Apple, çıtayı bu kez sürdürülebilirlikle yükseltiyor [Güncellendi]
Teknoloji

Apple, çıtayı bu kez sürdürülebilirlikle yükseltiyor [Güncellendi]

Apple, çevre dostu teknolojilere en bağlı olan teknoloji şirketi. Bir süre önce Greenpeace'in de onayını alan Apple dün "Better" yani "Daha iyi"adında bir video yayımladı. Apple'ın üretimden tasarım sürecine kadar, çevreye verebileceği zararı nasıl minimize ettiğini  gösteren vidosuna CEO Tim Cook'un sesi eşlik ediyor. Video, Apple'ın iPhone 5S ve iPad üretimindeki bazı detayları da ilk kez görmemiz sağlıyor olmasıyla ilgi çekici.

Apple'ın Dünya Günü  (Earth Day) için paylaştığı videosunun ardından bir de şirketin yeni merkezinin ne kadar çevre dostu olduğunu gösteren bir video ortaya çıktı.

Yakın zamanda Oregon'daki veri merkezi için bir hidroelektrik santral de satın alan Apple'ın Kuzey Carolina'daki veri merkezlerinin yakınında iki adet güneş panelleri çiftliği ve bir adet yakıt pili çiftliği bulunuyor.

Yazının devamında göreceğiniz videoların gösterdiği gibi Apple, yakın rakiplerini sürdürülebilirlik konusunda daha agresif davranmaya zorlayacak gibi görünüyor.

applestorezorlucenter-2

 

Güncelleme: Apple bugün sürdürülebilirlik konusunda yeni bir uygulama başlattı. Dünyadaki tüm Apple Store'lar artık ömrünü tamamlamış ve atılacak eski Apple ürünlerini ücretsiz olarak geri alarak bu ürünlerin geri dönüşümüne yönelik bir çevresel sorumluluk projesi hayata geçirdi. Bu çerçevede yukarıda gördüğünüz Türkiye'deki Apple Store mağazası dahil olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerindeki Apple Store logoları yeşile döndü. 

Apple'ın Earth Day videosu:

Apple'ın yeni merkezi:

 

Yorumlar (4)
 1. Gelecek için sevindirici görüntüler. Tüm markalardan bu şekilde çevreci çözümler bekliyoruz.

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   haklıısın akın kardesım güneş enerjisi herkez kullanır umarım. bakanlarda cıkıp elektrıksız kalabılırız dıyor. almanya bızden fazla kullanıyor gunes enerjısını, ülke gunesı az aldığı halde. asıl mesaj yazma gereksimim geri dönüş icin ücretsiz aldıkları urunler bunların parasal bir değeri olmadığına inanmıyorum. için pislik kaynıyor diyebilirsiniz ama hersey para değilmi ben mesaj yazabiliyorsam buraya param olduğu içindir böyle düşünmemde gayet organiktir eğer yanlış anladığım bir olay varsa aydınlatın beni herkezi dinler saygı gösteririm. ses çıkarmak için iki eli kullanmak gerekir... saygılar

 2. Çevreci firmalar hep tercih nedenimiz olmuştur. Fakat her nekadar çevreci firmalar çoğalsada ülkemizde çevreye verilen önemin nedenli az ve çani olunduğu kesindir. Ağaç kesimleri hızla devam ederken, sanayi kuruluşları ve teknoloji firmalarının bu konuya duyarlı olmaları yetmemekte yerel yönetimlerin bir an önce bu konuda çalışmalar yürütmesi gerekmektedir.

 3. Mavi Kep Mavi Kep

  Apple'ın cihaz toplama kampanyasına hiç bu gözle baktınız mı: Elektronik Cihazların Geri Dönüşümünün Siber Güvenlik Açısından Değerlendirilmesi;

  http://www.bluekep.com/siber-guvenlik-ve-elektronik-cihazlar/