Belki de Sensin: Kemik iliği donörlüğü konusunda bilinci artırmayı hedefliyor
Girişim

Belki de Sensin: Kemik iliği donörlüğü konusunda bilinci artırmayı hedefliyor

Belki de Sensin, kemik iliği donörlüğü konusunda toplumsal bilinci artırmayı hedefleyen bir sivil toplum girişimi. Türkiye'de her 1000 kişiden yalnızca biri kemik iliği donörü. Olması gereken milyonlar ama Türkiye'de toplam donör sayısı 30 bin civarında.

Aykut Kadir Kurt, hepimiz gibi biri, bir gün Twitter zaman akışında #meliseiliklazim hashtag'ini görüyor. Benzer bir kampanyanın birkaç ay önce minik Efe için düzenlendiğini hatırlıyor. Donör olsaydım belki Efe hala bizimle olacaktı diye düşünüyor. Hepimizin türlü bahanelerle geçiştirdiği sorumluluk duygusuyla harekete geçiyor. Arıyor, tarıyor ve işe en başından, farkındalıktan başlamak gerektiğine karar veriyor. Belkisensin.org'un tohumları da böyle atılıyor.

Aykut, yaklaşık 6 ay önce Türkiye’de düzenlenen Girişim Savaşçısı programına katılmış. Burada öğrendikleri, onu girişimci olmaya hazır hale getirmiş. Mentörlerinin tavsiyelerinden yararlanarak kurduğu Belki de Sensin'e Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın, ETİD Başkanı ve Kliksa Kurucusu Hakan Orhun, Genç Fütüristler Başkanı ve Uzman Psikolog Barış Gürkaş, Sarpaş Grup Kurucusu ve Girişimci Mentoru Berke Sarpaş gibi isimler  katkı sağlamış.

Screen Shot 2014-04-25 at 18.46.40

Söz konusu kemik iliği olunca akla ilk LÖSEV geliyor, Aykut aradaki farkı şöyle açıklıyor: "Belki de Sensin projesi ise, kök hücre donörlüğü konusunda toplumsal bilinci artırmayı ve işlenmeyen kan örnekleri için destek bulmayı amaçlıyor. Yeterli sayıda kişi donör olursa, kök hücre bekleyen insanların ölümü duracaktır."

Henüz başlangıç aşamasında olan Belki de Sensin'in web sayfası geliştirilme aşamasında. Çoban Yıldızı Derneği'nin de yaklaşık üç yıldır Başkanı olan Aykut Kadir Kurt, önümüzdeki dönem için daha büyük projelere imza atmaya hazırlanıyor.

Yorumlar (3)
  1. Ülke olarak bu konuda en büyük eksikliğimizin, ''Belki de Sensin'' projesinin de en çok dikkat çektiği konu olan 'farkındalık' olduğunu düşünüyorum. İncelediğim kadarıyla hem fikir olarak hem de özveriyle çalışan ekip olarak harika bir proje. Toplumsal farkındalığı sağlayacaklarına yürekten inanıyorum. Artık çocuklarımız ölmesin.

    1. Berke Sarpaş Berke Sarpaş

      Aykut seninle ve bu projende sana destek veren diğer Savaşçılarla gurur duyuyuyoruz. Belkidensensin.org herkesin ilgisini fazlasıyla hak ediyor. Hayat kurtarmak isteyen herkesi bu projeye destekçi olmaya çağırıyoruz.

  2. Vedat E Vedat E

    Türkiye'de kalbur üstü binlerce marka ve firma olmasına rağmen sosyal sorumluluk alanında maalesef yeterli proje üretilmiyor. Projelerin çoğunluğunu bireysel katılımcılar sağlıyor ve imkanları son derece kısıtlı.Doğal olarak bu tür duyarlılık projeleri halka yeterince inmiyor. Çok güzel bir çalışma olmuş ve de desteklenmiş. Umarım başarılı olur...