtlar, online sohbet modülünde karşısındaki kişinin fotoğrafı bulunması gibi yöntemler ufak ama son derece etkili olabilir.

Sıra dışı şirket politikaları

Müşterileriniz açısından herhangi bir firma olarak algılanma tuzağına düşmekten kurtulabilmek adına akılda kalıcı bir şeylere ihtiyacınız var. Herhangi bir çağrı merkezini aradığınızda hatta bekledikten sonra nereyi veya neden aradığınızı unuttuğunuz hiç oldu mu? İnanın, bu tahmin ettiğinizden daha fazla kişinin başına geliyor. Nedeni ise aradığı kurumun müşteri için yeterince özel olmaması. Bu anlamda müşterilerinizin aklında kalabilecek sıra dışı şirket politikalarına sahip olmak faydalı olabilir. Yemeksepeti’nin online yardım merkezinde siz görüşmeyi sonlandırana kadar, operatörün sonlandırma yetkisinin olmaması buna benzer ilk aklıma gelen örneklerden biri.

Tüm süreçleri kolaylaştırın

Özellikle de içerisinde bulunduğumuz çağda kullanıcılar mecbur değillerse herhangi bir şey için ekstra çaba veya zaman harcamak istemiyorlar. Uygulamanızın tüm süreçlerini bunu aklınızda bulundurarak hazırlamanızda büyük fayda var. Ürün veya hizmetinizi kullanırken müşterileriniz nasıl daha rahat edebilirler sorusunu sürekli düşünmeniz ve sürekli geliştirme yapmanız bu açından önemli.

Ürünün faydasını gösterin

Müşteriler için bazı ürün ya da hizmetler zihinlerinde tanımladıkları şekilde çalışır ve onlara ne sağlayacağını bildiklerini düşünürler. Ama sizin ürün ya da hizmetinizin mutlaka alternatiflerine göre ek bir faydası vardı. Bunu görmelerini sağlamak için modeliniz olanak tanıyorsa mutlaka denetin veya ürün videoları ile bu faydayı gösterin.

fremium

Ürünü bedava dağıtın

Girişiminizin ürettiği bir değer ve bunun da mutlaka bir karşılığı var. Siz de doğal olarak bu karşılığı almak istiyorsunuz. Diğer yandan freemium modeli her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Eğer iş modelinize çok ters düşmüyorsa kullanıcıların belli sınırlamalarla ürünü bedava olarak kullanmalarını sağlamak, ücretli ürünün daha fazla satışa ulaşmasına yardımcı olabilir.

İşi oyuna çevirin

Servisinizin üyelik kısmından başlayarak her aşamaya uygulayabileceğiniz bir oyunlaştırma yöntemi mutlaka vardır. Bu özellikle de kullanıcı kaybetme oranını (churn rate) düşürmek açısından son derece faydalı olabilir.

Benzersiz bir içerik sunun

Content-Is-King1Artan rekabet ile birlikte pek çok firma bir adım öne geçebilmek için içerik pazarlamasına başvuruyor. Her çaptan girişim için büyük önem taşıyan bu yöntem ile hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek için onlara benzersiz ve gerçek anlamda ilgilerini çekecek içerikler üretmeniz gerekiyor. Fakat bir blog’unuz olması tek başına yeterli değil, sosyal medyayı etkili bir dağıtım kanalı olarak kullanmak ve özellikle de popüler yayınlarda yer almanızı sağlayacak konuk yazarlık konusunu da hesaba katmayı unutmayın.

Screen Shot 2014-04-29 at 11.30.09

Açılış sayfaları (landing page)

Yaptığınız iş ile ilgili hali hazırda arama motorlarında bir hacim var. En hızlı ve en düşük maliyetli büyüme için bu trafiği yakalayabilmek işinizi çok kolaylaştırabilir. Bu yüzden ilgili anahtar kelimeleri belirledikten sonra her bir anahtar kelime için uygun birer açılış sayfası oluşturmanızda büyük fayda var.

İş birlikleri

Hali hazırda var olan çalışalarınız ile hedef kitlenizin belli bir oranına ulaşabiliyorsunuz. Sizinle aynı hedef kitleye hitap eden ve tam olarak rakibiniz olarak görmediğiniz farklı firmalar da belli bir oranda aynı kitleye ulaşmış durumdalar. Bu gibi firmalarla iş birliğine giderek hem var olan kullanıcılarınızın ilgisini çekebilecek farklı hizmet ve ürünler sunabilir, hem de iş birliğine gittiğiniz firmanın ulaşmış olduğu fakat sizinle henüz tanışmamış olan kitleye adınızı duyurabilirsiniz.

Basına haber sağlayın

Geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biri basında adınızın yer alması. Bunu sağlamak için bir PR firması ile çalışmak tabi ki bir çözüm ama kendi imkanlarınızla da bu mümkün olabilir. Basın kuruluşları, sürekli olarak yeni ve hitap ettikleri kitlenin ilgisini çekecek haberlere ihtiyaç duyar. Onlara okuyucularına aktarabilecekleri bir hikaye verebilirseniz, hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaşmanız kolaylaşır. Buradaki önemli olan basına kuru bir basın bülteni ile değil, okuyucularına sunmak isteyebilecekleri bir hikaye vermek.

Daima herşeyi ölçümleyi ve sürekli geliştirin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi growth hacking temelinde kapsamlı bir analiz yaklaşımı. Yaptığınız her çalışmayı mutlaka ölçümleyin ve sonuçlarını değerlendirin. Böylece nelerin işe yarayıp, nelerin yaramadığını daha koaly bir şekilde görebilirsiniz. Ölçülebilir herşeyi ölçümleyip, anlamlı analizler oluşturduktan sonra yaklaşımınızda veya hatta ürününüzde gerekli değişiklileri yapıtıktan sonra ölçmeye ve değerlendirmeye devam edin.

Bir şeyleri bozun ama bunu hızlı yapın

Bu yazıda 15 farklı growth hacking yöntemine yer verdik ve bunlar denenebilecek tüm yöntemler arasında en sık başvurulanlar arasından seçildi. Her girişimin özü farklı olduğu için tüm yöntemlerin tüm girişimlerde aynı etkiyi göstermesi mümkün değil. Benzer şekilde bunların dışında deneyebileceğiniz de pek çok farklı yöntem olabilir. Denemekten çekinmeyin. Yeni şeyler deneyin, sürekli ölçümleyin ve işe yaramayanları atarak, yarayanlarla devam edin. Tüm bunları yaparken hızlı olun. Bir yöntemin işe yarayıp yaramadığını denedikten kısa süre sonra eğer beklediğiniz sonuç ortaya çıkmıyorsa çok vakit kaybetmeden bir sonrakine geçin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.