Konum paylaşımı odağında yerli mobil sosyal ağ: SocialEyes
Uygulamalar

Konum paylaşımı odağında yerli mobil sosyal ağ: SocialEyes

Sosyal ağ kullanımında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye'den bu alanda girişimler de çıkıyor. Bunların büyük çoğunluğu etkin bir çekirdek topluluğu oluşturmadan büyümek istediklerinden ve yazılımı topluluğun önünde tutmasından hedefe pek de kolay ulaşamıyor. Küresel anlamda Google+'ı bu tavra örnek gösterebiliriz.

Girişimcinin sosyal ağda aradığı özelliği bulamadığı gerçeğinden yola çıkan yerli sosyal girişimlerden birisi de SocialEyesCan Kağıtçıbaşı ve Uğur Atar tarafından hayata geçirilen, Doruk Doğramacı'nın 200 bin dolar tohum yatırımı yaptığı ağ, lokasyon temelinde kullanıcıların paylaşımlarına olanak tanıyor. Kullanıcılar Facebook, Twitter  bağlantısıyla da hali hazırda kullanılan sosyal ağlarda paylaşımlarını devam ettirebiliyor.

Lokasyon belirtmeden paylaşıma olanak tanımayan SocialEyes'ın bu özelliği kullanıcıların bir kısmını uzak tutacaksa da, ürünün temel özelliği bu olduğu için önemli. Kullanıcılar haritaya bakarak diğer kullanıcıların herkese açık yaptığı paylaşıma veya arkadaşlarının kendi aralarında yaptığı paylaşımlara anlık olarak ulaşabiliyor.

socialeyes-ekran-goruntusu

Fotoğraf ve yazılı paylaşımların haricinde son dönemde Facebook'ta kullanım sayıları hızla artan 'durum bildirimleri'ni de SocialEyes'ta paylaşabilen kullanıcılar ister arkadaşlarının isterlerse herkese açık paylaşım yapanların haber akışına ulaşabiliyor. Arkadaşlar haricinde hiç tanımadığı kişilere alışverişte veya sinemada sanal olarak eşlik edebilmesine olanak tanıyan SocialEyes'ın bu özelliği dikkat çekiyor.

Şu an için sadece iOS'ta çıkan uygulamayı indirmek isteyenler buradan ulaşabilirler. İlerleyen süreçte Android kullanıcıları için de uygulamayı çıkartmayı planlayan girişim kısa süre içerisinde 1000'den fazla indirmeye ulaşmış. İndirme sayısından ziyade topluluğun aktif olmasının önemli olduğunu akılda tutarak, uygulamanın ilerleyen süreçte nasıl bir büyüme sağlayacağını birlikte göreceğiz.

 

Yorumlar (5)
 1. Türkiye'den çıkan böyle bir start-up uygulama için yaptığınız haber destekleyici nitelikten çok eleştirel bir tavırda olmuş...Uygulamanın mutlaka ilerleyen dönemlerde farklı özellikleri devreye alınacaktır...ya da gidişata göre farklı stratejiler izleyecektir... Bu tarz uygulamaların gelişmesi, büyümesi ve yenilerinin ortaya çıkması için sizlerinde destekte bulunması gerekir. Elbette eleştiriler varsa bunlarda belirtiler ama tarzı biraz daha yapıcı olmalı...

 2. burda yazılanlar kadar bir sosyal ağ ise o paracıklar havaya uçmuş şahsi kanaatimce. insanları sosyalleştirme misyonuyla yola çıkan milyon tane ağ varken bir yenisi eklenmiş demek oluyor bu haber. sosyal ağ insanı içinde tutması hem en kolay hem de en zor yapı. bir amacı olmadan insanlar gelsin burda bişeyler paylaşsın diye açılan sosyal ağlar arkasında kim olduğu farketmeksizin çöp olarak kalacaktır. en büyük örnek plus.google.com dur. bu ağın bir felsefesi, hayata bakış açısı varsa başka tabi.

 3. Kimse alınmasın ama şu uygulamayı açıpta kullanmak istemem tasarımı o kadar iç karartıcı ki giripte kullanası gelmez insanın. Türkiye'deki start-up proje sahipleri ne zaman aydınlacak bu konuda çok merak ediyorum. Yinede başarılar diliyorum umarım başarılı olunur.

  1. Ali Babacan Ali Babacan

   Olay aydınlanmak değil. Ülkemizde tasarım anlayışı ile geliştirme anlayışı hiç bir zaman adam akıllı kesişen bir eğitim düzeni olmadığı için böyle. MIT'de bilgisayar bilimleri okuyorsanız eğitim hayatınız boyunca 5 adet tasarım alanında ders alıyorsunuz ayrıca bunun sebebi çıkan profesyoneller tasarımda yapsın diye değil sadece tasarım bilinci oluşsun diye

 4. Seçkin Seçkin

  O kadar çok sosyal ağ projesi çıkıyor ki, bu kadar sosyal ağı kim kullanacak, kimlerde bağımlılık yapacak, kimlerin uykularından çalacak hiç bilemiyorum... Ekibe ve projeye başarılar dilerim.