İstanbullu, trafiğin durumunu gerçek zamanlı olarak Twitter'da raporluyor

İstanbullu, trafiğin durumunu gerçek zamanlı olarak Twitter'da raporluyor

Kendine has akışı ve kural dinlemez sürücüleriyle İstanbul trafiği çoğu zaman bir kabus. Günümüzün büyük bir kısmı trafikte geçiyor, imdata ise akıllı telefonlar yetişiyor. Örneğin, Foursquare üzerinden en fazla check-in yapılan mekanlar sıralamasında Boğaziçi Köprüsü ikinci sırada.

Trafikte akıllı telefonuna sarılan İstanbullular, bu kez teknolojinin nimetlerini trafikte dayanışma için kullandıkları "bir çözüm" ürettiler.

Bir İstanbul klasiği radar takibi ve trafik çevirmelerini birbirlerine gerçek zamanlı olarak İstanbul'da Çevirme hesapları üzerinden bildirmeye başladılar.

Facebook ve Twitter üzerinde yayın yapan İstanbul'da Çevirme'nin (@radaristanbul) Twitter'da 25 binin üzerinde takipçisi var. Tahmin edebileceğiniz gibi hesapta şehrin hemen her noktasından, günün her saatinde bir uyarı görmek mümkün.

Radar İstanbul'da çevirme

Trafiğe takılmayan az sayıda şanslı kişiden biriyseniz bile bu hesapları görmenizi tavsiye ederiz. En azından "Aynasızlar" ve "Federaller" gibi polislere verilen takma adların Amerikan filmlerinin Türkçe seslendirmeleriyle sınırlı kaldığı yanılgısından kurtulmanıza yardımcı olur.

Hesaplardaki tweet akışının, trafik gibi kendine has bir dili var. İstanbullular bu tweet'lerle yalnızca çevirme ve radarları değil, kazaları da raporluyorlar.

Hepimizin bildiği bir gerçek, bari söyleyelim, Türkler, Almanlar gibi kuralcılıklarıyla nam yapmış bir millet değil. İstanbul'da Çevirme de Türklerin öyle ya da böyle kuralların etrafından dolaşıp, bir üçüncü yol bulma konusundaki gayretlerini gözler önüne seriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.