Facebook'un aktif mobil kullanıcı sayısı 1 milyara ulaştı
Finans

Facebook'un aktif mobil kullanıcı sayısı 1 milyara ulaştı

Facebook, 2014 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, Facebook'u mobil olarak kullanan aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı. Facebook'u masaüstü ve mobil kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı ise tam 1.28 milyar.

Facebook, reklam gelirleri konusunda da kendini büyütmeye devam ediyor. Mobil aktif kullanıcı sayısında meydana gelen gözle görülür artış, mobil reklam gelirlerine de yansımış durumda. Buna göre Facebook reklam satış gelirlerinin yüzde 59'unu mobilden elde ediyor.

screen-shot-2014-04-23-at-21-20-56

Günlük aktif kullanıcı sayısı 802 milyona ulaşan Facebook, günlük mobil aktif kullanıcı sayısı ise 609 milyon. Facebook'un 2014 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği toplam gelir ise tam 2.27 milyar dolar ve bu rakam, bir yıl öncesine göre yüzde 82 artmış durumda.

Facebook'un mobil reklam gelirlerini mobil kullanıcı sayısına paralel olarak artırması ve özellikle Google ve Twitter'ın da aksiyon aldığı uygulama indirmeye yönelik mobil reklam modelinden oldukça büyük kazançlar elde ettiği ortaya çıkıyor. Facebok'un 2013 son çeyreğinde mobil gelirlerinin toplam reklam gelirlerindeki payı yüzde 53 iken, son çeyrek itibariyle bu rakam yüzde 59'a yükselmiş durumda.

2013 yılının son çeyreğine kıyasla aylık aktif kullanıcı sayısını yüzde 4, günlük aktif kullanıcı sayısını ise yüzde 5.9 oranında büyüten Facebook, günlük mobil aktif kullanıcı sayısını da yüzde 9.5 oranında yükseltmeyi başlamış.  Facebook'un ortak görüşe göre 2.5 milyar dolar gelir elde etmiş olması da beklentilerin üzerinde olarak nitelendirildi, hisse başına 0.24$'lık kazanç beklenirken, Facebook hisse başına 0.34$ kazandırdı.

Bu arada Facebook, Q1 sonuçlarını açıkladığı basın bülteninde, Facebook'un CFO'sunun değiştiğini de resmi olarak açıkladı. Buna göre Facebook CFO'su  David Ebersman, koltuğunu Zynga'nın eski CFO'su David Wehner'e devredecek.

Yorumlar (4)
 1. Gökçen Orhan Gökçen Orhan

  Mobil trendin inanılmaz yükselişinin yanısıra, mobil startup'ların da furya haline gelmesi ve Facebook'da "parayı verenin düdüğü çalması" bunda etkili olmuştur diye düşünüyorum.

  Facebook, yapısı gereği (aile ve arkadaşlar ağı) kullanıcıyı en hazırlıksız anında yakalayarak, mobil uygulamaları indirtme potansiyeline sahip. Hatta katıldığım bir girişimci sunumunda, saygıdeğer bir danışman "üye sayısı zaten paraya bakıyor, retention düzeyi nedir?" diye bir soru yöneltmişti sunumculara.

  Durum böyleyken, Facebook'un fırsatı çok iyi değerlendirdiğini söylemek mümkün.

 2. Klimaci Klimaci

  Reklam dolu uygulama. Paylaşımları göremiyoruz reklamlardan en güzeli leptop ile kullanmak en azından reklamsız bir alan kalıyor az da olsa :)

 3. Bence yatırımcının beklentilerini karşılayabilirler ama kullanicinin beklentilerini karsilayamayacaklar zaten bir cok kullanici reklamlardan sikayetciyken premium modeline gececekler ve kullanıcının büyük bir kısmınıda bu sekilde kaybetmis olacaklar

 4. Murat Arslanoglu Murat Arslanoglu

  TR Günlük mobil kullanıcı sayısı (DAU) 14 milyon

  TR Aylık mobil kullanıcı sayısı (MAU) 25 milyon