Nintendo'nun Game Boy'u bugün 25 yaşına girdi

Nintendo'nun Game Boy'u bugün 25 yaşına girdi

nintendo-game-boyGame Boy, bir dönemin fenomen haline gelen oyuncağı 25 yıl önce bugün, 21 Nisan 1989'da doğdu. Belki ilk değildi ama benzerleri arasında en iyisiydi ve Game Boy, oyun endüstrisinde kesinlikle bir devrim yaptı.

Düşük fiyatı ve popüler yazılımıyla dünya çapında 188 milyon satış adedine ulaşması, tarihte mobil oyunların da önünü açan en güçlü faktörlerden biri oldu. Yani bugün oyun konsolları ya da akıllı telefonlardan oynadığımız oyunların gelişmesine zemin hazırladı.

Game Boy, rakibi Atari Lynx'e göre oldukça sönük bir görünüme sahipti, zayıf bir CPU'su vardı, 2.5 inçlik ekranı ancak gri tonlarını gösterebiliyordu ama çok daha büyük bir başarıya imza attı. Nintendo'nun Ar-Ge birimi, Game Boy'u ucuz ve farklı amaçlar için üretilmiş parçaları  değişik şekillerde bir araya getirerek geliştirmişlerdi. 30 saatlik oyun oynama süresi vaadiyle gelen Game Boy, iki adet AA piliyle çalışıyordu.

Aslında bilgisayar için 1984 yılında geliştirilen Tetris oyunun bir kült haline gelmesini de Game Boy sağladı desek yeridir. Hatta Game Boy ve Tetris bugün birçoklaır için eş anlamlı bile olabilir.

Nintendo'nun, Game Boy'un 25'inci yılı için özel bir hazırlığı yok. Ama kaçıranlar için 20'inci yaş gününde IGN tarafından hazırlanan 6 dakikalık Game Boy Tarihi belgeselini görmenizi tavsiye ederiz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.