Konum tabanlı ve anonimlik üzerine kurulu bir mobil arkadaşlık uygulaması: Tinder

Konum tabanlı ve anonimlik üzerine kurulu bir mobil arkadaşlık uygulaması: Tinder

Tinder, yalnızca mobil platformlar üzerinde -şu an için Android ve iOS- kullanılabilen bir "dating" uygulaması. 2012 yılının Eylül ayında Los Angeles/ABD'de kurulan şirketin, şu an için 20'nin üzerinde çalışanı bulunuyor.

Tinder'in işleyişi oldukça basit. Sizin ve arkadaşlarınızın sosyal ağlardaki arkadaşlarını anonim olarak beğendiğiniz takdirde, beğendiğiniz kişiler de sizi beğenirsen tanımadığınız kişilerle tanışma şansı elde ediyorsunuz. Yani Tinder'da lokasyon olarak birbirine yakın olan ve daha önce tanışmamış iki insan birbirini beğendiğinde; platform bu iki kişinin uygulama içinde tanışmasına -chat yapmasına- izin veriyor.

tinder-ekran-goruntusu

Tinder'da karşı cinse ait olan kişilerin ismi, fotoğrafları, ortak ilgi alanlarınız veya arkadaşlarınız, kilometre cinsinden size olan uzaklıkları ve açıklamaları gösteriliyor.

Tinder çalışma mantığı olarak Bang With Friends isimli, kısa sürede oldukça popüler olan platforma oldukça benziyor. Tinder için Bang With Friends'in daha "yumuşak" versiyonu diyebiliriz. Bu arada Bang With Friends'in Apple tarafından yasaklandığını ve App Store'dan kaldırıldığını hemen belirtelim.

Bugüne kadar 100 milyona yakın eşleştirme gerçekleşti

tinder-dating-uygulamasiGeçtiğimiz yılın Ekim ayında yayın hayatına başlayan Tinder, bugüne kadar 100 milyona yakın eşleştirme gerçekleştirdi. Hatta şirketten yapılan açıklamaya göre Tinder üzerinde tanışıp evlenen çok sayıda çift de var.

Tinder'i yakından incelediğimizde diğer dating platformlarına göre çok daha modern ve kolay bir kullanıma sahip olduğunu görüyoruz. Yalnızca mobilde yer alan Tinder, bir başka deyişle "mobile-only" bir girişim. Tinder'de ayrıca kullanıcıların anonimlik haklarına saygı duyulurken aynı zamanda lokasyon da uygulama içinde aktif olarak kullanılıyor.

Hızla artan mobil kullanım, gelişen ve değişen internet alışkanlıkları Tinder gibi modern dating platformlarını da ortaya çıkartıyor. Özellikle ABD'de, Tinder gibi çok sayıda örnek sayabiliriz. Yakın gelecekte dating konusunda çeşitli dikey girişimlerin de adını sıkça duymamız muhtemel.

Ülkemizdeki pazarın bu değişime nasıl ayak uyduracağını ya da uydurabilip uyduramayacağını ise hep beraber göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.