Twitter içerik analizi için GNIP'i satın aldı

Twitter içerik analizi için GNIP'i satın aldı

Politikadan, doğal felaketlere ve markalarla ilgili müşteri görüşlerine kadar adeta bir hazineyi barındaran ama bununla ilgili işlemeyi yapma konusunda ilerleme kaydedemeyen Twitter Gnip'i satın aldığını açıkladı.

Bloğunda yaptığı duyuruda tweetlerde yer alan iç görüye dikkat çeken Twitter akademik çalışmalar ve pazarlamanın da aralarında bulunduğu alanlarda hali hazırda referans olarak kullanıldığının altını çiziyor.

Satın almayla ilgili rakam açıklanmazken hem Gnip hem de Twitter paylaşılan rakam atılan tweet sayısı oluyor. Twitter günde 500 milyondan fazla tweet atıldığını paylaşırken, Gnip bugüne kadar 2,3 milyar tweeti analiz ettiklerini paylaşmış. Tweetlerin analizi yönüyle alanında en önemli oyunculardan biri olan Topsy'nin Apple tarafından satın alınması, Twitter'ı bu yönde Gnip'e yönlendirmiş görünüyor.

grind-ekran-goruntus

Sahip olduğu bilginin daha fazla erişelebilir olması için bu yönde bir adım attığını da paylaşan Twitter ilerleyen süreçte Gnip'in ücret politikasında değişim olup olmayacağına dair açıklama yapmamış. Aylık 500 dolardan başlayan fiyatla demo sunan Gnip önümüzdeki günlerde Topsy'de olduğu gibi freemium modele geçebilir ve bireysel fiyatlandırmaya doğru ilerleyebilir.

Gnip'e daha geniş bilgi sunarak müşteri sayısını daha da artıracağını belirten Twitter Gnip'in teknolojik alt yapısına dikkat çekerek önümüzdeki dönemde Gnip sayesinde bilgi akışı sağlayan API'lerini daha da geliştireceklerini paylaşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.