Konum tabanlı ve anonimlik üzerine kurulu bir mobil arkadaşlık uygulaması: Tinder
Mobil

Konum tabanlı ve anonimlik üzerine kurulu bir mobil arkadaşlık uygulaması: Tinder

Tinder, yalnızca mobil platformlar üzerinde -şu an için Android ve iOS- kullanılabilen bir "dating" uygulaması. 2012 yılının Eylül ayında Los Angeles/ABD'de kurulan şirketin, şu an için 20'nin üzerinde çalışanı bulunuyor.

Tinder'in işleyişi oldukça basit. Sizin ve arkadaşlarınızın sosyal ağlardaki arkadaşlarını anonim olarak beğendiğiniz takdirde, beğendiğiniz kişiler de sizi beğenirsen tanımadığınız kişilerle tanışma şansı elde ediyorsunuz. Yani Tinder'da lokasyon olarak birbirine yakın olan ve daha önce tanışmamış iki insan birbirini beğendiğinde; platform bu iki kişinin uygulama içinde tanışmasına -chat yapmasına- izin veriyor.

tinder-ekran-goruntusu

Tinder'da karşı cinse ait olan kişilerin ismi, fotoğrafları, ortak ilgi alanlarınız veya arkadaşlarınız, kilometre cinsinden size olan uzaklıkları ve açıklamaları gösteriliyor.

Tinder çalışma mantığı olarak Bang With Friends isimli, kısa sürede oldukça popüler olan platforma oldukça benziyor. Tinder için Bang With Friends'in daha "yumuşak" versiyonu diyebiliriz. Bu arada Bang With Friends'in Apple tarafından yasaklandığını ve App Store'dan kaldırıldığını hemen belirtelim.

Bugüne kadar 100 milyona yakın eşleştirme gerçekleşti

tinder-dating-uygulamasiGeçtiğimiz yılın Ekim ayında yayın hayatına başlayan Tinder, bugüne kadar 100 milyona yakın eşleştirme gerçekleştirdi. Hatta şirketten yapılan açıklamaya göre Tinder üzerinde tanışıp evlenen çok sayıda çift de var.

Tinder'i yakından incelediğimizde diğer dating platformlarına göre çok daha modern ve kolay bir kullanıma sahip olduğunu görüyoruz. Yalnızca mobilde yer alan Tinder, bir başka deyişle "mobile-only" bir girişim. Tinder'de ayrıca kullanıcıların anonimlik haklarına saygı duyulurken aynı zamanda lokasyon da uygulama içinde aktif olarak kullanılıyor.

Hızla artan mobil kullanım, gelişen ve değişen internet alışkanlıkları Tinder gibi modern dating platformlarını da ortaya çıkartıyor. Özellikle ABD'de, Tinder gibi çok sayıda örnek sayabiliriz. Yakın gelecekte dating konusunda çeşitli dikey girişimlerin de adını sıkça duymamız muhtemel.

Ülkemizdeki pazarın bu değişime nasıl ayak uyduracağını ya da uydurabilip uyduramayacağını ise hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (5)
 1. Bu tür sitelerin Türkiye'de erişimine yasak getirilmesi lazım.Anlayan anlamıştır:)

  1. Yasak olayını seviyorsun anlaşılan, eğer öyle ise bence senin internete girmeni yasaklamak daha doğru olur.

 2. Yurt disinda tanistim bu uygulamayla, 6 aydir kullaniyorum. Cok guzel bir fikire sahip uygulama. Yurt disinda kisa sure icinde birileriyle chat e basliyorsunuz ama Turkiye'de yeterince kullanan olmadigi icin pek efektif olamiyor.

 3. Bizde dating ve chat siteleri çok farklı mecralarda kullanıldığından Tinder'e çöp çatan etiketi yapıştıran çok olacaktır. Sosyal profilin açıkca gözükmesi, güvenilirlik ve lokasyon bazlı arkadaşlıkları göstermesi açısından iyi ama bizim topluma entegrasyonu nasıl olur orası muamma

 4. Hasan Hasan

  Türkiye henüz bu tür şeylere hazır değil. Gerek kültür yapısı, gerekse kişilerin eğitim seviyeleri buna müsade etmiyor. Bu uygulamayla dünyanın hangi ülkesinden girerseniz girin, kesin sonuca ulaşıyorsunuz. Tabi Türkiye gibi üçüncü sınıf ülkeler olmamak şartıyla. Mesela Porto Riko'dan girdiğimde, ilk yarım saat içinde 17-20 kişiyle yazıştım. İnanabiliyor musunuz?

  Sadece beğendim ve beğendiklerim de bu süre zarfında beni beğendiler. Yani Türk kızları gibi kasmıyorlar. Sıradan herkesi beğeniyorlar ve eşleşenler arasından seçim yapıyorlar. İşine gelmeyeni silmek kolay nasıl olsa. Bir de bizim erkekler de çok fazla sahte profil bağımlılığı var. Adam sırf gönlünü eğlendirmek için bu tür platformlarda sahte kadın profili oluşturup gelen mesajlarla ego mastürbasyonu yapıyor.

  Normal hayatta, kendi kimliği ile kimsenin umursamadığı bu insanlar, acısını yalanlarla, dolanlarla çıkartma çabasına düşerek vakitlerini ve enerjilerini boş yere harcıyorlar.

  Umarım bir gün Türkiye gibi ülkelerde de bu tür uygulamalar hakkıyla kullanılabilir.