American Airlines'a tehditkar tweet atan Hollandalı genç kız tutuklandı
Sosyal Ağlar

American Airlines'a tehditkar tweet atan Hollandalı genç kız tutuklandı

Havayolu şirketleri sosyal medyada etkin bir rol oynuyor, sosyal medya hesapları yüzbinlerce kullanıcı tarafından anlık olarak takip ediliyor. Bu trafikte elbette arada bazı arızalar meydana gelmesi de kaçnılmaz oluyor. Son ilginç örnek American Airlines ile ilgili. Firmayı mention ederek atılan bir tehdit tweet'i sonucunda Hollanda'da bir kız tutuklandı.

Kullanıcı adında Sarah isminin yazılı olduğu 14 yaşındaki Hollandalı kız, American Airlines'ın 800 bin takipçiye sahip resmi hesabını da mention'layarak isminin İbrahim ve Afganistanlı olduğunu, El-Kaide terör örgütünün bir parçası olduğunu tweet'leyerek, 1 Haziran'da büyük bir eylemde bulunacağını aktardı.

american-express-twitter2
14 yaşındaki kızın tutuklanmasına sebep olan tweet'i

Karşılık olarak bu tür tehditleri ciddiye aldığına dair bir cevap tweet'i atan American Airlines, krizle ilgili hızlı aksiyon aldı ve konuyu güvenlik birimlerine ve FBI'a bildirdi. 14 yaşındaki kız her ne kadar cevap tweet'lerinde "şaka yaptığını" söylese de, tutuklanmaktan ve hesabının Twitter tarafından askıya alınmasından kurtulamadı.

IP adresinde kısa sürede yeri tespit edilen Hollandalı kızın, Rotterdam'da oturduğu belirlendi. 14 yaşında attığı tweet yüzünden tutuklanması Rotterdam polis teşkilatının resmi Twitter hesabı üzerinden de doğrulandı. Hesap aynı zamanda soruşturmanın sürdüğünü de belirtti.

 

Yorumlar (10)
 1. M.akif M.akif

  American Airlines'a değilde Turkish Airlines'a yapılsaydı tutuklanır mıydı veya tutuklansaydı ne olurdu?

  Tweeter bilgi paylaşır mıydı yoksa canı pahasına kişisel haklarımızı mı korurdu?

  1. Loftzone Loftzone

   Ne yani El Kaide, kendi için silah taşıyan THY yi neden tehdit etsin ? Onu anlayamadım ?

   O bir yana, Twitter keyfi adalet sistemi olan bir ülkeyi neden muhattap alsın ? Önce bir adalet gelsin de sonra ortak yolun bulunacağını düşünüyorum.

   Twitter Amerikanın şirketi olduğuna göre istedikleri gibi aksiyon alabilir. 12 Eylül den sonra Batı nın hassasiyetini biraz anlamak gerekiyor sanırım.

 2. Türker Türker

  Demek ki isteyince oluyormuş.

 3. Sevgili yorumculara,

  Böyle bir ayrımın varlığı olsa bile bu iletişim özgürlüğünün engellenmesi için geçerli bir sebep midir, yoksa Twitter'ın (eğer uyguluyorsa) yaptığı çifte standarta tepkileri dile getirebilmek için oluşan haklı bir fırsat mıdır? Taraflılığınız en azından algınızı engellemesin.

  Sevgilerle

  1. Taric hocam, bal gibi çifte standart var gözünün önünde, sen hâlâ diyorsun ki "eğer uyguluyorsa" .. taraftar kim acaba?

  2. M.akif M.akif

   Bir şirket ülkeyi yok sayıyorsa, hukuk tanımıyorsa, kazancının vergisini ödemiyorsa, evet yaptırım sepebidir.

 4. Taric, Doğru söylüyorsun. Maalesef bunu anlayacak zihniyet yok. Sadece kendi çıkarlarına göre haklı pay çıkarma peşindeler.

 5. Y.kaya Y.kaya

  El kaide cümlesini duyan tipik "SÜPER GÜÇ" tepkisi.

 6. Selçuk Selçuk

  "IP adresinde kısa sürede yeri tespit edilen Hollandalı kızın, Rotterdam’da oturduğu belirlendi." bizim üç aydır bekleyen davalar nolacak ?

 7. siz istediğiniz mı demem lazım:)