Teknoloji alanındaki meslekler cinsiyet kodlarını nasıl aşıyor?
Kariyer

Teknoloji alanındaki meslekler cinsiyet kodlarını nasıl aşıyor?

Kadınlar ve erkekler arasındaki maaş uçurumunu azaltmak için birçok farklı yaklaşım öne sürüldü, sürülmeye devam ediyor. Devlet destekleri ya da pozitif ayrımcılık gibi çözümlerin etkisinin dışında, Harvard Üniversitesi'nden "A Grand Gender Convergence: Its last Chapter" başlıklı araştırma çözümün işgücü piyasasında olduğunu söylüyor. Harvardlı ekonomist Claudia Goldin, araştırmasında tezini teknoloji sektörüne dayandırıyor.

Araştırmanın en ilginç verilerinden biri, maalesef hemen her sektörde görmeye aşina olduğumuz, kadın ve erkekler arasındaki maaş uçurumunun en az teknoloji sektöründe olduğu.

Araştırmaya göre finans sektöründe kadınlar, en fazla erkeklerin kazandıklarının yüzde 66'sını kazanabiliyorken, teknoloji sektöründe bu oran yüzde 99'u bulabiliyor. Mühendislik görevlerinde farkın gittikçe azaldığı ve yöneticilik seviyesinde neredeyse eşitlendiği göze çarpıyor.

Goldin'in araştırmasında, bu durumun teknoloji işlerinin ücretlendirmesiyle ilgili yapısal bir farklılığa işaret ettiği söyleniyor. Birçok sektörde iş verenler, daha uzun saatler boyunca ve belirli saat aralıklarında çalışanları ödüllendirirken, teknolojide yaptığınız işle ilgileniyorlar.

gender pay gap

İlginç bir biçimde teknoloji, kadınların diğer sektörlere göre azınlıkta olduğu bir alan ve Goldin elde ettiği sonuçlarda bu vb durumların bir yanılsamaya neden olabileceği üzerinde duruyor. Buna karşın veriler, sonucun işin özelliğiyle ilgili olduğunu gösteriyor. Goldin'in görüşüne göre, esnek çalışma saatleri özellikle finans, hukuk ve kurumsal alanlarda kadın çalışanların aleyhine bir tablo yaratıyor.

Uzun ve katı çalışma saatleri talep eden işlerde kadın ve erkekler arasındaki maaş farkı artıyor. Saatlerden çok, yapılan işle ilgilenen teknoloji sektörü de bu tezi destekliyor. "Kodumu yazıyorum maaşımı alıyorum" diyen kadınlar dilediklerinde yarı zamanlı işler de yaparak, iş gücünde kalmaya devam ediyor.

Türkiye'de de bilişim sektöründe kadınların üst düzey atamalar konusunda diğer sektörleri geride bıraktığına ilişkin bir araştırmayı Şubat ayında Yenibiris.com yayınlamıştı. Acaba gerçekten kadınlar için çalışması en ideal alanlardan biri teknoloji olabilir mi?

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (5)
 1. Sertaç Diler Sertaç Diler

  Teknoloji sektörü yerine Dijital dersek, bu araştırmaya %100 katılıyor olacağım.

 2. Kadınların erkekler ile eşit maaş almasını gerektirecek bir olgu göremiyorum. Buna rağmen günümüzde bir çok insan bunu mutlak doğru alarak yorum yapıyor. Kadınlar neden eşit veya yüksek maaş alacakmış? Evrimsel açıdan daha mı üstünler? Eşit olunca adil olunmuyor, adalet ve eşitlik farklı kavramlar. Kadınlar için yapılan pozitif ayrımcılık gayet adaletsiz. Ahlaki açıdan bu konunun tamamen serbest piyasada dengesi bulması gerekir isteyen kadın çalıştırır çok daha fazla maaş verir isteyen kadın bile çalıştırmaz işyerinde kadınlar için devletten veya diğer özel girişimlerden pozitif ayrımcılık talebini ahlaki açıdan gayet problemli.

  1. Seçkin Seçkin

   Sanırım siz, zorlu ve dominant bir kadın patronla çalışıyorsunuz:)

   Kadınlara düşündüğünüz kadar pozitif ayrımcılık yapılmıyor, çoğu göstermelik... Bir şirketteki aynı pozisyondaki bir kadın, benzer eğitim, deneyim ve becerilerine rağmen, o erkekten daha az ücret alıyor. Departmanda bir terfi gerçekleştirildiğinde çoğunlukla erkek terfi ediyor, kadın ise terfi edilmiyor. Oysaki eşit haklara sahipler... Adalet, eşitlik, ne derseniz deyin ancak özellikle son cümlenizi son kullanma tarihi epey geçmiş sığ bir zihniyetin parçası olarak gördüğümü belirtmek isterim.

   Teknoloji detay ve analiz gerektiren bir alan, kadınların bu alanda da başarılı olacaklarına inanıyorum.

  2. Gerçekten mi? Erkeklerin aynı işi yapıp yüksek maaş almasını evrimsel üstünlüğe mi bağlıyorsun bu durumda? Bu arada evrimsel üstünlükten kastın nedir? Ahlaki açı? Sizler için sadece kadına özel ve 0°. Neyse daha yazılır da gerek yok.

  3. Hangi pozitif ayrımcılıkları adaletsiz buluyorsunuz?