Alphan Manas'ın yeni girişimi Tinder'a rakip Be Cool'un ilk ekran görüntüleri
Mobil

Alphan Manas'ın yeni girişimi Tinder'a rakip Be Cool'un ilk ekran görüntüleri

Webrazzi Mobil 2014'te "Türkiye'de mobilden bir dünya markası çıkabilir mi?" naşlıklı oturumun konuğu, Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, yeni girişimi Be Cool'u ilk kez burada tanıttı. 20 Nisan'da App Store'da yayınlanması planlanan Be Cool, lokasyon bazlı online ve sosyal odaklı bir çöpçatanlık uygulaması.

Manas'ın Tinder'ın "cool" hali diye tanımladığı BeCool'un temel amacı, belirli bir alandaki kişilerin birbirleriyle tanışmalarını ve doğru eşleşmelerini sağlamak. Bunun için kullanıcılar, Facebook hesabıyla ilişkilendirdikleri profilleri BeCool için  özelleştirebiliyor. İsim, yaş, kullanıcı adı gibi isimler Facebook profilinden otomatikman aktarılırken, kullanıcılar Facebook'tan buradan diledikleri "cool" birkaç fotoğrafı profillerine ekliyor.

Kullanıcıların olası eşleşmeler için kriterler belirliyorlar ve uygulama bu seçimlere göre, en yakın çevrelerindeki "cool" profilleri  BeCool ekranında listeliyor. Kullanıcılar listelenen profilleri ekranda sağa kaydırarak "cool" buluyor, sola kaydırarak pas geçiyor. Eğer kullanıcılar birbirlerini karşılıklı olarak "cool" buluyorsa, uygulamada mesajlaşma bölümü başlıyor.

alphan manas mobil14

Alphan Manas'ın Be Cool'u, gençleri hedefleyen lokasyon bazlı bir çöpçatanlık uygulaması ancak bu özelliğini öne çıkarmamasıyla fark yaratabilecek nitelikte. Be Cool'un "cool" gençlere hitap eden bir sosyal ağ olarak konumlandırılıması planlanıyor. Be Cool'un lansmanını agresif pazarlama faaliyetleri takip edecek. Bu aşamada 12 şehirdeki 30 üniversitede 670 bin üniversite öğrencisinin uygulamayla tanıştırılması planlanıyor. Alphan Manas, bu işe çıkış stratejisini belrleyerek girdiğini belirtiyor, bunun için belirlediği süre de 4 yıl.

Manas, Be Cool için crowd-sharing modelini hayata geçireceklerini ve bunun için hukuki alt yapıyla ilgili çalışmaları yaptıklarını da ekledi.

İlk etapta freemium modeliyle piyasaya sunulacak olan uygulamanın ilk ekran görüntülerini burada görebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Guzel guzel, kaptirmayin turkiye pazarini yabanci uygulamalara.

 2. Tolga Ergin Tolga Ergin

  tasarımları alphan bey yapmış galiba :/

 3. Erdem Atik Erdem Atik

  Alphan bey bu işin orijinali varken klonu nasıl global olacak onu da anlatsaydı iyi olurmuş.

  Gerçi agresif pazarlama yaparak da bu devirde teknolojiyi gloobal yapmak ne kadar mümkün tartışılır. SOnuçta google, facebook, twitter adını sayabilecğeimiz onlarcası agresif pazarlama yapmadan bu günlere geldiler.

  Bence Alphan beyin yapacağı en yi pazarlama becool'dan randevusuna gidenlere deniz taksi bedava kampanyası olsun. İki birbirinden başarılı projeyi birlerine kaldıraç yapmış olur.

 4. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Süper uygulama.

  Kompleks bir yapısı yok. Her zaman tutacak bir konsept. Basit bir UI, akılda kalıcı bir ürün ismi.

  Kesinlikle tutar. Hayırlı olsun, tebrikler.

 5. Bu tarz uygulamalara rağbet tahmin ettiğimden çokmuş , birkaç tanesini denedim ve inanilmaz kalabalik bi toplulukla karşılaştım , o sebeple tüm ekibe başarılar

  Umarım sapıklık boyutuna geçmeden cool kalır

 6. Bence bu tarz uygulamalar yapılıyorsa oldukça global pazarda girmek lazım. Bu tasarımlada tinder'a nasıl rakip olunur oda tartışılır. Yinede başarılar.

 7. Tinder'dan haberi olmayan apaçi kesime güzel olur. Alphan Manas'in vizyonunu da bize göstermiş oluyor.

 8. Hayatimda bu kadar berbat bir tasarim gormedim, eminim ki daha iyi yine turkiyeden bir app cikacaktir. ayrica tinder'in ustune hicbir sey katmiyor

 9. Mertkan Torun Mertkan Torun

  Tinder'dan daha cool yapanın ne olduğunu malesef anlayamadım.

 10. Meriç Meriç

  ülkede yaratıcılık diz boyu. Mobil şirket çıkar mı diyorlar? Çıkar deniliyor, o da tinder'ın klonu.

 11. Tutmaz..

  zaten bu tip mobıl uygulamalar kısa zamanlı markette tutunabılırler. tabıkı hedefte onemlı. yanı bellı bır mıktar kazanılmak ıstenıorsa ok ama global olarak zor.

  sadece copcatanlık a hızmet eden bır servıs garıp gelıor artık. daha yapıcı bısey olsun artık bu ulkeden dımı.

 12. Osman Gunduz Osman Gunduz

  Tinderin klonunu alphan manas ypaıyorsa bu ulkede bu is bitmistir . Bir de gecen gun fb twitter gibi projeler neden Turkiyeden cıkmasın denıldıgınde bu uygulamayı ornek gostermisti . Bir universiteli olarak bu uygulamayı tinder varken kullanırmıyım tabiki hayır .. Biraz daha farklılastırmaları lazımdı

 13. Facebook'tan önce de birçok sosyal paylaşım diye tabir ettiğimiz sitelerden vardı, yani facebook ilk değil. O nedenle bir klon sitenin başarısız olacağını söyleyemeyiz. Klon bile olsa başarılı olmasını dilerim :)